Fakty po południu

Mural z fragmentami listów miłosnych Iwaszkiewicza. Ktoś zniszczył go dzień przed odsłonięciem

Szczecin przygotowywał się do ponownego odsłonięcia zamalowanego kilka miesięcy temu muralu pod Trasą Zamkową. Mural przedstawia fragment listu miłosnego Jarosława Iwaszkiewicza do ukochanego - Jerzego Błeszyńskiego. Dzień przed uroczystym odsłonięciem odnowiony mural znowu został zamazany czarną farbą.

Ekipa sprzątająca zmyła prace Banksy'ego w londyńskim metrze

Nawet siedem i pół miliona funtów mogło razem z mydłem spłynąć ze ścian jednego z wagonów...

Mural poświęcony miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego po raz pierwszy został odsłonięty w czerwcu.

Fragmenty korespondencji Jarosława Iwaszkiewicza do jego kochanka Jerzego Błeszyńskiego miały być pokazane w formie SMS'ów, które kochankowie pisaliby do siebie, gdyby żyli współcześnie. Jednak mural bardzo krótko cieszył oczy, bo po odsłonięciu został zamazany.

Mural został odnowiony i miał być ponownie odsłonięty w sobotę. Tymczasem nad ranem okazało się, że mural został ponownie zniszczony.

- To naprawdę świadczy o tym, w jakim my żyjemy kraju, w jakim otoczeniu społecznym, jeżeli mural z fragmentami listów miłosnych, bardzo czułych, wyrażających troskę i głębokie zaangażowanie budzi takie emocje, że komuś się chce pilnować tego przez dwa dni, czekając na taką maleńką lukę, żeby to zniszczyć o godzinie czwartej nad ranem - powiedziała Monika Pacyfka ze Stowarzyszenia Lambda Szczecin.

Ochroniarz oddalił się na chwilę

Zdaniem organizatorów akcji za zniszczenie muralu nie odpowiada "przypadkowy wandal", ponieważ malowidło po renowacji było pilnowane. Ochroniarz w nocy z piątku na sobotę na chwilę oddalił się do toalety i wtedy mural został pokryty czarną farbą.

Mimo tego, że dzieło zostało zniszczone, uroczystość się odbyła. Mural nie został odtworzony w całości, ale został jeden z fragmentów miłosnego wyznania między Iwaszkiewiczem a Błeszyńskim.

Organizatorzy akcji zastanawiają się, czy nie zmienić lokalizacji muralu, bo w obecnym miejscu nie ma monitoringu.

Sprawa zniszczenia muralu została zgłoszona na policję.

Autor: Alicja Rucińska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix