Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Syntetyczne narkotyki coraz bardziej popularne wśród coraz młodszych ludzi. Kuszą niską ceną i łatwym dostępem
Syntetyczne narkotyki coraz bardziej popularne wśród coraz młodszych ludzi. Kuszą niską ceną i łatwym dostępem
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Syntetyczne narkotyki coraz bardziej popularne wśród coraz młodszych ludzi. Kuszą niską ceną i łatwym dostępemKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Policjanci z Łodzi i z Katowic na początku tygodnia zlikwidowali fabrykę narkotyków w okolicach Częstochowy. - Ujawnili laboratorium chemiczne. Wiemy na razie o ilościach, czyli przede wszystkim o ponad 50 kilogramach gotowego narkotyku, tak zwanego klefedronu, ponad 120 kilogramach substancji, która była w trakcie krystalizacji, i półproduktów, które służyły też do wytwarzania tych substancji - przekazuje sierż. sztab. Dominik Michalik z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

- W zeszłym roku policja zabezpieczyła 45 nielegalnych laboratoriów i ponad 19 ton tych substancji - informuje dr Artur Malczewski z Krajowego Centrym Przeciwdziałania Uzależnieniom. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 20 dzieci w szpitalu po spożyciu kokainy. Narkotyki przyniosła 4-latka

Chodzi o syntetyczne pochodne katynonu - klefedron, klofedron, mefedron. Laboratoria likwidowane w całej Polsce dostarczają narkotyki klientom na rodzimym rynku. 

- W raportach, czy to Europolu, czy Agencji Europejskiej do spraw Narkotyków, czyli EUDA, powołanej w lipcu zeszłego roku, właśnie Polska jest wskazywana jako kraj najbardziej katynonowy w Europie - zauważa podinsp. Michał Aleksandrowicz, naczelnik Wydziału do Zwalczania Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Policji.

To widać też w szpitalach. - Jeżeli mówimy o substancjach psychoaktywnych, osoby, które trafiają do oddziału, są przede wszystkim i nade wszystko po użyciu mefedronu. To jest ta substancja, która najczęściej się tutaj przewija - mówi dr Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. 

Pan Mateusz walczy z uzależnieniem od fentanylu. "Czuję obrzydzenie do samego siebie"
Pan Mateusz walczy z uzależnieniem od fentanylu. "Czuję obrzydzenie do samego siebie"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Nazywana "kokainą dla ubogich"

Substancja nazywana jest też "kryształem" lub "kokainą dla ubogich" - nie bez powodu. - Cena, gdybyśmy porównali ją do ceny chociażby jednego grama kokainy, jednego grama klefedronu, jest to dziesięciokrotność różnicy w cenie. Mówiąc o kokainie, mówimy o około 400 złotych. Jeżeli chodzi o klefedron, będzie to około 40 złotych - wskazuje podinsp. Michał Aleksandrowicz.

Narkotyki są coraz bardziej popularne wśród coraz młodszych ludzi. Terapeuci alarmują, że są one obecne właściwie we wszystkich szkołach. W ubiegłym roku do poradni MONAR w Poznaniu zgłosiło się 140 niepełnoletnich osób. 

CZYTAJ TEŻ: Wysyłał narkotyki paczkomatem lub kurierem, szukał go Interpol

- Z urojeniami, lękami, depresyjnymi stanami, też różnymi takimi reakcjami, typu cięcia, typu stany depresyjne, próby samobójcze. Najczęstszym okresem inicjacji narkotykowej to jest jednak 14. rok - informuje Jagoda Gierczyk, dyrektorka Poradni MONAR w Poznaniu, specjalistka psychoterapii uzależnień. 

- Po kilku użyciach na pewno już to uzależnienie psychiczne pojawi się, czyli ciągłe myślenie o zażyciu, poszukiwanie, złe samopoczucie wtedy, kiedy nie zażyje - wskazuje dr Eryk Matuszkiewicz.

Izabela Leszczyna o dostępności leków narkotycznych
Izabela Leszczyna o dostępności leków narkotycznych Uwaga TVN

Uzależniają się szybciej i ciężej

Młodzi uzależniają się od pochodnych katynonu szybciej i ciężej - słyszymy od ekspertów. - Kryształ czyni największe spustoszenie w ich układach nerwowych i prowokuje skutki uboczne, które zresztą ich przyprowadzają do leczenia - zwraca uwagę Jagoda Gierczyk.

Zażycie pochodnych katynonu powoduje bardzo silne pobudzenie psychoruchowe, zachwiania równowagi, gwałtowne zmiany reakcji, wysoką potliwość i wyraźnie podwyższone lub obniżone tętno, a także zmiany temperatury ciała, zaburzenia oddechu i pracy serca. To narkotyki, które wywołują euforię i podniecenie, drżenie rąk i rozszerzanie źrenic. 

- Co powoduje, że młody człowiek w szkole sięga po stymulanty? Być może jest to problem, że nie radzi sobie ze stresem, może ma problemy w grupie rówieśniczej, może ma problemy w rodzinie - zauważa dr Artur Malczewski z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. 

ZOBACZ TEŻ: Niosą śmierć, a "dostęp jest tak łatwy, że aż niewyobrażalny"

26-latek produkujący narkotyki pod Częstochową przynajmniej na razie nie będzie na tym zarabiał. Trafił do tymczasowego aresztu, grozi mu do 20 lat więzienia. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS