Chcą zmiany, ale brakuje im wiary w sprawczość. Co jeszcze trapi młode pokolenie?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Chcą zmiany, ale brakuje im wiary w sprawczość. Co jeszcze trapi młode pokolenie?
Chcą zmiany, ale brakuje im wiary w sprawczość. Co jeszcze trapi młode pokolenie?
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu
Chcą zmiany, ale brakuje im wiary w sprawczość. Co jeszcze trapi młode pokolenie? Marta Balukiewicz/Fakty po Południu

Chcą zmieniać Polskę na lepsze, choć jest w nich też dużo rozżalenia. Młodzi najpierw napisali o tym, jak widzą Polskę po najbliższych wyborach, a później starli się w debacie. Dyskutowali z profesorami z prestiżowych uczelni, w tym z Harvardu. Konkurs dla maturzystów zorganizowało Collegium Civitas.

Tegoroczni maturzyści debatowali razem z profesorami między innymi z Harvardu i innych zagranicznych uczelni. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach konkurs Fundacji Collegium Civitas dla tegorocznych maturzystów na tekst o przyszłości Polski po wyborach w 2023 roku. Podczas paneli finaliści prezentowali i omawiali swoje prace.

Zwycięzca konkursu Patryk Kral był gościem TVN24 i podczas rozmowy opowiedział o swojej pracy. - Moja praca przedstawia młodzieńca, który zauważa problemy społeczne, ale nie reaguje na nie i później ponosi tego dotkliwe konsekwencje - mówił.

Zobacz też: Maturzyści napisali prace, będą o nich dyskutować z profesorami. "Te światy się spotkają"

Finaliści pisali też na temat ekologii czy zmian w szkolnictwie. - W mojej pracy skupiłam się na zmianach w szkolnictwie, bo wydaje mi się, że od tego należy zacząć - od kształcenia młodych ludzi i wtedy już wszystko powinno ułożyć się samo - uzasadniała Zuzanna Opalska.

Dbałość o klimat i przyrodę, więcej zaangażowania społeczeństwa czy poprawa systemu kształcenia - to tylko część poruszanych przez młodych tematów. - Brakuje rzetelnej edukacji seksualnej, brakuje również wiedzy psychologicznej, empatii - wskazuje zwycięzca konkursu.

Patryk Kral w "Poranku TVN24" mówił też między innymi o doskwierającemu młodemu pokoleniu braku wiary we własną sprawczość. - Pokazuje, że ta sprawczość jest ważna, chęć działania, a nie tylko bierne przyglądanie się - podkreślał.

Jacek Żakowski o spotkaniu Concilium Civitas 2023
Jacek Żakowski o spotkaniu Concilium Civitas 2023TVN24

"Sięgają po Tuwima, ale też sięgają po Taco Hemingwaya"

Pozostali laureaci w tym roku również zaskoczyli jury wysokim poziomem nadesłanych prac. - Sięgają po Tuwima, ale też sięgają po Taco Hemingwaya - mówi Jacek Żakowski, kierownik Katedry Nowych Mediów i Dziennikarstwa Collegium Civitas. - W tym roku ustępują takim przebłyskom nadziei i ta nadzieja nie jest nawet związana z konkretną sytuacją polityczną, zmianą władzy, tylko z nadzieją na zmianę świata, że mogą mieć jakąś sprawczość - dodaje.

Juror konkursu profesor Wojciech Sadurski ponadto zauważa, że pracą towarzyszył "melancholijny nurt" - Pewien przebijający smutek w pracach osób, które przecież dopiero wkraczają w swoje aktywne życie, zwłaszcza życie obywatelskie, życie polityczne - mówi.

Tegoroczni maturzyści po raz pierwszy w swoim życiu będą mogli skorzystać z uzyskanych wraz z pełnoletnością praw i zagłosować jesienią w wyborach parlamentarnych. - Ważne pytanie, na które ja do końca nie znam odpowiedzi, to na ile młodzi pójdą do urn. W badaniach mniejszych i większych młodzi ludzie podkreślają, że nie widzą oferty dla siebie - zwraca uwagę profesor Dariusz Skrzypiński, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dagmara Adamiak o postulatach Manifestu Młodych
Dagmara Adamiak o postulatach Manifestu MłodychTVN24

Głos młodych w wyborach

Do tej pory odsetek młodych, którzy szli na wybory, był niższy niż przeciętny odsetek wyborców, ale badania z ostatnich lat pokazują, że chęć do głosowania się zwiększa.

Czytaj też: Młodzi apelują do polityków na około 100 przed wyborami. Przedstawili 12 ważnych postulatów

Profesor Skrzypiński zwraca uwagę, że młodzi ludzie "nie są zadowoleni z otaczającej rzeczywistości, więc mogą się buntować" i dodaje, że ich bunt może przejawić na dwa sposoby. - Nie idę, nie chce mieć z tym nic wspólnego i z tego rodzaju buntem zawsze mieliśmy do czynienia. Bunt drugi: idę, ale będę głosował/głosowała na tych, którzy zapowiadają dużą zmianę - wyjaśnia.

Do tego, by działać i głosować zachęcają laureaci konkursu Collegium Civitas. - Często brakuje tego krytycznego myślenia i ufamy bezgranicznie informacją, które spotykamy - zaznacza Patryk Kral. - Zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny będzie ten mój jeden głos, który będzie w tej puli tym ziarenkiem - mówi Zuzanna Opalska. Decyzji, którą oni sami nazywają najważniejszą we współczesnej historii demokratycznej Polski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS