Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Syntetyczne narkotyki coraz bardziej popularne wśród coraz młodszych ludzi. Kuszą niską ceną i łatwym dostępem
Syntetyczne narkotyki coraz bardziej popularne wśród coraz młodszych ludzi. Kuszą niską ceną i łatwym dostępem
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Syntetyczne narkotyki coraz bardziej popularne wśród coraz młodszych ludzi. Kuszą niską ceną i łatwym dostępemKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Policjanci z Łodzi i z Katowic na początku tygodnia zlikwidowali fabrykę narkotyków w okolicach Częstochowy. - Ujawnili laboratorium chemiczne. Wiemy na razie o ilościach, czyli przede wszystkim o ponad 50 kilogramach gotowego narkotyku, tak zwanego klefedronu, ponad 120 kilogramach substancji, która była w trakcie krystalizacji, i półproduktów, które służyły też do wytwarzania tych substancji - przekazuje sierż. sztab. Dominik Michalik z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

- W zeszłym roku policja zabezpieczyła 45 nielegalnych laboratoriów i ponad 19 ton tych substancji - informuje dr Artur Malczewski z Krajowego Centrym Przeciwdziałania Uzależnieniom. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 20 dzieci w szpitalu po spożyciu kokainy. Narkotyki przyniosła 4-latka

Chodzi o syntetyczne pochodne katynonu - klefedron, klofedron, mefedron. Laboratoria likwidowane w całej Polsce dostarczają narkotyki klientom na rodzimym rynku. 

- W raportach, czy to Europolu, czy Agencji Europejskiej do spraw Narkotyków, czyli EUDA, powołanej w lipcu zeszłego roku, właśnie Polska jest wskazywana jako kraj najbardziej katynonowy w Europie - zauważa podinsp. Michał Aleksandrowicz, naczelnik Wydziału do Zwalczania Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Policji.

To widać też w szpitalach. - Jeżeli mówimy o substancjach psychoaktywnych, osoby, które trafiają do oddziału, są przede wszystkim i nade wszystko po użyciu mefedronu. To jest ta substancja, która najczęściej się tutaj przewija - mówi dr Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. 

Pan Mateusz walczy z uzależnieniem od fentanylu. "Czuję obrzydzenie do samego siebie"
Pan Mateusz walczy z uzależnieniem od fentanylu. "Czuję obrzydzenie do samego siebie"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Nazywana "kokainą dla ubogich"

Substancja nazywana jest też "kryształem" lub "kokainą dla ubogich" - nie bez powodu. - Cena, gdybyśmy porównali ją do ceny chociażby jednego grama kokainy, jednego grama klefedronu, jest to dziesięciokrotność różnicy w cenie. Mówiąc o kokainie, mówimy o około 400 złotych. Jeżeli chodzi o klefedron, będzie to około 40 złotych - wskazuje podinsp. Michał Aleksandrowicz.

Narkotyki są coraz bardziej popularne wśród coraz młodszych ludzi. Terapeuci alarmują, że są one obecne właściwie we wszystkich szkołach. W ubiegłym roku do poradni MONAR w Poznaniu zgłosiło się 140 niepełnoletnich osób. 

CZYTAJ TEŻ: Wysyłał narkotyki paczkomatem lub kurierem, szukał go Interpol

- Z urojeniami, lękami, depresyjnymi stanami, też różnymi takimi reakcjami, typu cięcia, typu stany depresyjne, próby samobójcze. Najczęstszym okresem inicjacji narkotykowej to jest jednak 14. rok - informuje Jagoda Gierczyk, dyrektorka Poradni MONAR w Poznaniu, specjalistka psychoterapii uzależnień. 

- Po kilku użyciach na pewno już to uzależnienie psychiczne pojawi się, czyli ciągłe myślenie o zażyciu, poszukiwanie, złe samopoczucie wtedy, kiedy nie zażyje - wskazuje dr Eryk Matuszkiewicz.

Izabela Leszczyna o dostępności leków narkotycznych
Izabela Leszczyna o dostępności leków narkotycznych Uwaga TVN

Uzależniają się szybciej i ciężej

Młodzi uzależniają się od pochodnych katynonu szybciej i ciężej - słyszymy od ekspertów. - Kryształ czyni największe spustoszenie w ich układach nerwowych i prowokuje skutki uboczne, które zresztą ich przyprowadzają do leczenia - zwraca uwagę Jagoda Gierczyk.

Zażycie pochodnych katynonu powoduje bardzo silne pobudzenie psychoruchowe, zachwiania równowagi, gwałtowne zmiany reakcji, wysoką potliwość i wyraźnie podwyższone lub obniżone tętno, a także zmiany temperatury ciała, zaburzenia oddechu i pracy serca. To narkotyki, które wywołują euforię i podniecenie, drżenie rąk i rozszerzanie źrenic. 

- Co powoduje, że młody człowiek w szkole sięga po stymulanty? Być może jest to problem, że nie radzi sobie ze stresem, może ma problemy w grupie rówieśniczej, może ma problemy w rodzinie - zauważa dr Artur Malczewski z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. 

ZOBACZ TEŻ: Niosą śmierć, a "dostęp jest tak łatwy, że aż niewyobrażalny"

26-latek produkujący narkotyki pod Częstochową przynajmniej na razie nie będzie na tym zarabiał. Trafił do tymczasowego aresztu, grozi mu do 20 lat więzienia. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS