Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24
Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"
Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Aż dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, za zaledwie 20 złotych dziennie. Raport Szlachetnej Paczki zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. - Bieda to jest często prywatna historia ludzi, którzy żyją w domach w takich miejscach jak Wilanów, gdzie to nie jest tylko miejsce, w którym możemy spotkać drogie wille, piękne domy, ale to też są bloki, osiedla, zapomniane zarówno przez opiekę społeczną, jak i programy socjalne - wskazuje Szymon Zyśko ze Szlachetnej Paczki.

CZYTAJ TAKŻE: "Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

Bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka, czasami pozory sprawiają, że jej nie dostrzegamy, bądź po prostu nie chcemy zobaczyć. Autorzy raportu zwracają uwagę na to, że zazwyczaj osoby potrzebujące wstydzą się prosić o pomoc i ukrywają swoją sytuację.

"Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

- Stereotyp w Polsce jest taki, że bieda jest zawiniona. Robiliśmy badania, z których wynikało, że uważamy, że bieda to jest trochę wybór, trochę wynik alkoholizmu, a w realiach polskich to jest zupełnie nieprawda. Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują, po prostu są na bardzo nisko płatnych stanowiskach - podkreśla Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia Wiosna.

Na granicy biedy żyje blisko 14 procent Polaków. Z danych wynika, że 3 procent nie stać na podstawowe zakupy. 5 procent nie kupuje mięsa, ryb i owoców. 7 procent nie stać na bieżące opłaty za media i żyje w zimnie, 8 procent nie wykupuje leków na receptę, a co piąty Polak nie może sobie pozwolić na zakup okularów korekcyjnych.

Raport "Polska krajem nierówności - to nie daje nam spokoju"
Dane z raportu Szlachetnej PaczkiRaport "Polska krajem nierówności - to nie daje nam spokoju"Szlachetna Paczka

- Blisko 290 tysięcy seniorów, czyli osób, które nie dorobią, bo już nie mają siły, po prostu liczyło na godną starość. W tej grupie (ubogich - przyp. red.) jest blisko 400 tysięcy dzieci, czyli też takich osób, które same na siebie nie zarobią. To są takie osoby, do których potrzebujemy wyciągnąć rękę - przybliża Sadzik.

Liczy się każda złotówka

Konieczna jest empatia i wrażliwość. Nie zawsze druga osoba jest w stanie sobie sama poradzić. - Żeby dotrzeć do kogokolwiek z pomocą, żeby rzeczywiście wesprzeć kogoś, to trzeba go zauważyć i to jest częsty problem, o którym słyszymy od rodzin, którym pomagamy. Zaskoczone są tym, że ktoś sobie o nich przypomniał, że ktoś ich odnalazł - wskazuje Zyśko.

Czasami trudno nam sobie wyobrazić, jak może być ciężko. Jak każda złotówka może być cenna. Pani Bernadeta Dunikowska nie może podjąć stałej pracy. Wykonuje ozdoby, a następnie razem z synem i siostrą, których nie może zostawić bez opieki w domu, sprzedaje swoje prace na miejscowym bazarze bądź na stronach w mediach społecznościowych. - Są osoby, które chętnie kupią, a są osoby, które mówią, że dziękują i trzeba iść dalej - mówi kobieta.

ZOBACZ TEŻ: Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Pani Bernadeta na co dzień zajmuje się synem i siostrą, którzy potrzebują stałej opieki. W dodatku sama choruje. - Syn jest osobą, która potrzebuje opieki 24 godziny na dobę, bo dość, że jest niepełnosprawny, ma problemy z czytaniem, z pisaniem, z mową, to ma napady padaczki, teraz ma łuszczycę. Siostra ma już swoje lata, ale też jest osobą specjalnej troski, też potrzebuje pomocy. Oni są chorzy i ja też jestem chora, bo jestem po zawale - opowiada kobieta.

Większość budżetu pochłaniają leki, opłaty i wizyty lekarskie. - Może kiedyś nam się los odmieni i będzie lepiej - mówi pani Bernadeta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS