Fakty po południu

  • Foto: tvn24 | Video: Ewa Koziak / Fakty po południu TVN24
  • Wielkie emocje przed koncertem "Razem z Ukrainą". Już teraz można wesprzeć akcję
  • Znów tłumy przed Stadionem Narodowym. Tysiące uchodźców stało w kolejce po PESEL

Szkolenie proobronne dla cywilów we Włocławku. "120 miejsc ubyło w dwie godziny"

We Włocławku w niedzielę odbyło się szkolenie proobronne dla cywilów. Uczestnicy nie ukrywają, że to także wojna w Ukrainie skłoniła ich do udziału w szkoleniu. Jednostka Strzelecka 4051 Włocławek im. generała broni Władysława Andersa nie narzeka na brak chętnych.

Ogromne zainteresowanie służbą w WOT. "Mam dla kogo tutaj dać z siebie wszystko"

Odkąd Rosjanie najechali Ukrainę, wzrosło zainteresowanie służbą w Wojsku Polskim, w tym w...

Najpierw ćwiczenia na elektronicznym symulatorze, później już zajęcia na prawdziwej strzelnicy z prawdziwą bronią w ręku - to część szkolenia proobronnego dla cywili, które w niedzielę zorganizowano w jednym z zespołów szkół we Włocławku.

- Mam nadzieję, że to się nie przyda, ale żebym w razie coś był przygotowany na takie różne ewentualności - mówi Jakub, uczestnik szkolenia.

Część uczestników nie ukrywa, że zgłosiła się na szkolenie ze względu na wojnę w Ukrainie. - Pierwszy panel mieliśmy o tym, jak się przygotować do życia w mieście, gdy nie będzie prądu, wody - opowiada Dorota, uczestniczka szkolenia.

Szkolenie zorganizowała Jednostka Strzelecka 4051 Włocławek im. generała broni Władysława Andersa, która do tej pory organizowała podobne zajęcia, ale tylko dla członków jednostki.

- W momencie wybuchu wojny na Ukrainie do naszej organizacji spłynęły dziesiątki, jak nie setki maili związanych z potrzebą tego typu szkolenia. Wyszliśmy temu na przeciw - mówi Krzysztof Wójcik, dowódca Jednostki Strzeleckiej 4051 we Włocławku.

Jednostka postanowiła zorganizować trzy edycje szkoleń. Zainteresowanie było ogromne. - 120 miejsc, które zostało ogłoszone, ubyło nam w dwie godziny - informuje Wójcik.

Zajęcia z niesienia pomocy rannym

Nie każdy miał okazję poznać podstawy obrony cywilnej w szkołach. Lekcje z przysposobienia obronnego mogą pamiętać jeszcze ci, którzy kończyli szkoły średnie dekadę temu.

- W szkole mieliśmy przedmioty proobronne, ale na to raczej nie zwracało się uwagi - mówi Jakub, uczestnik szkolenia. - Na przystosowaniu obronnym było bardziej teoretycznie - dodaje Przemysław, uczestnik szkolenia.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie ojczyzny

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę o obronie ojczyzny. Zgodnie z jej przepisami od...

Przedmiot przystosowanie obronne po 2012 roku zniknął ze szkół ponadpodstawowych. Ma wrócić od najbliższego roku szkolnego.

- Naszym zdaniem jest to bardzo potrzebne, dlatego żeby każda osoba, każdy obywatel, posiadał te podstawowe umiejętności z zakresu obrony cywilnej - podkreśla Krzysztof Wójcik.

Na szkoleniu we Włocławku można zdobyć nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też można wszystko sprawdzić w praktyce.

- Mieliśmy szkolenie z obrony cywilnej, z sygnałów, kiedy jest jakiś atak chemiczny, atak lotniczy - opowiada Przemysław, uczestnik szkolenia.

Zanim uczestnicy do ręki wzięli broń, musieli nauczyć się ją składać. Były też zajęcia z niesienia pomocy rannym i zakładania opatrunków.

- Część z państwa miała już do czynienia z kursami pierwszej pomocy, natomiast my tutaj skupiamy się na takim wycinku medycyny taktycznej, który raczej nie jest tak często przerabiany na takich kursach podstawowych - wyjaśnił Jakub Piotrowski, ratownik medyczny.

Szkolenie kosztowało każdego uczestnika 40 złotych. Pieniądze pokryły koszt wydruku materiałów i ubezpieczenie.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Ewa Koziak / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix