Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych kompleksowo wspiera pacjentki. "Jestem w najlepszych rękach"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych kompleksowo wspiera pacjentki. "Jestem w najlepszych rękach"
Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych kompleksowo wspiera pacjentki. "Jestem w najlepszych rękach"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych kompleksowo wspiera pacjentki. "Jestem w najlepszych rękach"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powstało Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych. W jednym miejscu pacjentki mają opiekę onkologów, ginekologów, położników, radiologów i psychologów. Centrum kosztowało ponad 15 milionów złotych. Zostało sfinansowane z unijnych środków.

Zanim pojawił się uśmiech, było dużo łez. Pani Weronika w czwartym miesiącu ciąży dowiedziała się, że ma nowotwór śródpiersia. - Duży płacz, duży szloch - przyznaje Weronika Syska. - Miałam dla kogo walczyć. Ciężko było, ale trzeba było się podnieść i walczyć - dodaje.

Lekarze podejrzewali, że urodzi chore dziecko

O chorobie dowiedziała się po rutynowych badaniach, które należy wykonać przed amniopunkcją. Lekarze podejrzewali, że urodzi dziecko z zespołem Downa. - CRP miałam za wysokie. Próbowali obniżyć, ale ono ciągle rosło i zaczęła się cała droga szukania przyczyny. Trwało to około dwóch miesięcy - wspomina pani Weronika.

Dwa miesiące niepewności, a po diagnozie kolejnych kilkanaście tygodni bólu, ale przede wszystkim strachu o dziecko. - Te mamy, te ciężarne kobiety, które nazywamy boskimi matkami, leczymy chemioterapią. Ich dzieci przed urodzeniem są narażone na cytostatyki - tłumaczy Ewa Kalinka, doktor habilitowana nauk medycznych i kierownik Kliniki Onkologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki.

- Rak czy nowotwór złośliwy to jest dla każdego człowieka ogromnie trudne, wszystko przewraca się do góry nogami, to możemy wyobrazić sobie, co czuje kobieta w ciąży, która martwi się o siebie i troszczy się o dziecko - mówi Iwona Maroszyńska, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

ZOBACZ TEŻ: Projekt noweli o Krajowej Sieci Onkologicznej przyjęty przez rząd. "Ratuje dostępność w 259 szpitalach"

Onkolog o procedurach biurokratycznych w medycynie: to nie jest tylko dolegliwość dla lekarza pierwszego kontaktu
Onkolog o procedurach biurokratycznych w medycynie: to nie jest tylko dolegliwość dla lekarza pierwszego kontaktuTVN24

- To są pacjentki, które zmagają się z nieprawdopodobnym stresem i lękiem, który dotyczy nie tylko własnego zdrowia, ale również zdrowia i przyszłości ich nienarodzonego dziecka. To są bardzo bohaterskie kobiety - mówi Mariusz Grzesiak, doktor habilitowany nauk medycznych i kierownik kliniki Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Dla tych bohaterek w Instytucie Centrum Zdrowia Matki w Łodzi czwartego kwietnia oficjalnie otwarto pierwsze w Polsce Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych. W jednym miejscu są diagnozowane i leczone. - Zazwyczaj w klinikach onkologicznych nie tworzy się oddziałów położniczych, dlatego że techniki, które stosujemy w onkologii, czyli chemioterapia czy radioterapia, są wysoce szkodliwe dla ciężarnych - zwraca uwagę Ewa Kalinka.

Jak leczyć, by nie zagrozić bezpieczeństwu płodu?

- Ważne jest, żeby te kobiety dostały taką wysokospecjalistyczną opiekę, czyli nie tylko onkologiczną, ale we współpracy z ginekologami, położnikami - mówi Iwona Maroszyńska.

Jest też wsparcie psychologa. - To są pacjentki, które są, oczywiście, bardzo silne i maja nieprawdopodobną wolę przetrwania i przejścia tego leczenia, ale wsparcie psychologów jest czymś bardzo istotnym - komentuje Mariusz Grzesiak. - Sztab ludzi, którzy się nami zajmowali, był bardzo duży, więc bardzo dziękuję wszystkim - mówi pani Weronika.

Pacjentki w ciąży dostają chemię, czasami konieczna jest operacja. - Jestem po chemioterapii. Przyjęłam sześć cykli, no i na ten moment rutynowa kontrola, i mam nadzieję, że będzie w porządku i nic nie wróci - mówi pani Weronika.

- Musimy podać kobiecie całe leczenie, żeby uratować jej życie, ale ani trochę więcej; aby dziecko dostało tych leków jak najmniej - tłumaczy Ewa Kalinka. Onkolodzy podkreślają, że leczenie musi być skuteczne dla matki, a jednocześnie bezpieczne dla płodu.

- Musimy wziąć pod uwagę dojrzałość płodu, jaki lek w którym momencie możemy podać, w którym momencie zakończyć ciążę - mówi Maroszyńska. - W ciąży nie stosujemy nigdy radioterapii ani hormonoterapii, bo są to metody, które wywołują ogromny odsetek wad wrodzonych u dzieci - dodaje Kalinka.

Rocznie ponad 100 kobiet w ciąży dowiaduje się, że ma raka

Centrum znajduje się na terenie wyremontowanej kliniki onkologii, gdzie pacjenci mogą korzystać z nowoczesnych technologii, na przykład urządzenia do transportu leków zbudowanego z tub. Onkolodzy wyliczają, że w Polsce rocznie ponad 100 kobiet w ciąży dowiaduje się, że ma raka. Prawie jedna czwarta z nich leczona jest w tej klinice.

ZOBACZ TEŻ: To najczęściej diagnozowany u mężczyzn nowotwór

Kosiniak-Kamysz: nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej ratuje dostępność w 259 szpitalach
Kosiniak-Kamysz: nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej ratuje dostępność w 259 szpitalachTVN24

- To jest trudne leczenie, ono wymaga od tych pacjentek wielu wyrzeczeń i bardzo dużej dyscypliny, ale to jest leczenie, które przynosi efekty - mówi Grzesiak. - Galeria portretów dzieci, które urodziły się po leczeniu w tej klinice, rośnie z miesiąca na miesiąc. Te dzieci są zdrowe - opowiada Kalinka. Tam była leczona pani Weronika i to tam na świat przyszedł jej syn, Aleksander. Chłopiec jest wcześniakiem, skończył siedem miesięcy. - Super opieka, wiedziałam, że jestem w najlepszych rękach, więc pod tym względem się nie martwiłam. Podejście do pacjenta, do tego wszystkiego... Było tak super, to też pomogło przetrwać to wszystko - podsumowuje pani Weronika. - Bardzo dziękuję - dodaje. Bez wsparcia męża i rodziny 27-latce byłoby dużo trudniej walczyć o swoje życie i zdrowie dziecka. Teraz pani Weronika jest już wyleczona.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS