Fakty po południu

  • Foto: tvn24 | Video: Stefania Kulik / Fakty po południu
  • Ratownicy medyczni protestują. "Domagamy się bezpiecznej pracy"
  • Wyjątkowy koncert na zakończenie Top of the Top Sopot Festival

Po wypadku nie mógł samodzielnie oddychać i mówić. Profesor Szydłowski pomógł 6-latkowi z Lwowa

6-letni Mykhailo z Zakarpacia doznał bardzo poważnych obrażeń w wyniku potrącenia przez samochód. Lekarze uratowali jego życie, jednak nie mógł mówić i też nie mógł samodzielnie oddychać. Na prośbę lekarzy z Ukrainy odpowiedział polski profesor Jarosław Szydłowski. Pod jego kierownictwem we Lwowie została przeprowadzona operacja. Dzisiaj chłopiec mówi, biega i jeździ na rowerze.

Urodził się z poważną wadą serca, potrzebował milionów na leczenie. Emilowi pomogli widzowie TVN24

Emil Koryczan urodził się z ciężką wadą serca. Chłopczyk był tak chory, że nie miał siły ani...

Lekarze tę operację nazywają "biblijną", bo do leczenia 6-letniego chłopca wykorzystali jego żebro.

- Wzięliśmy chrząstkę żebra chłopca i umieliliśmy ją w miejscu blizny przez zewnętrzne nacięcie szyi - opowiada Fedir Yurochko ze szpitala Ohmatdyt.

To metoda, która nie jest jeszcze stosowana na Ukrainie. Operacja została przeprowadzona pod kierownictwem polskiego profesora Jarosława Szydłowskiego.

- Nigdy wcześniej nie robiliśmy takich zabiegów, ale z pomocą naszego przyjaciela, profesora Jarosława Szydłowskiego, zrobiliśmy to. Przyjechał, jak tylko mógł. Powiedział, jak to zrobić i przeprowadziliśmy ten zabieg - dodaje Yurochko.

- Istota takich zabiegów polega na tym, żeby zabieg przeprowadzić w sposób, który umożliwia dalszy prawidłowy, niezakłócony wzrost krtani. Możemy używać inne materiały, materiały sztuczne, materiały biodegradowalne, ale te materiały, które są własnymi materiałami pacjenta, są materiałami najlepszymi. Nie wymagają później stosowania dodatkowych leków, hamujących odrzucanie przeszczepu - wyjaśnia profesor Jarosław Szydłowski, laryngolog ze Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu.

"Mogę biegać, skakać, jeździć na rowerze"

Nikoś mógł stracić nóżkę, z pomocą przyszli widzowie TVN24. "Zawsze znajdą się anioły"

Nikoś urodził się z poważną deformacją stopy. W Polsce jedynym rozwiązaniem była amputacja nogi....

Mykhailo doznał licznych obrażeń w wyniku wypadku. Razem z mamą został potrącony przez samochód.

- On nawet nie oddychał. Czekaliśmy na karetkę. Musiałam coś robić, więc oddychałam do jego ust. Nie wiedziałam, jak to robić, ale robiłam dwa uciski i jeden oddech - wspomina Victoria Panyushchik, mama Mykhailo.

Chłopiec miał wiele obrażeń - rozdarte płuco, złamane ręce, kości czaszki, doszło do utraty słuchu, paraliżu twarzy i uszkodzenia krtani. Nie mógł samodzielnie oddychać i mówić przez kilka miesięcy.

Pomógł polski profesor. - Po takim zabiegu pacjent zaczyna mówić prawidłowo, oddychać prawidłowo swoimi naturalnymi drogami oddechowymi - tłumaczy profesor  Szydłowski.

Od operacji minęły prawie dwa miesiące. Chłopiec ma się już bardzo dobrze. - Mogę biegać, skakać, jeździć na rowerze i grać w piłkę nożną w szkole - mówi 6-latek.

- Cały czas próbujemy stworzyć na Ukrainie ośrodek chirurgii dróg oddechowych. To będzie prawdopodobnie pierwszy ośrodek w tym kraju, od strony laryngologicznej zajmujący się chirurgią dróg oddechowych - przekazuje profesor Jarosław Szydłowski.

Autor: Stefania Kulik / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix