Polacy boją się, że zimą zabraknie węgla. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Polacy boją się, że zimą zabraknie węgla. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Polacy boją się, że zimą zabraknie węgla. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Marta Warchoł | Fakty po południu TVN24
Polacy boją się, że zimą zabraknie węgla. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Marta Warchoł | Fakty po południu TVN24

Z sondażu Kantar dla TVN24 i "Faktów" TVN wynika, że większość Polaków boi się, że najbliżej zimy zabraknie węgla. Taką obawę wyraziło 62 procent respondentów. Brak takiej obawy zadeklarowało 31 procent ankietowanych. Ponadto aż 66 procent pytanych negatywnie oceniło działania rządzących odnośnie poprawy dostępności tego surowca.

Wystarczy zajrzeć do składów, żeby się przekonać, że deficyt węgla to fakt. - Gdybym miał dom opalany węglem i nie zakupiłbym jeszcze węgla, to bym się obawiał - mówi Daniel Czyżewski z portalu energetyka24.pl.

Jego obawy podziela ponad połowa pytanych w sondażu Kantar dla TVN24 i "Faktów" TVN. 62 procent badanych boi się, że węgla tej zimy zabraknie. 31 procent z nich nie odczuwa z tego powodu obaw. 7 procent respondentów stwierdziło, że "trudno powiedzieć".

Pytanie o obawy o dostępność węgla - wyniki sondażutvn24

Brak surowca

Ci, którzy zajmują się sprzedażą węgla od lat, dziś przeważnie nie mają co zaoferować klientom. Ci, którzy ogrzewają domy węglem, często bezskutecznie szukają surowca miesiącami. Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska - zakontraktowanych jest siedem milionów ton węgla, który ma do nas trafić między innymi z Australii, Indonezji, Stanów Zjednoczonych czy krajów afrykańskich.

Do końca 2022 roku planowane jest zakontraktowanie dodatkowo około trzech i pół miliona ton węgla kamiennego. - Najprawdopodobniej ten węgiel będzie na bieżąco uzupełniany w sezonie grzewczym, więc mogą być jego niedobory, albo będziemy go ściągać do ostatniej chwili - przekonuje Daniel Czyżewski.

Cena za tonę węgla z importu może wynieść około 4000 złotych.

Obawy Polaków

Z sondażu Kantar dla TVN24 i "Faktów" TVN wynika, że 66 procent pytanych negatywnie ocenia działania rządu w kierunku zagwarantowania dostępności do węgla. Przeciwnego zdania jest 23 procent respondentów. 11 procent ankietowanych udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć".

O jednorazową dopłatę w wysokości 3000 złotych mogą już wnioskować ci, którzy domy ogrzewają węglem. Warunkiem skorzystania z dodatku węglowego jest wcześniejsza rejestracja w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Pytanie o ocenę działań rządu ws. węgla - wyniki sondażutvn24

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 17-18 sierpnia 2022 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1003 osób powyżej 18. roku życia.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: Marta Warchoł / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS