Szkolenie proobronne dla cywilów we Włocławku. "120 miejsc ubyło w dwie godziny"

Szkolenie proobronne dla cywilów we Włocławku. "120 miejsc ubyło w dwie godziny"
Szkolenie proobronne dla cywilów we Włocławku. "120 miejsc ubyło w dwie godziny"
Ewa Koziak | Fakty po południu TVN24
Szkolenie proobronne dla cywilów we Włocławku. "120 miejsc ubyło w dwie godziny"Ewa Koziak | Fakty po południu TVN24

We Włocławku w niedzielę odbyło się szkolenie proobronne dla cywilów. Uczestnicy nie ukrywają, że to także wojna w Ukrainie skłoniła ich do udziału w szkoleniu. Jednostka Strzelecka 4051 Włocławek im. generała broni Władysława Andersa nie narzeka na brak chętnych.

Najpierw ćwiczenia na elektronicznym symulatorze, później już zajęcia na prawdziwej strzelnicy z prawdziwą bronią w ręku - to część szkolenia proobronnego dla cywili, które w niedzielę zorganizowano w jednym z zespołów szkół we Włocławku.

- Mam nadzieję, że to się nie przyda, ale żebym w razie coś był przygotowany na takie różne ewentualności - mówi Jakub, uczestnik szkolenia.

Część uczestników nie ukrywa, że zgłosiła się na szkolenie ze względu na wojnę w Ukrainie. - Pierwszy panel mieliśmy o tym, jak się przygotować do życia w mieście, gdy nie będzie prądu, wody - opowiada Dorota, uczestniczka szkolenia.

Szkolenie zorganizowała Jednostka Strzelecka 4051 Włocławek im. generała broni Władysława Andersa, która do tej pory organizowała podobne zajęcia, ale tylko dla członków jednostki.

- W momencie wybuchu wojny na Ukrainie do naszej organizacji spłynęły dziesiątki, jak nie setki maili związanych z potrzebą tego typu szkolenia. Wyszliśmy temu na przeciw - mówi Krzysztof Wójcik, dowódca Jednostki Strzeleckiej 4051 we Włocławku.

Jednostka postanowiła zorganizować trzy edycje szkoleń. Zainteresowanie było ogromne. - 120 miejsc, które zostało ogłoszone, ubyło nam w dwie godziny - informuje Wójcik.

Zajęcia z niesienia pomocy rannym

Nie każdy miał okazję poznać podstawy obrony cywilnej w szkołach. Lekcje z przysposobienia obronnego mogą pamiętać jeszcze ci, którzy kończyli szkoły średnie dekadę temu.

- W szkole mieliśmy przedmioty proobronne, ale na to raczej nie zwracało się uwagi - mówi Jakub, uczestnik szkolenia. - Na przystosowaniu obronnym było bardziej teoretycznie - dodaje Przemysław, uczestnik szkolenia.

Przedmiot przystosowanie obronne po 2012 roku zniknął ze szkół ponadpodstawowych. Ma wrócić od najbliższego roku szkolnego.

- Naszym zdaniem jest to bardzo potrzebne, dlatego żeby każda osoba, każdy obywatel, posiadał te podstawowe umiejętności z zakresu obrony cywilnej - podkreśla Krzysztof Wójcik.

Na szkoleniu we Włocławku można zdobyć nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też można wszystko sprawdzić w praktyce.

- Mieliśmy szkolenie z obrony cywilnej, z sygnałów, kiedy jest jakiś atak chemiczny, atak lotniczy - opowiada Przemysław, uczestnik szkolenia.

Zanim uczestnicy do ręki wzięli broń, musieli nauczyć się ją składać. Były też zajęcia z niesienia pomocy rannym i zakładania opatrunków.

- Część z państwa miała już do czynienia z kursami pierwszej pomocy, natomiast my tutaj skupiamy się na takim wycinku medycyny taktycznej, który raczej nie jest tak często przerabiany na takich kursach podstawowych - wyjaśnił Jakub Piotrowski, ratownik medyczny.

Szkolenie kosztowało każdego uczestnika 40 złotych. Pieniądze pokryły koszt wydruku materiałów i ubezpieczenie.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Ewa Koziak / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN