Chcą zmiany, ale brakuje im wiary w sprawczość. Co jeszcze trapi młode pokolenie?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Chcą zmiany, ale brakuje im wiary w sprawczość. Co jeszcze trapi młode pokolenie?
Chcą zmiany, ale brakuje im wiary w sprawczość. Co jeszcze trapi młode pokolenie?
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu
Chcą zmiany, ale brakuje im wiary w sprawczość. Co jeszcze trapi młode pokolenie? Marta Balukiewicz/Fakty po Południu

Chcą zmieniać Polskę na lepsze, choć jest w nich też dużo rozżalenia. Młodzi najpierw napisali o tym, jak widzą Polskę po najbliższych wyborach, a później starli się w debacie. Dyskutowali z profesorami z prestiżowych uczelni, w tym z Harvardu. Konkurs dla maturzystów zorganizowało Collegium Civitas.

Tegoroczni maturzyści debatowali razem z profesorami między innymi z Harvardu i innych zagranicznych uczelni. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach konkurs Fundacji Collegium Civitas dla tegorocznych maturzystów na tekst o przyszłości Polski po wyborach w 2023 roku. Podczas paneli finaliści prezentowali i omawiali swoje prace.

Zwycięzca konkursu Patryk Kral był gościem TVN24 i podczas rozmowy opowiedział o swojej pracy. - Moja praca przedstawia młodzieńca, który zauważa problemy społeczne, ale nie reaguje na nie i później ponosi tego dotkliwe konsekwencje - mówił.

Zobacz też: Maturzyści napisali prace, będą o nich dyskutować z profesorami. "Te światy się spotkają"

Finaliści pisali też na temat ekologii czy zmian w szkolnictwie. - W mojej pracy skupiłam się na zmianach w szkolnictwie, bo wydaje mi się, że od tego należy zacząć - od kształcenia młodych ludzi i wtedy już wszystko powinno ułożyć się samo - uzasadniała Zuzanna Opalska.

Dbałość o klimat i przyrodę, więcej zaangażowania społeczeństwa czy poprawa systemu kształcenia - to tylko część poruszanych przez młodych tematów. - Brakuje rzetelnej edukacji seksualnej, brakuje również wiedzy psychologicznej, empatii - wskazuje zwycięzca konkursu.

Patryk Kral w "Poranku TVN24" mówił też między innymi o doskwierającemu młodemu pokoleniu braku wiary we własną sprawczość. - Pokazuje, że ta sprawczość jest ważna, chęć działania, a nie tylko bierne przyglądanie się - podkreślał.

Jacek Żakowski o spotkaniu Concilium Civitas 2023
Jacek Żakowski o spotkaniu Concilium Civitas 2023TVN24

"Sięgają po Tuwima, ale też sięgają po Taco Hemingwaya"

Pozostali laureaci w tym roku również zaskoczyli jury wysokim poziomem nadesłanych prac. - Sięgają po Tuwima, ale też sięgają po Taco Hemingwaya - mówi Jacek Żakowski, kierownik Katedry Nowych Mediów i Dziennikarstwa Collegium Civitas. - W tym roku ustępują takim przebłyskom nadziei i ta nadzieja nie jest nawet związana z konkretną sytuacją polityczną, zmianą władzy, tylko z nadzieją na zmianę świata, że mogą mieć jakąś sprawczość - dodaje.

Juror konkursu profesor Wojciech Sadurski ponadto zauważa, że pracą towarzyszył "melancholijny nurt" - Pewien przebijający smutek w pracach osób, które przecież dopiero wkraczają w swoje aktywne życie, zwłaszcza życie obywatelskie, życie polityczne - mówi.

Tegoroczni maturzyści po raz pierwszy w swoim życiu będą mogli skorzystać z uzyskanych wraz z pełnoletnością praw i zagłosować jesienią w wyborach parlamentarnych. - Ważne pytanie, na które ja do końca nie znam odpowiedzi, to na ile młodzi pójdą do urn. W badaniach mniejszych i większych młodzi ludzie podkreślają, że nie widzą oferty dla siebie - zwraca uwagę profesor Dariusz Skrzypiński, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dagmara Adamiak o postulatach Manifestu Młodych
Dagmara Adamiak o postulatach Manifestu MłodychTVN24

Głos młodych w wyborach

Do tej pory odsetek młodych, którzy szli na wybory, był niższy niż przeciętny odsetek wyborców, ale badania z ostatnich lat pokazują, że chęć do głosowania się zwiększa.

Czytaj też: Młodzi apelują do polityków na około 100 przed wyborami. Przedstawili 12 ważnych postulatów

Profesor Skrzypiński zwraca uwagę, że młodzi ludzie "nie są zadowoleni z otaczającej rzeczywistości, więc mogą się buntować" i dodaje, że ich bunt może przejawić na dwa sposoby. - Nie idę, nie chce mieć z tym nic wspólnego i z tego rodzaju buntem zawsze mieliśmy do czynienia. Bunt drugi: idę, ale będę głosował/głosowała na tych, którzy zapowiadają dużą zmianę - wyjaśnia.

Do tego, by działać i głosować zachęcają laureaci konkursu Collegium Civitas. - Często brakuje tego krytycznego myślenia i ufamy bezgranicznie informacją, które spotykamy - zaznacza Patryk Kral. - Zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny będzie ten mój jeden głos, który będzie w tej puli tym ziarenkiem - mówi Zuzanna Opalska. Decyzji, którą oni sami nazywają najważniejszą we współczesnej historii demokratycznej Polski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS