Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych kompleksowo wspiera pacjentki. "Jestem w najlepszych rękach"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych kompleksowo wspiera pacjentki. "Jestem w najlepszych rękach"
Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych kompleksowo wspiera pacjentki. "Jestem w najlepszych rękach"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych kompleksowo wspiera pacjentki. "Jestem w najlepszych rękach"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powstało Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych. W jednym miejscu pacjentki mają opiekę onkologów, ginekologów, położników, radiologów i psychologów. Centrum kosztowało ponad 15 milionów złotych. Zostało sfinansowane z unijnych środków.

Zanim pojawił się uśmiech, było dużo łez. Pani Weronika w czwartym miesiącu ciąży dowiedziała się, że ma nowotwór śródpiersia. - Duży płacz, duży szloch - przyznaje Weronika Syska. - Miałam dla kogo walczyć. Ciężko było, ale trzeba było się podnieść i walczyć - dodaje.

Lekarze podejrzewali, że urodzi chore dziecko

O chorobie dowiedziała się po rutynowych badaniach, które należy wykonać przed amniopunkcją. Lekarze podejrzewali, że urodzi dziecko z zespołem Downa. - CRP miałam za wysokie. Próbowali obniżyć, ale ono ciągle rosło i zaczęła się cała droga szukania przyczyny. Trwało to około dwóch miesięcy - wspomina pani Weronika.

Dwa miesiące niepewności, a po diagnozie kolejnych kilkanaście tygodni bólu, ale przede wszystkim strachu o dziecko. - Te mamy, te ciężarne kobiety, które nazywamy boskimi matkami, leczymy chemioterapią. Ich dzieci przed urodzeniem są narażone na cytostatyki - tłumaczy Ewa Kalinka, doktor habilitowana nauk medycznych i kierownik Kliniki Onkologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki.

- Rak czy nowotwór złośliwy to jest dla każdego człowieka ogromnie trudne, wszystko przewraca się do góry nogami, to możemy wyobrazić sobie, co czuje kobieta w ciąży, która martwi się o siebie i troszczy się o dziecko - mówi Iwona Maroszyńska, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

ZOBACZ TEŻ: Projekt noweli o Krajowej Sieci Onkologicznej przyjęty przez rząd. "Ratuje dostępność w 259 szpitalach"

Onkolog o procedurach biurokratycznych w medycynie: to nie jest tylko dolegliwość dla lekarza pierwszego kontaktu
Onkolog o procedurach biurokratycznych w medycynie: to nie jest tylko dolegliwość dla lekarza pierwszego kontaktuTVN24

- To są pacjentki, które zmagają się z nieprawdopodobnym stresem i lękiem, który dotyczy nie tylko własnego zdrowia, ale również zdrowia i przyszłości ich nienarodzonego dziecka. To są bardzo bohaterskie kobiety - mówi Mariusz Grzesiak, doktor habilitowany nauk medycznych i kierownik kliniki Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Dla tych bohaterek w Instytucie Centrum Zdrowia Matki w Łodzi czwartego kwietnia oficjalnie otwarto pierwsze w Polsce Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych. W jednym miejscu są diagnozowane i leczone. - Zazwyczaj w klinikach onkologicznych nie tworzy się oddziałów położniczych, dlatego że techniki, które stosujemy w onkologii, czyli chemioterapia czy radioterapia, są wysoce szkodliwe dla ciężarnych - zwraca uwagę Ewa Kalinka.

Jak leczyć, by nie zagrozić bezpieczeństwu płodu?

- Ważne jest, żeby te kobiety dostały taką wysokospecjalistyczną opiekę, czyli nie tylko onkologiczną, ale we współpracy z ginekologami, położnikami - mówi Iwona Maroszyńska.

Jest też wsparcie psychologa. - To są pacjentki, które są, oczywiście, bardzo silne i maja nieprawdopodobną wolę przetrwania i przejścia tego leczenia, ale wsparcie psychologów jest czymś bardzo istotnym - komentuje Mariusz Grzesiak. - Sztab ludzi, którzy się nami zajmowali, był bardzo duży, więc bardzo dziękuję wszystkim - mówi pani Weronika.

Pacjentki w ciąży dostają chemię, czasami konieczna jest operacja. - Jestem po chemioterapii. Przyjęłam sześć cykli, no i na ten moment rutynowa kontrola, i mam nadzieję, że będzie w porządku i nic nie wróci - mówi pani Weronika.

- Musimy podać kobiecie całe leczenie, żeby uratować jej życie, ale ani trochę więcej; aby dziecko dostało tych leków jak najmniej - tłumaczy Ewa Kalinka. Onkolodzy podkreślają, że leczenie musi być skuteczne dla matki, a jednocześnie bezpieczne dla płodu.

- Musimy wziąć pod uwagę dojrzałość płodu, jaki lek w którym momencie możemy podać, w którym momencie zakończyć ciążę - mówi Maroszyńska. - W ciąży nie stosujemy nigdy radioterapii ani hormonoterapii, bo są to metody, które wywołują ogromny odsetek wad wrodzonych u dzieci - dodaje Kalinka.

Rocznie ponad 100 kobiet w ciąży dowiaduje się, że ma raka

Centrum znajduje się na terenie wyremontowanej kliniki onkologii, gdzie pacjenci mogą korzystać z nowoczesnych technologii, na przykład urządzenia do transportu leków zbudowanego z tub. Onkolodzy wyliczają, że w Polsce rocznie ponad 100 kobiet w ciąży dowiaduje się, że ma raka. Prawie jedna czwarta z nich leczona jest w tej klinice.

ZOBACZ TEŻ: To najczęściej diagnozowany u mężczyzn nowotwór

Kosiniak-Kamysz: nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej ratuje dostępność w 259 szpitalach
Kosiniak-Kamysz: nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej ratuje dostępność w 259 szpitalachTVN24

- To jest trudne leczenie, ono wymaga od tych pacjentek wielu wyrzeczeń i bardzo dużej dyscypliny, ale to jest leczenie, które przynosi efekty - mówi Grzesiak. - Galeria portretów dzieci, które urodziły się po leczeniu w tej klinice, rośnie z miesiąca na miesiąc. Te dzieci są zdrowe - opowiada Kalinka. Tam była leczona pani Weronika i to tam na świat przyszedł jej syn, Aleksander. Chłopiec jest wcześniakiem, skończył siedem miesięcy. - Super opieka, wiedziałam, że jestem w najlepszych rękach, więc pod tym względem się nie martwiłam. Podejście do pacjenta, do tego wszystkiego... Było tak super, to też pomogło przetrwać to wszystko - podsumowuje pani Weronika. - Bardzo dziękuję - dodaje. Bez wsparcia męża i rodziny 27-latce byłoby dużo trudniej walczyć o swoje życie i zdrowie dziecka. Teraz pani Weronika jest już wyleczona.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS