Miała być nie tylko zabawką, ale też inspiracją do spełniania marzeń. Oto jak zmieniała się najsłynniejsza lalka świata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Miała być nie tylko zabawką, ale też inspiracją do spełniania marzeń. Oto jak zmieniała się najsłynniejsza lalka świata
Miała być nie tylko zabawką, ale też inspiracją do spełniania marzeń. Oto jak zmieniała się najsłynniejsza lalka świata
Ewelina Witenberg/Fakty po Południu TVN24
Miała być nie tylko zabawką, ale też inspiracją do spełniania marzeń. Oto jak zmieniała się najsłynniejsza lalka świataEwelina Witenberg/Fakty po Południu TVN24

Chociaż lalka Barbie ma już ponad 60 lat, to jest niegasnącym popkulturowym fenomenem. Tylko do końca lipca w Muzeum Narodowym w Poznaniu można obejrzeć wystawę poświęconą kultowej zabawce. W ten weekend do kin trafi też hollywoodzka produkcja o słynnej lalce. Warto zatem przypomnieć sobie historię Barbie i odczarować stereotypy funkcjonujące na jej temat.

Dla dzieci była objawieniem, dla dorosłych szokiem, ale do dziś jest jedną z ikonicznych zabawek. Przed pojawieniem się Barbie wszystkie lalki wyglądały jak słodkie bobasy, bo z góry zakładano, że bawiące się nimi dziewczynki marzą tylko o tym, aby kiedyś zostać mamą.

Zadbana, modnie ubrana dorosła kobieta sukcesu w miniaturowej postaci zwiastowała rewolucję obyczajową. Pojawiła się w sklepach za oceanem pod koniec lat 50., kiedy przytłaczająca większość Amerykanek funkcjonowała wyłącznie w roli gospodyń domowych. Barbie miała młodszym i starszym pokazać, że można żyć inaczej. Była nie tylko zabawką, ale i inspiracją do niezależności oraz spełniania własnych pragnień.

- Projektantka Barbie zauważyła, że o ile chłopcy mają dorosłe wzorce, którymi mogą się bawić, jakimś strażakiem, policjantem, żołnierzem, to dziewczynki są od razu wtłaczane w rolę opiekuńczą. Nagle zjawia się Barbie, która jest modelką, która zaraz pójdzie pracować do biura, która zaraz poleci w kosmos - przybliża Michał Radomił Wiśniewski, pisarz, publicysta.

Chociaż Barbie - a właściwie Barbara Millicent Roberts - szybko stała się popkulturowym fenomenem, to często jej wizerunek spłycano wyłącznie do wyglądu. Dla wielu stała się synonimem krzywdzącego wyobrażenia o kobiecym ciele i niedoścignionym wzorem fizycznej doskonałości dla wchodzących w dorosłość nastolatek.

Czytaj także: Pierwsza lalka Barbie z zespołem Downa. "Ludzie muszą zobaczyć, że na świecie jest więcej takich osób"

- Finowie zrobili takie badanie, że gdyby ten kształt ciała Barbie istniał naprawdę, to ta kobieta nie miałaby prawa żyć, bo nie mogłaby oddychać, a jej organy wewnętrzne nie miałyby gdzie się zmieścić, więc rzeczywiście sposób, w jaki ukształtowane jest jej ciało, obrazuje taki niedościgniony ideał piękna - wskazuje Anna Tatarska, dziennikarka filmowa "Dzień Dobry TVN".

Barbie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Barbie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznejtvn24

Nie tylko w rozmiarze XS

Z biegiem lat firma produkująca najsłynniejszą lalkę świata zadbała, aby Barbie nie nosiła ubrań wyłącznie w rozmiarze XS, miała różne kolory skóry i sprzeciwiała się dyskryminacji ze względu na pochodzenie czy wiek. Kilka lat temu ukazała się też lalka z niepełnosprawnością. W Muzeum Narodowym w Poznaniu można teraz zobaczyć mniej znane oblicza kultowej zabawki.

Zobacz także: "Nieznane oblicza" Barbie w muzeum. "Wielu z nas nie zna jej prawdziwej historii"

- Zachwyciło mnie to, że Barbie uczestniczyła w zimnej wojnie i w wyścigu między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi. Kiedy Walentyna Tierieszkowa stała się pierwszą kobietą w kosmosie, to odpowiedź Stanów Zjednoczonych była natychmiastowa i powstała Barbie-astronautka - wskazuje Aleksandra Podżorska, kuratorka wystawy "Barbie. Nieznane oblicza".

Naiwna Barbie z przeboju zespołu Aqua czy jej parodiowe wcielenie z serialu "Simpsonowie" wzmacniały stereotypowy wizerunek tej zabawki. Jednak co roku ukazuje się nowa wersja Barbie, która ma pomóc uwierzyć dzieciom, że mogą być, kim chcą. Barbie była już astronautką, policjantką, lekarką czy kandydatką na prezydenta.

Margot Robbie i Ryan Gosling w filmie "Barbie"Warner Bros

Wyczekiwany film Grety Gerwig ma z kolei nadać treść mitowi Barbie. Słynna lalka w końcu zyska życiorys i udowodni, że dzięki błyskotliwości i charyzmie może opuścić Krainę Barbie i poradzić sobie w prawdziwym świecie. Kiedy przebijemy się przez powierzchowną ocenę Barbie, okazuje się, że spokojnie można ją uznać za niedocenianą feministyczną ikonę.

"Barbie" to produkcja Warner Bros. Discovery, właściciela TVN24.

Autorka/Autor:Ewelina Witenberg

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS