Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Te osoby mogą i chcą być szczęśliwe"

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Te osoby mogą i chcą być szczęśliwe"
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Te osoby mogą i chcą być szczęśliwe"
Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Te osoby mogą i chcą być szczęśliwe"Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24

Obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tek okazji wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób w spektrum autyzmu.

Pani Renata jest mamą 11-letniego Oliwiera i z trudem wspomina czas sprzed diagnozy. - Że mam go do klatki zamknąć, tak mi mówili ludzie. To było straszne - opowiada pani Renata, mama chłopca w spektrum autyzmu.

Paulina ma 32 lata. O tym, że jest wysoko funkcjonującą osobą z Aspergerem, dowiedziała się od lekarzy dopiero trzy lata temu. Przez niemal całe życie - oprócz wybiórczości pokarmowej - Paulinę cechowała też nadwrażliwość na niektóre tkaniny czy ograniczone okazywanie emocji. - To też jest charakterystyczne, ale najbardziej, co mi się kojarzy, to te specjalne zainteresowania, fascynacje. To niby nie było nic szczególnego, ale jakaś fizyka kwantowa. To wszystko było w wieku 7-10 lat - dodaje Paulina Przyziółkowska.

Dla Pauliny, podobnie jak dla mamy Oliwiera i ponad trzech milionów osób autystycznej społeczności w Polsce, 2 kwietnia to szczególny czas. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Łodzi obchodzony jest między innymi na scenie teatru, w którym wystawiana jest "dość luźna adaptacja" "Małego Księcia". W głównej roli obsadzona została 30-letnia Marta. - Zazwyczaj odpowiada (Marta - przyp. red.) na pytania "tak", "nie", "być może", natomiast tutaj zachowuje się bardzo profesjonalnie, mówi pełnymi zdaniami. Podejrzewamy, że zna wszystkie role, nie tylko swoją - mówi Ewa Łusiak z Fundacji "JiM".

Potrzeba wsparcia

Autyzm to nie choroba tylko zespół objawów związanych z rozwojem i funkcjonowaniem mózgu. Objawia się trudnością nawiązywaniu kontaktów. - Mój syn Tomek, który ma lat 22 już blisko, nie jest samodzielny i wiem o tym, że nigdy też nie będzie mógł sam mieszkać - mówi Anna Strzałkowska.

- W spektrum autyzmu mogą być zarówno osoby niskofunkcjonujące, takie, które nie mówią, potrzebują opieki 24 godziny siedem dni w tygodniu, ale są też osoby, które wysoko funkcjonują - wyjaśnia Krzysztof Banach ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.

Każdy autysta jest inny. Choć wiele cech ich łączy, to jeszcze więcej różni. Osoby nieneurotypowe, czyli w spektrum, odbierają więcej bodźców niż osoby neurotypowe. Dlatego nierzadko otaczający ich świat jest odbierany jako przytłaczający. Ostry zapach może im sprawiać fizyczny ból, ubranie czy przytulanie też. Podobnie jak głośne dźwięki i jaskrawe światło.

- Do najczęstszych cech związanych ze spektrum autyzmu zalicza się trudności w komunikowaniu się, zawieraniu relacji z innymi, powtarzalne, rutynowe, schematyczne zachowania - wylicza psycholog i psychoterapeuta Jakub Owczarek.

Wyjątkowy dzień

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma pokazać, że potrzebna jest akceptacja osób w spektrum, że problemem nie jest autyzm, tylko otoczenie, które go nie rozumie i nie wspiera. - One mogą i chcą być szczęśliwe. Jeśli jako społeczeństwo stworzymy im te warunki, one w bezpiecznym miejscu, z odpowiednią opieką, też mogą żyć wśród nas - tłumaczy Krzysztof Banach.

W każdej szkole jest jakiś niezdiagnozowany uczeń w spektrum. Według Światowej Organizacji Zdrowia jedna osoba na sto jest w spektrum autyzmu.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS