Maciej Oksztulski jest osobą autystyczną i nie mówi. Niedawno obronił doktorat z prawa

Maciej Oksztulski jest osobą autystyczną i nie mówi. Niedawno obronił doktorat z prawa
Maciej Oksztulski jest osobą autystyczną i nie mówi. Niedawno obronił doktorat z prawa
Joanna Wyrwas | Fakty po południu TVN24
Maciej Oksztulski jest osobą autystyczną i nie mówi. Niedawno obronił doktorat z prawaJoanna Wyrwas | Fakty po południu TVN24

Udowodnił, że nie ma rzeczy niemożliwych i wykazał się ogromną determinacją. Maciej Oksztulski z Białegostoku ma autyzm i nie mówi, ale to nie stało się przeszkodą, by sięgnąć po marzenia. 30-latek niedawno obronił doktorat z prawa.

Ma 30 lat, zna sześć języków i jako pierwszy w Polsce niemówiący autysta obronił doktorat z prawa. Mowa o Macieju Oksztulskim, u którego w wieku sześciu lat zdiagnozowano zaburzenie rozwoju.

- Jego wzrok był jakiś taki inny, całkiem inny niż zdrowego człowieka. Autyzm to dla mnie nic nie mówiło, to słowo było słowem tabu - wspomina Danuta Oksztulska, mama Macieja. Maciek od dziecka nie mówi.

- Systemu nie ma, wszystko zależy od determinacji rodziny, w której znajduje się taka osoba - uważa Jolanta Świderska, prezes Fundacji "Oswoić Świat".

Maciejowi w nauce od zawsze pomaga mama, która jest jego asystentką i towarzyszy synowi na uczelni. Już w wieku szkolnym stało się jasne, że chłopiec jest geniuszem. - Jego iloraz inteligencji jest wysoki, zna języki obce, zna chemię i w ogóle dużo rzeczy - opowiada pani Danuta.

Dobrze zdana matura była dla Macieja przepustką na studia magisterskie, które ukończył. Jednak mężczyzna na tym nie poprzestał i niedawno obronił swoją pracę doktorską.

- Udało nam się zweryfikować, czy pan Oksztulski spełnia wszystkie warunki do tego, żeby uzyskać stopień doktora nauk prawnych, czy ma odpowiednie doświadczenie, wiedzę i kompetencje. Ta procedura, w mojej ocenie, w pełni potwierdziła, że tak właśnie jest - mówi prof. dr hab. Mariusz Popławski, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Marzenie Macieja

Maciek porozumiewa się za pomocą syntezatora mowy.

- Na dzień dzisiejszy Maciek jest naukowcem z krwi i kości, o pewnej specyfice, ale jest partnerem: rozmawiamy bez skrępowania, nawet żartujemy czasem - mówi prof. dr hab. Maciej Perkowski, promotor Macieja z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

- Moim marzeniem jest usamodzielnienie się, choć w niewielkim stopniu. Wiem, że jeżeli będę się spełniał zawodowo, to automatycznie poprawie ulegnie proces rehabilitacji i uspołecznienia - przekazuje za pośrednictwem syntezatora mowy Maciej.

30-latek do końca roku jest zatrudniony na uczelni. - Było to możliwe dlatego, że pan Maciej uzyskał grant, który pozwolił sfinansować zatrudnienie. Liczę na to, że tak dalej będzie - podkreśla prof. dr hab. Mariusz Popławski.

Jednak, żeby tak było, potrzebne są pieniądze. - Tego, czego Maciek potrzebuje, to tak naprawdę jednorazowego, pozytywnego strzału. Gdyby udało się uzyskać na przykład dofinansowanie na stworzenie stanowiska inkluzywnego, czyli takiego, którego system do tej pory nie przewiduje - wyjaśnia prof. dr hab. Maciej Perkowski.

- Myślę, że otworzył furtkę dla tej grupy autystów, ale to wymaga jeszcze ogromnej pracy z nami jako społeczeństwem i otwartości, i chęci wsparcia, pomocy - uważa Jolanta Świderska, prezes Fundacji "Oswoić Świat".

Autor: Joanna Wyrwas / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS