Miała być nie tylko zabawką, ale też inspiracją do spełniania marzeń. Oto jak zmieniała się najsłynniejsza lalka świata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Miała być nie tylko zabawką, ale też inspiracją do spełniania marzeń. Oto jak zmieniała się najsłynniejsza lalka świata
Miała być nie tylko zabawką, ale też inspiracją do spełniania marzeń. Oto jak zmieniała się najsłynniejsza lalka świata
Ewelina Witenberg/Fakty po Południu TVN24
Miała być nie tylko zabawką, ale też inspiracją do spełniania marzeń. Oto jak zmieniała się najsłynniejsza lalka świataEwelina Witenberg/Fakty po Południu TVN24

Chociaż lalka Barbie ma już ponad 60 lat, to jest niegasnącym popkulturowym fenomenem. Tylko do końca lipca w Muzeum Narodowym w Poznaniu można obejrzeć wystawę poświęconą kultowej zabawce. W ten weekend do kin trafi też hollywoodzka produkcja o słynnej lalce. Warto zatem przypomnieć sobie historię Barbie i odczarować stereotypy funkcjonujące na jej temat.

Dla dzieci była objawieniem, dla dorosłych szokiem, ale do dziś jest jedną z ikonicznych zabawek. Przed pojawieniem się Barbie wszystkie lalki wyglądały jak słodkie bobasy, bo z góry zakładano, że bawiące się nimi dziewczynki marzą tylko o tym, aby kiedyś zostać mamą.

Zadbana, modnie ubrana dorosła kobieta sukcesu w miniaturowej postaci zwiastowała rewolucję obyczajową. Pojawiła się w sklepach za oceanem pod koniec lat 50., kiedy przytłaczająca większość Amerykanek funkcjonowała wyłącznie w roli gospodyń domowych. Barbie miała młodszym i starszym pokazać, że można żyć inaczej. Była nie tylko zabawką, ale i inspiracją do niezależności oraz spełniania własnych pragnień.

- Projektantka Barbie zauważyła, że o ile chłopcy mają dorosłe wzorce, którymi mogą się bawić, jakimś strażakiem, policjantem, żołnierzem, to dziewczynki są od razu wtłaczane w rolę opiekuńczą. Nagle zjawia się Barbie, która jest modelką, która zaraz pójdzie pracować do biura, która zaraz poleci w kosmos - przybliża Michał Radomił Wiśniewski, pisarz, publicysta.

Chociaż Barbie - a właściwie Barbara Millicent Roberts - szybko stała się popkulturowym fenomenem, to często jej wizerunek spłycano wyłącznie do wyglądu. Dla wielu stała się synonimem krzywdzącego wyobrażenia o kobiecym ciele i niedoścignionym wzorem fizycznej doskonałości dla wchodzących w dorosłość nastolatek.

Czytaj także: Pierwsza lalka Barbie z zespołem Downa. "Ludzie muszą zobaczyć, że na świecie jest więcej takich osób"

- Finowie zrobili takie badanie, że gdyby ten kształt ciała Barbie istniał naprawdę, to ta kobieta nie miałaby prawa żyć, bo nie mogłaby oddychać, a jej organy wewnętrzne nie miałyby gdzie się zmieścić, więc rzeczywiście sposób, w jaki ukształtowane jest jej ciało, obrazuje taki niedościgniony ideał piękna - wskazuje Anna Tatarska, dziennikarka filmowa "Dzień Dobry TVN".

Barbie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Barbie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznejtvn24

Nie tylko w rozmiarze XS

Z biegiem lat firma produkująca najsłynniejszą lalkę świata zadbała, aby Barbie nie nosiła ubrań wyłącznie w rozmiarze XS, miała różne kolory skóry i sprzeciwiała się dyskryminacji ze względu na pochodzenie czy wiek. Kilka lat temu ukazała się też lalka z niepełnosprawnością. W Muzeum Narodowym w Poznaniu można teraz zobaczyć mniej znane oblicza kultowej zabawki.

Zobacz także: "Nieznane oblicza" Barbie w muzeum. "Wielu z nas nie zna jej prawdziwej historii"

- Zachwyciło mnie to, że Barbie uczestniczyła w zimnej wojnie i w wyścigu między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi. Kiedy Walentyna Tierieszkowa stała się pierwszą kobietą w kosmosie, to odpowiedź Stanów Zjednoczonych była natychmiastowa i powstała Barbie-astronautka - wskazuje Aleksandra Podżorska, kuratorka wystawy "Barbie. Nieznane oblicza".

Naiwna Barbie z przeboju zespołu Aqua czy jej parodiowe wcielenie z serialu "Simpsonowie" wzmacniały stereotypowy wizerunek tej zabawki. Jednak co roku ukazuje się nowa wersja Barbie, która ma pomóc uwierzyć dzieciom, że mogą być, kim chcą. Barbie była już astronautką, policjantką, lekarką czy kandydatką na prezydenta.

Margot Robbie i Ryan Gosling w filmie "Barbie"Warner Bros

Wyczekiwany film Grety Gerwig ma z kolei nadać treść mitowi Barbie. Słynna lalka w końcu zyska życiorys i udowodni, że dzięki błyskotliwości i charyzmie może opuścić Krainę Barbie i poradzić sobie w prawdziwym świecie. Kiedy przebijemy się przez powierzchowną ocenę Barbie, okazuje się, że spokojnie można ją uznać za niedocenianą feministyczną ikonę.

"Barbie" to produkcja Warner Bros. Discovery, właściciela TVN24.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN