Miała być nie tylko zabawką, ale też inspiracją do spełniania marzeń. Oto jak zmieniała się najsłynniejsza lalka świata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Miała być nie tylko zabawką, ale też inspiracją do spełniania marzeń. Oto jak zmieniała się najsłynniejsza lalka świata
Miała być nie tylko zabawką, ale też inspiracją do spełniania marzeń. Oto jak zmieniała się najsłynniejsza lalka świata
Ewelina Witenberg/Fakty po Południu TVN24
Miała być nie tylko zabawką, ale też inspiracją do spełniania marzeń. Oto jak zmieniała się najsłynniejsza lalka świataEwelina Witenberg/Fakty po Południu TVN24

Chociaż lalka Barbie ma już ponad 60 lat, to jest niegasnącym popkulturowym fenomenem. Tylko do końca lipca w Muzeum Narodowym w Poznaniu można obejrzeć wystawę poświęconą kultowej zabawce. W ten weekend do kin trafi też hollywoodzka produkcja o słynnej lalce. Warto zatem przypomnieć sobie historię Barbie i odczarować stereotypy funkcjonujące na jej temat.

Dla dzieci była objawieniem, dla dorosłych szokiem, ale do dziś jest jedną z ikonicznych zabawek. Przed pojawieniem się Barbie wszystkie lalki wyglądały jak słodkie bobasy, bo z góry zakładano, że bawiące się nimi dziewczynki marzą tylko o tym, aby kiedyś zostać mamą.

Zadbana, modnie ubrana dorosła kobieta sukcesu w miniaturowej postaci zwiastowała rewolucję obyczajową. Pojawiła się w sklepach za oceanem pod koniec lat 50., kiedy przytłaczająca większość Amerykanek funkcjonowała wyłącznie w roli gospodyń domowych. Barbie miała młodszym i starszym pokazać, że można żyć inaczej. Była nie tylko zabawką, ale i inspiracją do niezależności oraz spełniania własnych pragnień.

- Projektantka Barbie zauważyła, że o ile chłopcy mają dorosłe wzorce, którymi mogą się bawić, jakimś strażakiem, policjantem, żołnierzem, to dziewczynki są od razu wtłaczane w rolę opiekuńczą. Nagle zjawia się Barbie, która jest modelką, która zaraz pójdzie pracować do biura, która zaraz poleci w kosmos - przybliża Michał Radomił Wiśniewski, pisarz, publicysta.

Chociaż Barbie - a właściwie Barbara Millicent Roberts - szybko stała się popkulturowym fenomenem, to często jej wizerunek spłycano wyłącznie do wyglądu. Dla wielu stała się synonimem krzywdzącego wyobrażenia o kobiecym ciele i niedoścignionym wzorem fizycznej doskonałości dla wchodzących w dorosłość nastolatek.

Czytaj także: Pierwsza lalka Barbie z zespołem Downa. "Ludzie muszą zobaczyć, że na świecie jest więcej takich osób"

- Finowie zrobili takie badanie, że gdyby ten kształt ciała Barbie istniał naprawdę, to ta kobieta nie miałaby prawa żyć, bo nie mogłaby oddychać, a jej organy wewnętrzne nie miałyby gdzie się zmieścić, więc rzeczywiście sposób, w jaki ukształtowane jest jej ciało, obrazuje taki niedościgniony ideał piękna - wskazuje Anna Tatarska, dziennikarka filmowa "Dzień Dobry TVN".

Barbie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Barbie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznejtvn24

Nie tylko w rozmiarze XS

Z biegiem lat firma produkująca najsłynniejszą lalkę świata zadbała, aby Barbie nie nosiła ubrań wyłącznie w rozmiarze XS, miała różne kolory skóry i sprzeciwiała się dyskryminacji ze względu na pochodzenie czy wiek. Kilka lat temu ukazała się też lalka z niepełnosprawnością. W Muzeum Narodowym w Poznaniu można teraz zobaczyć mniej znane oblicza kultowej zabawki.

Zobacz także: "Nieznane oblicza" Barbie w muzeum. "Wielu z nas nie zna jej prawdziwej historii"

- Zachwyciło mnie to, że Barbie uczestniczyła w zimnej wojnie i w wyścigu między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi. Kiedy Walentyna Tierieszkowa stała się pierwszą kobietą w kosmosie, to odpowiedź Stanów Zjednoczonych była natychmiastowa i powstała Barbie-astronautka - wskazuje Aleksandra Podżorska, kuratorka wystawy "Barbie. Nieznane oblicza".

Naiwna Barbie z przeboju zespołu Aqua czy jej parodiowe wcielenie z serialu "Simpsonowie" wzmacniały stereotypowy wizerunek tej zabawki. Jednak co roku ukazuje się nowa wersja Barbie, która ma pomóc uwierzyć dzieciom, że mogą być, kim chcą. Barbie była już astronautką, policjantką, lekarką czy kandydatką na prezydenta.

Margot Robbie i Ryan Gosling w filmie "Barbie"Warner Bros

Wyczekiwany film Grety Gerwig ma z kolei nadać treść mitowi Barbie. Słynna lalka w końcu zyska życiorys i udowodni, że dzięki błyskotliwości i charyzmie może opuścić Krainę Barbie i poradzić sobie w prawdziwym świecie. Kiedy przebijemy się przez powierzchowną ocenę Barbie, okazuje się, że spokojnie można ją uznać za niedocenianą feministyczną ikonę.

"Barbie" to produkcja Warner Bros. Discovery, właściciela TVN24.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS