Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Syntetyczne narkotyki coraz bardziej popularne wśród coraz młodszych ludzi. Kuszą niską ceną i łatwym dostępem
Syntetyczne narkotyki coraz bardziej popularne wśród coraz młodszych ludzi. Kuszą niską ceną i łatwym dostępem
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Syntetyczne narkotyki coraz bardziej popularne wśród coraz młodszych ludzi. Kuszą niską ceną i łatwym dostępemKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Policjanci z Łodzi i z Katowic na początku tygodnia zlikwidowali fabrykę narkotyków w okolicach Częstochowy. - Ujawnili laboratorium chemiczne. Wiemy na razie o ilościach, czyli przede wszystkim o ponad 50 kilogramach gotowego narkotyku, tak zwanego klefedronu, ponad 120 kilogramach substancji, która była w trakcie krystalizacji, i półproduktów, które służyły też do wytwarzania tych substancji - przekazuje sierż. sztab. Dominik Michalik z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

- W zeszłym roku policja zabezpieczyła 45 nielegalnych laboratoriów i ponad 19 ton tych substancji - informuje dr Artur Malczewski z Krajowego Centrym Przeciwdziałania Uzależnieniom. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 20 dzieci w szpitalu po spożyciu kokainy. Narkotyki przyniosła 4-latka

Chodzi o syntetyczne pochodne katynonu - klefedron, klofedron, mefedron. Laboratoria likwidowane w całej Polsce dostarczają narkotyki klientom na rodzimym rynku. 

- W raportach, czy to Europolu, czy Agencji Europejskiej do spraw Narkotyków, czyli EUDA, powołanej w lipcu zeszłego roku, właśnie Polska jest wskazywana jako kraj najbardziej katynonowy w Europie - zauważa podinsp. Michał Aleksandrowicz, naczelnik Wydziału do Zwalczania Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Policji.

To widać też w szpitalach. - Jeżeli mówimy o substancjach psychoaktywnych, osoby, które trafiają do oddziału, są przede wszystkim i nade wszystko po użyciu mefedronu. To jest ta substancja, która najczęściej się tutaj przewija - mówi dr Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. 

Pan Mateusz walczy z uzależnieniem od fentanylu. "Czuję obrzydzenie do samego siebie"
Pan Mateusz walczy z uzależnieniem od fentanylu. "Czuję obrzydzenie do samego siebie"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Nazywana "kokainą dla ubogich"

Substancja nazywana jest też "kryształem" lub "kokainą dla ubogich" - nie bez powodu. - Cena, gdybyśmy porównali ją do ceny chociażby jednego grama kokainy, jednego grama klefedronu, jest to dziesięciokrotność różnicy w cenie. Mówiąc o kokainie, mówimy o około 400 złotych. Jeżeli chodzi o klefedron, będzie to około 40 złotych - wskazuje podinsp. Michał Aleksandrowicz.

Narkotyki są coraz bardziej popularne wśród coraz młodszych ludzi. Terapeuci alarmują, że są one obecne właściwie we wszystkich szkołach. W ubiegłym roku do poradni MONAR w Poznaniu zgłosiło się 140 niepełnoletnich osób. 

CZYTAJ TEŻ: Wysyłał narkotyki paczkomatem lub kurierem, szukał go Interpol

- Z urojeniami, lękami, depresyjnymi stanami, też różnymi takimi reakcjami, typu cięcia, typu stany depresyjne, próby samobójcze. Najczęstszym okresem inicjacji narkotykowej to jest jednak 14. rok - informuje Jagoda Gierczyk, dyrektorka Poradni MONAR w Poznaniu, specjalistka psychoterapii uzależnień. 

- Po kilku użyciach na pewno już to uzależnienie psychiczne pojawi się, czyli ciągłe myślenie o zażyciu, poszukiwanie, złe samopoczucie wtedy, kiedy nie zażyje - wskazuje dr Eryk Matuszkiewicz.

Izabela Leszczyna o dostępności leków narkotycznych
Izabela Leszczyna o dostępności leków narkotycznych Uwaga TVN

Uzależniają się szybciej i ciężej

Młodzi uzależniają się od pochodnych katynonu szybciej i ciężej - słyszymy od ekspertów. - Kryształ czyni największe spustoszenie w ich układach nerwowych i prowokuje skutki uboczne, które zresztą ich przyprowadzają do leczenia - zwraca uwagę Jagoda Gierczyk.

Zażycie pochodnych katynonu powoduje bardzo silne pobudzenie psychoruchowe, zachwiania równowagi, gwałtowne zmiany reakcji, wysoką potliwość i wyraźnie podwyższone lub obniżone tętno, a także zmiany temperatury ciała, zaburzenia oddechu i pracy serca. To narkotyki, które wywołują euforię i podniecenie, drżenie rąk i rozszerzanie źrenic. 

- Co powoduje, że młody człowiek w szkole sięga po stymulanty? Być może jest to problem, że nie radzi sobie ze stresem, może ma problemy w grupie rówieśniczej, może ma problemy w rodzinie - zauważa dr Artur Malczewski z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. 

ZOBACZ TEŻ: Niosą śmierć, a "dostęp jest tak łatwy, że aż niewyobrażalny"

26-latek produkujący narkotyki pod Częstochową przynajmniej na razie nie będzie na tym zarabiał. Trafił do tymczasowego aresztu, grozi mu do 20 lat więzienia. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Pozostałe wiadomości

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Wspomnienia, modlitwy, łzy. Wierni z Polski też żegnają papieża Franciszka. O jego śmieci Stolica Apostolska poinformowała w poniedziałek. Miał 88 lat. W Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek pozdrawiał wiernych w Watykanie podczas błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS