Niebezpieczna jazda ulicami Zakopanego. "Od razu zabrałbym prawo jazdy"

Niebezpieczna jazda ulicami Zakopanego. "Od razu zabrałbym prawo jazdy"
Niebezpieczna jazda ulicami Zakopanego. "Od razu zabrałbym prawo jazdy"
Marta Kolbus | Fakty po południu
Niebezpieczna jazda ulicami Zakopanego. "Od razu zabrałbym prawo jazdy"Marta Kolbus | Fakty po południu

Skrajnie nieodpowiedzialną i bezmyślna przejażdżkę urządzili sobie turyści po Zakopanem. Jeden z mężczyzn wszedł na dach, pozostali pasażerowie trzymali się jedynie drzwi samochodu. Na szczęście nie doszło do żadnej tragedii, ale - jak mówi jeden ze świadków tego przejazdu - niewiele brakowało.

Niebezpieczną przejażdżkę przez centrum Zakopanego zarejestrował w piątek jeden z kierowców. Na udostępnionym nagraniu widać, jak mężczyzna bez koszuli stoi na dachu samochodu, a pozostali pasażerowie trzymają się jedynie za drzwi pojazdu. Takie akrobacje na samochodzie mogły doprowadzić do tragedii.

- Wypadła im butelka szklana z alkoholem. (...) Po prostu ta butelka by uderzyła w jakiegoś motocyklistę, czy wpadłaby pod koło, to już by doprowadziło do nieszczęścia - mówi pan Michał, autor nagrania. - Później rzucili drugi raz butelką i stwierdziłem, że nikt mi nie uwierzy, że ktoś z dachu samochodu potrafi rzucić butelką szklaną do samochodu do mnie - dodaje.

Na filmie słychać też, że inni kierowcy próbowali reagować, ale to nie powstrzymało przed dalsza jazdą osoby, która siedziała za kierownicą. Pasażerom też to nie dało to nic do myślenia. Bawili się jeszcze lepiej.

- Jeden z nich wszedł na dach i stał na dachu podczas jazdy. To bardzo niebezpieczna sytuacja, gdyby ten kierowca nagle zahamował, ten człowiek mógłby spaść i mogłoby dojść do wypadku. Sytuacje też dekoncentrowała innych kierowców - podkreśla mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Konsekwencje dla pasażerów i kierowcy?

Policja wszczęła postępowanie, ale dopiero po tym, jak sytuację nagłośniły media.

- Będziemy ustalać kierowcę i przesłuchiwać go. Będziemy ustalać też pozostałych uczestników zdarzenia, czyli pasażerów busa - przekazał Gleń.

Zdaniem ekspertów do spraw bezpieczeństwa w ruchu drogowym konsekwencje za swoje bezmyślne zachowanie powinni ponieść zarówno pasażerowie, jaki i kierowca.

- Mam nadzieję, że ten filmik nie tylko będzie bił rekordy w internecie, ale sprawą zajmie się policja i przykładnie ukarze kierującego samochodem, który stworzył realne, konkretne i rzeczywiste zagrożenie - mówi Marek Konkolewski, ekspert do spraw bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

- Ja na miejscu policji od razu zabrałbym prawo jazdy prowadzącemu samochód. Takie sytuacje są tak mocno naganne, że powinny być jak najbardziej surowo karane - uważa Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

Drift na rondzie w Zakopanem

Kierowców, którzy driftowali wokół ronda Chramca w Zakopanem, policja zatrzymała na gorącym uczynku. Jeden z nich poniósł już konsekwencję. Nagranie opublikował na początku tygodnia "Tygodnik Podhalański".

- Okazało się, że jest to obywatel Kuwejtu. Za stworzenie zagrożenie w ruchu drogowym został ukarany mandatem w wysokości 450 złotych - poinformował asp. szt. Roman Wieczorek z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

Jak twierdzi Prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, problemy z turystami widać na każdym kroku.

- Kawalkady na drogach, parkowanie w miejscach niedozwolonych, wjeżdżanie na trawniki, absolutnie naganne zachowanie w wielu miejscach publicznych - do tej pory były to wyjątki, teraz jest to masowe działanie - mówi Agata Wojtowicz.

Mieszkańcy stolicy Tatr powoli mają dość uciążliwych turystów. - Coraz bardziej - nie tylko hotelarze i restauratorzy - narzekają, że faktycznie poziom kultury, obycia turystów korzystających z usług, jest coraz niższy. To jest wynik oferty, którą oferuje miasto: jaka oferta, taki klient - dodaje Wojtowicz.

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - mówił w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS