Antyunijny kurs PiS-u postępuje. "Chcą wychodzić, bo boją się rozliczenia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Antyunijny kurs PiS-u postępuje. "Chcą wychodzić, bo boją się rozliczenia"
Antyunijny kurs PiS-u postępuje. "Chcą wychodzić, bo boją się rozliczenia"
Jan Piotrowski/Fakty po Południu TVN24
Antyunijny kurs PiS-u postępuje. "Chcą wychodzić, bo boją się rozliczenia"Jan Piotrowski/Fakty po Południu TVN24

"Tak! Należy wyjść z Unii Europejskiej!" - okładka pisma bliskiego władzy mówi wprost to, co obóz władzy na razie tylko sugeruje, zarzucając Unii Europejskiej, że jest rzekomo niemiecka i antypolska. Jednak mimo antyunijnej propagandy większość Polaków nie chce polexitu.

Już w kolejce do wejścia na wielki wiec PiS-u zwolennicy partii mieli jasno określone postulaty. W tym taki: - Trzeba wygonić Tuska do Niemiec, do Berlina. (...) Dlatego, że nie zasłużył sobie, żeby uważać się za Polaka - stwierdził Janusz Sanocki, mieszkaniec Sosnowca i sympatyk PiS-u.

O Donaldzie Tusku w katowickim Spodku można było na konwencji PiS-u usłyszeć bardzo dużo. Podobnie jak o Angeli Merkel i o Niemcach. W wypowiedziach działaczy PiS nasz zachodni sąsiad pojawiał się w negatywnym kontekście, podobnie jak nazwisko lidera największej partii opozycyjnej, a nadchodzące wybory liderzy PiS-u przedstawiali jako wręcz decydujące o polskiej niepodległości. - Czy będzie Polska? Czy Polska będzie istniała? Czy Polska będzie landem europejskim, prowincją europejską? - pytał na wiecu premier Morawiecki.

Kwestia obecności Polski w UE pojawiła się też w wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego. - Chcemy być w Unii Europejskiej, ale chcemy pozostać suwerennym państwem - podkreślił prezes PiS. Ten model obecności Polski w Unii jest źle postrzegany na Zachodzie - zdaniem korespondentki jednej z włoskich gazet, relacjonującej marsz opozycji. - Polska jest widziana jako kraj, który przeszkadza, zwłaszcza w Grupie Wyszehradzkiej, kiedy mówimy o strategiach europejskich. Zwyczajnie nie przyłącza się do nich, nie respektuje dyrektyw, dyrektywy wspólnoty, które dotyczą praworządności. Polska jest widziana we Włoszech jako demokracja, która nie jest pełna, która może stać się demokracją hybrydową, jeśli już nią nie jest - wyjaśnia Monica Perosino, korespondentka włoskiego dziennika "La Stampa".

Kaczyński: zaczęliśmy od tego, co było podstawą systemu Tuska
Kaczyński: zaczęliśmy od tego, co było podstawą systemu TuskaTVN24

Antyunijny kurs

Trudno się temu wszystkiemu dziwić, patrząc na okładkę tygodnika "Do Rzeczy", sprzyjającego rządowi. W felietonie Tomasza Cukiernika można przeczytać opinię, że Polska więcej traci, niż zyskuje na obecności w Unii, że Unia kierowana przez Niemcy bezpardonowo niszczy polską gospodarkę i że natychmiast trzeba to zatrzymać. - To nie jest wybryk dziennikarski, bo chcę państwu pokazać, kto finansuje to pismo: Narodowy Bank Polski - stwierdził europoseł PO Radosław Sikorski. Europoseł doliczył się łącznie sześciu reklam lub tekstów sponsorowanych spółek Skarbu Państwa i instytucji państwowych.

Opozycja jest przekonana, że polityka PiS prowadzi do polexitu. - Boją się takiego świata otwartego, tolerancyjnego. Nie chcą środków z Unii Europejskiej. Uznali, że już wzięli, co się dało z Unii. Teraz chcą wychodzić, bo boją się rozliczenia - ostrzega Robert Kropiwnicki, poseł PO. Co ciekawe, podobnych argumentów jak autor nawołujący do polexitu, o zakazie sprzedawania aut spalinowych, użył jeden z liderów obozu rządzącego Zbigniew Ziobro. - Nie możemy ulegać szaleństwu klimatycznemu, które forsuje Unia Europejska, Donald Tusk, Fit for 55. Chcą nam zlikwidować samochody z silnikami spalinowymi, benzynowymi, to kompletne szaleństwo - ocenił minister sprawiedliwości. Jak to określił jeden ze współpracowników Zbigniewa Ziobry, to nie eurosceptycyzm, a eurorealizm.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcie organizatora

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później pięć razy więcej, a rok temu już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS