Maciej Oksztulski jest osobą autystyczną i nie mówi. Niedawno obronił doktorat z prawa

Maciej Oksztulski jest osobą autystyczną i nie mówi. Niedawno obronił doktorat z prawa
Maciej Oksztulski jest osobą autystyczną i nie mówi. Niedawno obronił doktorat z prawa
Joanna Wyrwas | Fakty po południu TVN24
Maciej Oksztulski jest osobą autystyczną i nie mówi. Niedawno obronił doktorat z prawaJoanna Wyrwas | Fakty po południu TVN24

Udowodnił, że nie ma rzeczy niemożliwych i wykazał się ogromną determinacją. Maciej Oksztulski z Białegostoku ma autyzm i nie mówi, ale to nie stało się przeszkodą, by sięgnąć po marzenia. 30-latek niedawno obronił doktorat z prawa.

Ma 30 lat, zna sześć języków i jako pierwszy w Polsce niemówiący autysta obronił doktorat z prawa. Mowa o Macieju Oksztulskim, u którego w wieku sześciu lat zdiagnozowano zaburzenie rozwoju.

- Jego wzrok był jakiś taki inny, całkiem inny niż zdrowego człowieka. Autyzm to dla mnie nic nie mówiło, to słowo było słowem tabu - wspomina Danuta Oksztulska, mama Macieja. Maciek od dziecka nie mówi.

- Systemu nie ma, wszystko zależy od determinacji rodziny, w której znajduje się taka osoba - uważa Jolanta Świderska, prezes Fundacji "Oswoić Świat".

Maciejowi w nauce od zawsze pomaga mama, która jest jego asystentką i towarzyszy synowi na uczelni. Już w wieku szkolnym stało się jasne, że chłopiec jest geniuszem. - Jego iloraz inteligencji jest wysoki, zna języki obce, zna chemię i w ogóle dużo rzeczy - opowiada pani Danuta.

Dobrze zdana matura była dla Macieja przepustką na studia magisterskie, które ukończył. Jednak mężczyzna na tym nie poprzestał i niedawno obronił swoją pracę doktorską.

- Udało nam się zweryfikować, czy pan Oksztulski spełnia wszystkie warunki do tego, żeby uzyskać stopień doktora nauk prawnych, czy ma odpowiednie doświadczenie, wiedzę i kompetencje. Ta procedura, w mojej ocenie, w pełni potwierdziła, że tak właśnie jest - mówi prof. dr hab. Mariusz Popławski, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Marzenie Macieja

Maciek porozumiewa się za pomocą syntezatora mowy.

- Na dzień dzisiejszy Maciek jest naukowcem z krwi i kości, o pewnej specyfice, ale jest partnerem: rozmawiamy bez skrępowania, nawet żartujemy czasem - mówi prof. dr hab. Maciej Perkowski, promotor Macieja z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

- Moim marzeniem jest usamodzielnienie się, choć w niewielkim stopniu. Wiem, że jeżeli będę się spełniał zawodowo, to automatycznie poprawie ulegnie proces rehabilitacji i uspołecznienia - przekazuje za pośrednictwem syntezatora mowy Maciej.

30-latek do końca roku jest zatrudniony na uczelni. - Było to możliwe dlatego, że pan Maciej uzyskał grant, który pozwolił sfinansować zatrudnienie. Liczę na to, że tak dalej będzie - podkreśla prof. dr hab. Mariusz Popławski.

Jednak, żeby tak było, potrzebne są pieniądze. - Tego, czego Maciek potrzebuje, to tak naprawdę jednorazowego, pozytywnego strzału. Gdyby udało się uzyskać na przykład dofinansowanie na stworzenie stanowiska inkluzywnego, czyli takiego, którego system do tej pory nie przewiduje - wyjaśnia prof. dr hab. Maciej Perkowski.

- Myślę, że otworzył furtkę dla tej grupy autystów, ale to wymaga jeszcze ogromnej pracy z nami jako społeczeństwem i otwartości, i chęci wsparcia, pomocy - uważa Jolanta Świderska, prezes Fundacji "Oswoić Świat".

Autor: Joanna Wyrwas / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Piotr Wawrzyk i Edgar Kobos, jego były współpacownik, zeznawali przed komisją śledczą w sprawie afery wizowej. "Fakty" TVN dotarły do korespondencji Piotra Wawrzyka z pracownikami ministerstwa, w której pojawia się nazwisko Kobosa jako osoby do kontaktu, a także lista osób z Indii, które mają dostać wizy jako ekipa filmowa poza kolejnością. Piotr Wawrzyk ponadto chciał, żeby 800 tysięcy osób rocznie dostawało polskie wizy.

Mail Piotra Wawrzyka: Edgar Kobos osobą kontaktową i lista osób, które mają dostać wizy jako ekipa filmowa

Mail Piotra Wawrzyka: Edgar Kobos osobą kontaktową i lista osób, które mają dostać wizy jako ekipa filmowa

Coraz więcej wiadomo o tym, jak mogło dojść do zatrucia mięsem kupionym na targu w Nowej Dębie, a przynajmniej, w jakich warunkach powstawało to, co potem kupowali nieświadomi ludzie. Zupełnie inne zdanie w tej sprawie mają ci, którzy mięso sprzedawali, i prokuratura.

"Chcieliśmy troszkę dorobić". Podejrzani w sprawie zatrucia mięsem w Nowej Dębie wystąpili przed kamerą

"Chcieliśmy troszkę dorobić". Podejrzani w sprawie zatrucia mięsem w Nowej Dębie wystąpili przed kamerą

Źródło:
Fakty TVN

Program Rodzina 500 plus był jednym z najważniejszych pomysłów na zwycięską kampanię PiS osiem lat temu. Na pewno zmienił na lepsze życie bardzo wielu rodzin. Jednak jego podstawowym celem było to, by rodziło się więcej dzieci. Nie udało się tego osiągnąć. W ubiegłym roku urodziło się najmniej dzieci od zakończenia II wojny światowej.

W Polsce w zastraszającym tempie spada dzietność. Tak źle nie było nigdy

W Polsce w zastraszającym tempie spada dzietność. Tak źle nie było nigdy

Źródło:
Fakty TVN

Przez ponad 30 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała dwa miliardy złotych. Właściwie trudno teraz przejść korytarzem jakiegokolwiek szpitala w Polsce i nie zobaczyć urządzeń kupionych przez orkiestrę. Również wiele dobrego można zrobić za niemal 20 miliardów złotych unijnych funduszy.

Środki z KPO pomogą polskim szpitalom. To 10 razy więcej, niż wszystkie pieniądze zebrane przez WOŚP

Środki z KPO pomogą polskim szpitalom. To 10 razy więcej, niż wszystkie pieniądze zebrane przez WOŚP

Źródło:
Fakty TVN

Węgry zgodziły się na przyjęcie Szwecji do NATO. Szwecja czekała na to prawie dwa lata. Finlandia i Szwecja wystąpiły o przyjęcie do NATO po agresji Rosji na Ukrainę. Finlandia oficjalnie stała się członkiem Sojuszu 4 kwietnia 2023 roku. W zeszłym tygodniu Węgry podpisały umowę ze Szwecją na zakup czterech myśliwców Gripen. 

Parlament Węgier zgodził się na wstąpienie Szwecji do NATO

Parlament Węgier zgodził się na wstąpienie Szwecji do NATO

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS