Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"
Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"
Michalina Czepita/Fakty po Południu TVN24
Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"Michalina Czepita/Fakty po Południu TVN24

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Skala nieprawidłowości i zaniedbań przy inwestycji Orlenu przeraża. - Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe - alarmuje anonimowo pracownik budowy w rozmowie z reporterami "Uwagi!" TVN. - Nie można było wnosić napojów na teren budowy, nie można było nawet wody wnieść - informuje Małgorzata Waluk, inżynier budownictwa cywilnego, dodając, że pracownicy mieli dostęp do wody tylko podczas przerw. Budowa ogromnego kompleksu petrochemicznego pod Płockiem rozpoczęła się, kiedy u władzy była Zjednoczona Prawica, a prezesem Orlenu był Daniel Obajtek. - Daniel Obajtek odpowie za inwestycje Olefiny 3, za to, że sprowadzał kilkanaście tysięcy obcokrajowców, używając swojego wykonawcy. Do tej inwestycji osoby nie były kompetentne, bez kwalifikacji zawodowych, często niepiśmienne, tania siła robocza - wskazuje Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej i przewodniczący sejmowej komisji ds. wizowej.

ZOBACZ TEŻ: Pracownicy z Indii byli nieludzko traktowani na budowie kompleksu Orlenu. "Nie mieści się w głowie"

Daniel Obajtek był wzywany jako świadek przed komisję śledczą do sprawy afery wizowej. Posłowie chcieli go zapytać między innymi o zatrudnianie cudzoziemców przy budowie kompleksu, ale na komisję się nie stawiał. 

- Nie chciał się skonfrontować z komisją śledczą, skonfrontuje się ze śledczymi wtedy, kiedy komisja złoży zawiadomienie. Tak czy owak odpowiedzialność przyjdzie po Daniela Obajtka - zapewnia Michał Szczerba. - Zawsze będę stał po stronie pracowników, tylko że w tym przypadku trzeba pytać Hyundaia i obecny rząd, bo Daniel Obajtek dzisiaj tak średnio ma cokolwiek wspólnego z tym tematem - odpowiada Daniel Milewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Orlen miał się stać potęgą w Europie, ale to marzenie powstawało i powstaje na ludzkiej krzywdzie. - Skala jest duża, jeżeli chodzi o brak umów, brak zabezpieczeń, zaniżone stawki - mówi anonimowo pracownik budowy w rozmowie z reporterami "Uwagi!" TVN.

ZOBACZ CAŁY REPORTAŻ UWAGI! TVN

Obcokrajowcy, którzy przyjechali do pracy na budowie, nie tylko mieszkali w skandalicznych warunkach, ale za wykonaną pracę nie dostawali pieniędzy. Niektórzy na zaległe wypłaty czekają do dziś.

"Widać, że pan Obajtek ma dużo na sumieniu, jeśli boi się wstawić przed tą komisją"
"Widać, że pan Obajtek ma dużo na sumieniu, jeśli boi się wstawić przed tą komisją"TVN24

Problemy podwykonawców

Inwestycja Olefiny 3 działa na zasadzie piramidy. Inwestorem jest Orlen. Głównym wykonawcą - firma Hyundai i to ona zatrudnia podwykonawców. Prace podwykonawcze wykonują tam całe łańcuchy różnych firm, w tym także z Polski, do których dotarli reporterzy "Uwagi!" TVN.

CZYTAJ TEŻ: Orlen reaguje na śledztwo "Uwagi" TVN i "Wyborczej". Chodzi o pracowników z Azji

- Straciłem 2,5-3 miliony. Od dwóch miesięcy nie mamy płatności. W lutym mieliśmy przelew na 280 tysięcy złotych. Więcej niż połowa została nam zabrana - mówi przedsiębiorca Paweł Wiznerowicz. Z kolei przedsiębiorca Sylwester Kostrzewa przyznaje, że myślał, iż skoro to rządowy projekt, to nic tam nie może się stać, że nie mogą nie zapłacić. - Okazało się, że to jest taka dziura - dodaje.

Pracownicy mówią, że informowali Orlen o problemach, ale przedstawiciele spółki odpowiadają, że o niczym nie wiedzieli. - Mieliśmy spotkania w biurze Hyundaia - mówi Paweł Wiznerowicz i zaznacza, że nieprawidłowości zgłaszali także inni podwykonawcy.

"Budowa championa Orlen powinna być szybko przeanalizowana"
"Budowa championa Orlen powinna być szybko przeanalizowana"TVN24

Brak kontaktu z głównym wykonawcą

Dziennikarze próbowali skontaktować się z przedstawicielami firmy Hyundai. Bez skutku. - Od końca kwietnia dzwoniliśmy do pani prezes, wysłaliśmy listę pytań, wysłaliśmy dodatkowe pytania, kontakt urwał się kompletnie - informuje Bartosz Józefiak, dziennikarz "Uwagi!" TVN.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Obajtek "stosuje cały system uników i pozorowania, że jest w Polsce dostępny"

Po ujawnionych nieprawidłowościach na terenie budowy pojawili się inspektorzy pracy, policjanci i strażnicy graniczni. - W momencie, kiedy Państwowa Inspekcja Pracy weszła na teren budowy, to bardzo dużo osób zaczęło po prostu uciekać, chować się poza samochody, uciekać za bramę. Na budowie po prostu zrobiło się pusto - informuje anonimowo pracownik budowy.

- Koszty tej inwestycji bardzo rosną, a oni oszczędzają na ludziach. (…) Będziemy tę sprawę wyjaśniać. Myślę, że nowy zarząd będzie się tą sprawą zajmował - deklaruje Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych. Inwestycja jest warta 25 miliardów złotych. Ma się zakończyć w 2027 roku. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza na budowie kontrolę. Jej wyniki poznamy najwcześniej we wrześniu. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: "uwaga!" TVN

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS