Chcą zmiany, ale brakuje im wiary w sprawczość. Co jeszcze trapi młode pokolenie?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Chcą zmiany, ale brakuje im wiary w sprawczość. Co jeszcze trapi młode pokolenie?
Chcą zmiany, ale brakuje im wiary w sprawczość. Co jeszcze trapi młode pokolenie?
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu
Chcą zmiany, ale brakuje im wiary w sprawczość. Co jeszcze trapi młode pokolenie? Marta Balukiewicz/Fakty po Południu

Chcą zmieniać Polskę na lepsze, choć jest w nich też dużo rozżalenia. Młodzi najpierw napisali o tym, jak widzą Polskę po najbliższych wyborach, a później starli się w debacie. Dyskutowali z profesorami z prestiżowych uczelni, w tym z Harvardu. Konkurs dla maturzystów zorganizowało Collegium Civitas.

Tegoroczni maturzyści debatowali razem z profesorami między innymi z Harvardu i innych zagranicznych uczelni. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach konkurs Fundacji Collegium Civitas dla tegorocznych maturzystów na tekst o przyszłości Polski po wyborach w 2023 roku. Podczas paneli finaliści prezentowali i omawiali swoje prace.

Zwycięzca konkursu Patryk Kral był gościem TVN24 i podczas rozmowy opowiedział o swojej pracy. - Moja praca przedstawia młodzieńca, który zauważa problemy społeczne, ale nie reaguje na nie i później ponosi tego dotkliwe konsekwencje - mówił.

Zobacz też: Maturzyści napisali prace, będą o nich dyskutować z profesorami. "Te światy się spotkają"

Finaliści pisali też na temat ekologii czy zmian w szkolnictwie. - W mojej pracy skupiłam się na zmianach w szkolnictwie, bo wydaje mi się, że od tego należy zacząć - od kształcenia młodych ludzi i wtedy już wszystko powinno ułożyć się samo - uzasadniała Zuzanna Opalska.

Dbałość o klimat i przyrodę, więcej zaangażowania społeczeństwa czy poprawa systemu kształcenia - to tylko część poruszanych przez młodych tematów. - Brakuje rzetelnej edukacji seksualnej, brakuje również wiedzy psychologicznej, empatii - wskazuje zwycięzca konkursu.

Patryk Kral w "Poranku TVN24" mówił też między innymi o doskwierającemu młodemu pokoleniu braku wiary we własną sprawczość. - Pokazuje, że ta sprawczość jest ważna, chęć działania, a nie tylko bierne przyglądanie się - podkreślał.

Jacek Żakowski o spotkaniu Concilium Civitas 2023
Jacek Żakowski o spotkaniu Concilium Civitas 2023TVN24

"Sięgają po Tuwima, ale też sięgają po Taco Hemingwaya"

Pozostali laureaci w tym roku również zaskoczyli jury wysokim poziomem nadesłanych prac. - Sięgają po Tuwima, ale też sięgają po Taco Hemingwaya - mówi Jacek Żakowski, kierownik Katedry Nowych Mediów i Dziennikarstwa Collegium Civitas. - W tym roku ustępują takim przebłyskom nadziei i ta nadzieja nie jest nawet związana z konkretną sytuacją polityczną, zmianą władzy, tylko z nadzieją na zmianę świata, że mogą mieć jakąś sprawczość - dodaje.

Juror konkursu profesor Wojciech Sadurski ponadto zauważa, że pracą towarzyszył "melancholijny nurt" - Pewien przebijający smutek w pracach osób, które przecież dopiero wkraczają w swoje aktywne życie, zwłaszcza życie obywatelskie, życie polityczne - mówi.

Tegoroczni maturzyści po raz pierwszy w swoim życiu będą mogli skorzystać z uzyskanych wraz z pełnoletnością praw i zagłosować jesienią w wyborach parlamentarnych. - Ważne pytanie, na które ja do końca nie znam odpowiedzi, to na ile młodzi pójdą do urn. W badaniach mniejszych i większych młodzi ludzie podkreślają, że nie widzą oferty dla siebie - zwraca uwagę profesor Dariusz Skrzypiński, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dagmara Adamiak o postulatach Manifestu Młodych
Dagmara Adamiak o postulatach Manifestu MłodychTVN24

Głos młodych w wyborach

Do tej pory odsetek młodych, którzy szli na wybory, był niższy niż przeciętny odsetek wyborców, ale badania z ostatnich lat pokazują, że chęć do głosowania się zwiększa.

Czytaj też: Młodzi apelują do polityków na około 100 przed wyborami. Przedstawili 12 ważnych postulatów

Profesor Skrzypiński zwraca uwagę, że młodzi ludzie "nie są zadowoleni z otaczającej rzeczywistości, więc mogą się buntować" i dodaje, że ich bunt może przejawić na dwa sposoby. - Nie idę, nie chce mieć z tym nic wspólnego i z tego rodzaju buntem zawsze mieliśmy do czynienia. Bunt drugi: idę, ale będę głosował/głosowała na tych, którzy zapowiadają dużą zmianę - wyjaśnia.

Do tego, by działać i głosować zachęcają laureaci konkursu Collegium Civitas. - Często brakuje tego krytycznego myślenia i ufamy bezgranicznie informacją, które spotykamy - zaznacza Patryk Kral. - Zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny będzie ten mój jeden głos, który będzie w tej puli tym ziarenkiem - mówi Zuzanna Opalska. Decyzji, którą oni sami nazywają najważniejszą we współczesnej historii demokratycznej Polski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS