"Trwa to od 3 do 5 minut, a może uratować komuś całe życie"

"Trwa to od 3 do 5 minut, a może uratować komuś całe życie"
"Trwa to od 3 do 5 minut, a może uratować komuś całe życie"
Ewa Koziak | Fakty po południu
"Trwa to od 3 do 5 minut, a może uratować komuś całe życie"Ewa Koziak | Fakty po południu

Potrzeby rosną, a krwi brakuje w magazynach - alarmują centra krwiodawstwa i proszą o oddawanie krwi. Największe braki są w Lublinie, Poznaniu, Radomiu i Wałbrzychu. Tam potrzebna jest krew niemal każdej grupy.

Pan Artur to już stały bywalec centrum krwiodawstwa. Oddał już ponad 9 litrów krwi. - Krew jest potrzebna, żeby ratować ludzkie życie. Regularnie trzeba oddawać - mówi pan Artur. Pani Marta jest po raz drugi w centrum krwiodawstwa. Pierwszy raz oddała krew, żeby pomóc chorym na COVID-19.

Krew to lek, którego nie można wyprodukować. Ratuje zdrowie i życie, a w Polsce coraz bardziej zaczyna go brakować.

- Grupy minusowe to na ten moment dla nas największe zapotrzebowanie - mówi Roman Klupieć, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Poznań jest w grupie miast, gdzie krwi brakuje najbardziej. Duże pustki są też w Lublinie, Radomiu i Wałbrzychu, ale sytuacja jest poważna w całym kraju. Na alarm bije Narodowe Centrum Krwi. Apeluje do krwiodawców z całej Polski o zgłaszanie się do centrów i oddawanie krwi.

- To jest ważne. Można komuś pomóc, a za dużo się nie traci - mówi Filip, dawca krwi.

Regionalne Centra Krwiodawstwa na swoich stronach internetowych codziennie informują, jaka krew jest najbardziej potrzebna.

- Nasze magazyny są mniejsze niż w pozostałych częściach roku, obserwujemy bardzo duże zużycie krwi w szpitalach - zwraca uwagę Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

Brakuje dawców

W wakacje krwiodawcy rzadziej oddają krew. Z drugiej strony wzrasta też liczba wypadków, przez co zapotrzebowanie na krew rośnie. Duże zapotrzebowanie na krew w tym roku to też konsekwencja pandemii COVID-19.

- Nadrabiamy dług pandemiczny, stąd się bierze więcej operacji, w których krew jest potrzebna - tłumaczy dyrektor Piotr Radziwon.

Kto może oddać krew?

Krew mogą oddać osoby dorosłe do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów i w ciągu ostatnich sześciu miesiącach nie były operowane ani leczone krwią lub preparatami krwiopochodnymi.

W dniu, kiedy będziemy oddawać krew, trzeba być przede wszystkim zdrowym, do tego wyspanym i wypoczętym. Nie można brać leków, ale nie dotyczy to wszystkich preparatów. O tym, jakie leki przyjmujemy, należy powiedzieć lekarzowi kwalifikującemu do oddania krwi. W upały z kolei trzeba się nawodnić.

Na fotelu nie spędzimy dużo czasu. - Oddanie pół litra krwi trwa od 3 do 5 minut, a może uratować komuś całe życie. Ten przelicznik jest tak fantastyczny, że chyba z takim poczuciem możemy z uśmiechem chodzić po ulicy i być z siebie dumnym - mówi Piotr Radziwon.

Każdy, kto dobrowolnie odda krew i zarejestruje się, może otrzymać tytuł honorowego dawcy - a z tym wiążą się przywileje.

- Są różne przywileje, choćby to, że dostaje się słodycze - mówi pan Paweł.

Można też wydłużyć sobie weekend o 2 dni, bo od czasu pandemii tyle wolnego przysługuje za dobrowolne oddanie krwi. Im więcej krwi oddamy, tym więcej przywilejów będzie nam przysługiwać.

- Tańszy transport o 33 procent i lekarze bez kolejek - wymienia pan Artur.

Jednak wiadomo, że nie to jest najważniejsze.

Autor: Ewa Koziak / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS