Chcą zmiany, ale brakuje im wiary w sprawczość. Co jeszcze trapi młode pokolenie?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Chcą zmiany, ale brakuje im wiary w sprawczość. Co jeszcze trapi młode pokolenie?
Chcą zmiany, ale brakuje im wiary w sprawczość. Co jeszcze trapi młode pokolenie?
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu
Chcą zmiany, ale brakuje im wiary w sprawczość. Co jeszcze trapi młode pokolenie? Marta Balukiewicz/Fakty po Południu

Chcą zmieniać Polskę na lepsze, choć jest w nich też dużo rozżalenia. Młodzi najpierw napisali o tym, jak widzą Polskę po najbliższych wyborach, a później starli się w debacie. Dyskutowali z profesorami z prestiżowych uczelni, w tym z Harvardu. Konkurs dla maturzystów zorganizowało Collegium Civitas.

Tegoroczni maturzyści debatowali razem z profesorami między innymi z Harvardu i innych zagranicznych uczelni. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach konkurs Fundacji Collegium Civitas dla tegorocznych maturzystów na tekst o przyszłości Polski po wyborach w 2023 roku. Podczas paneli finaliści prezentowali i omawiali swoje prace.

Zwycięzca konkursu Patryk Kral był gościem TVN24 i podczas rozmowy opowiedział o swojej pracy. - Moja praca przedstawia młodzieńca, który zauważa problemy społeczne, ale nie reaguje na nie i później ponosi tego dotkliwe konsekwencje - mówił.

Zobacz też: Maturzyści napisali prace, będą o nich dyskutować z profesorami. "Te światy się spotkają"

Finaliści pisali też na temat ekologii czy zmian w szkolnictwie. - W mojej pracy skupiłam się na zmianach w szkolnictwie, bo wydaje mi się, że od tego należy zacząć - od kształcenia młodych ludzi i wtedy już wszystko powinno ułożyć się samo - uzasadniała Zuzanna Opalska.

Dbałość o klimat i przyrodę, więcej zaangażowania społeczeństwa czy poprawa systemu kształcenia - to tylko część poruszanych przez młodych tematów. - Brakuje rzetelnej edukacji seksualnej, brakuje również wiedzy psychologicznej, empatii - wskazuje zwycięzca konkursu.

Patryk Kral w "Poranku TVN24" mówił też między innymi o doskwierającemu młodemu pokoleniu braku wiary we własną sprawczość. - Pokazuje, że ta sprawczość jest ważna, chęć działania, a nie tylko bierne przyglądanie się - podkreślał.

Jacek Żakowski o spotkaniu Concilium Civitas 2023
Jacek Żakowski o spotkaniu Concilium Civitas 2023TVN24

"Sięgają po Tuwima, ale też sięgają po Taco Hemingwaya"

Pozostali laureaci w tym roku również zaskoczyli jury wysokim poziomem nadesłanych prac. - Sięgają po Tuwima, ale też sięgają po Taco Hemingwaya - mówi Jacek Żakowski, kierownik Katedry Nowych Mediów i Dziennikarstwa Collegium Civitas. - W tym roku ustępują takim przebłyskom nadziei i ta nadzieja nie jest nawet związana z konkretną sytuacją polityczną, zmianą władzy, tylko z nadzieją na zmianę świata, że mogą mieć jakąś sprawczość - dodaje.

Juror konkursu profesor Wojciech Sadurski ponadto zauważa, że pracą towarzyszył "melancholijny nurt" - Pewien przebijający smutek w pracach osób, które przecież dopiero wkraczają w swoje aktywne życie, zwłaszcza życie obywatelskie, życie polityczne - mówi.

Tegoroczni maturzyści po raz pierwszy w swoim życiu będą mogli skorzystać z uzyskanych wraz z pełnoletnością praw i zagłosować jesienią w wyborach parlamentarnych. - Ważne pytanie, na które ja do końca nie znam odpowiedzi, to na ile młodzi pójdą do urn. W badaniach mniejszych i większych młodzi ludzie podkreślają, że nie widzą oferty dla siebie - zwraca uwagę profesor Dariusz Skrzypiński, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dagmara Adamiak o postulatach Manifestu Młodych
Dagmara Adamiak o postulatach Manifestu MłodychTVN24

Głos młodych w wyborach

Do tej pory odsetek młodych, którzy szli na wybory, był niższy niż przeciętny odsetek wyborców, ale badania z ostatnich lat pokazują, że chęć do głosowania się zwiększa.

Czytaj też: Młodzi apelują do polityków na około 100 przed wyborami. Przedstawili 12 ważnych postulatów

Profesor Skrzypiński zwraca uwagę, że młodzi ludzie "nie są zadowoleni z otaczającej rzeczywistości, więc mogą się buntować" i dodaje, że ich bunt może przejawić na dwa sposoby. - Nie idę, nie chce mieć z tym nic wspólnego i z tego rodzaju buntem zawsze mieliśmy do czynienia. Bunt drugi: idę, ale będę głosował/głosowała na tych, którzy zapowiadają dużą zmianę - wyjaśnia.

Do tego, by działać i głosować zachęcają laureaci konkursu Collegium Civitas. - Często brakuje tego krytycznego myślenia i ufamy bezgranicznie informacją, które spotykamy - zaznacza Patryk Kral. - Zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny będzie ten mój jeden głos, który będzie w tej puli tym ziarenkiem - mówi Zuzanna Opalska. Decyzji, którą oni sami nazywają najważniejszą we współczesnej historii demokratycznej Polski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski obiecuje kobietom, że on - inaczej niż Karol Nawrocki - podpisze ustawę liberalizującą dostęp do aborcji, jeśli zostanie prezydentem. Karol Nawrocki mówi "nie" nawet powrotowi do tzw. kompromisu aborcyjnego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie skręca ani w prawo, ani w lewo, lecz że dla niego "najważniejszy jest środek i najważniejszy jest zdrowy rozsądek".

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Źródło:
Fakty TVN

Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znowu będziemy mogli w świątecznej atmosferze, pełnej radości i solidarności, a często i zabawy - co pokażemy w TVN - pomóc dzieciom chorym na raka i na choroby krwi.

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS