Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Źródło:
Fakty TVN
Żyją w trudnych warunkach, a na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę
Żyją w trudnych warunkach, a na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę
Adrianna Otręba/Fakty TVN
7 Otreba

Raport Szlachetnej Paczki przynosi liczby grozy: prawie dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a niemal co dziesiątego nie stać na wykupienie leków. Pomóc takim osobom ma "Weekend cudów", którego finał już za kilkanaście dni. Co zrobić, żeby wziąć udział w inicjatywie? Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której potrzeby oraz marzenia chcemy spełnić. Na taką paczkę czeka między innymi pani Wanda i jej córka, którym przyda się nowa kuchenka gazowa, pieluchy i słodycze.

Pani Wanda z córką są niemal nierozłączne, a gdy trzeba pojechać po pieluchy dla Edyty - kobieta ma już dobrze opracowany plan. - Zostawiam rower, jadę do Piaseczna autobusem. O 8 otwierają aptekę i ja o 9 wracam z powrotem - mówi.

Pani Wanda sama opiekuje się 45-letnią córką z niepełnosprawnością. Dorabianie nie wchodzi w grę, a to, co dostają od państwa, jest niewystarczające. Zostaje im 300 złotych miesięcznie na jedzenie. - Przeważnie wędlinę muszę dla niej kupować, a tak to jakoś daję radę. No niestety, muszę - mówi pani Wanda.

Prawie 2 milionów Polaków - jak czytamy w "Raporcie o biedzie" opublikowanym przez Szlachetną Paczkę - żyło w ubiegłym roku w skrajnym ubóstwie. - Przybyło dzieci, które nie mają co jeść, przybyło seniorów, którzy nie mają co jeść - informuje Joanna Sadzik, prezeska zarządu Stowarzyszenia "Wiosna", organizującego akcję Szlachetna Paczka.

PEŁNA TREŚĆ RAPORTU

3 procent osób nie może sobie pozwolić na zakup chleba, warzyw czy mąki. Co dziesiątego Polaka nie stać, żeby pójść na lody, a dla prawie połowy zjedzenie obiadu w restauracji jest czymś nieosiągalnym. To jednak nie wszystko. - 8 procent Polaków nie stać na to, żeby wykupić leki na receptę. Połowa Polaków nie jest w stanie pójść prywatnie do lekarza - wskazuje Magda Łukasik, socjolożka, współautorka "Raportu o biedzie 2023". - W ostatnim czasie wszystkie ceny poszły znacznie do góry, co wiąże się z tym, że coraz więcej zgłoszeń rodzin wpływa do nas - informuje Julia Hermanowicz, koordynatorka akcji Szlachetna Paczka w Białymstoku.

Raport o biedzie 2023szlachetnapaczka.pl

Jak można pomóc?

Osobom w potrzebie może pomóc każdy nas. Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której potrzeby i marzenia chcemy spełnić. - Wciąż odwiedzamy rodziny, wciąż będą się pojawiały nowe historie na naszej stronie - mówi Sadzik.

Do włączenia się w Szlachetną Paczkę zachęca Anna Lewandowska. W tym roku pomoże rodzinie z dwojgiem dzieci. - Chciałabym, żeby moje dziewczynki widziały, że mama pomaga, że tata pomaga - podkreśla.

Czytaj także: "Walczymy do końca. Do ostatniego dnia robimy wszystko, żeby każdy doczekał się pomocy"

Na paczkę czeka pani Wanda i jej córka. Im przyda się nowa kuchenka gazowa, pieluchy i słodycze. Czeka także pani Józefa. Kiedyś była dziennikarką rozgłośni zakładowej. Od 30 lat jest na rencie, bo nagle straciła wzrok.

Fotel, w którym uwielbia słuchać książek, ma już 50 lat. Stąd prośba do Szlachetnej Paczki o między innymi nowy, odpowiedni dla kręgosłupa. - Pokłady szlachetności w każdym człowieku są, tylko trzeba im czasami pomóc - mówi pani Józefa.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS