Podatek od cukru po wyborach? Jest gotowy projekt

Podatek od cukru po wyborach? Jest gotowy projekt
Podatek od cukru po wyborach? Jest gotowy projekt
Katarzyna Skalska | Fakty po południu
Podatek od cukru po wyborach? Jest gotowy projektKatarzyna Skalska | Fakty po południu

Podatek od cukru - czy to może nas skłonić, byśmy jedli go mniej? Jest propozycja Głównego Inspektora Sanitarnego. Szczegóły podatku od cukru mają zostać ujawnione dopiero po wyborach. Lekarze mówią, że z roku na rok rośnie liczba chorych na cukrzycę i nadciśnienie.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW PO POŁUDNIU" W TVN24GO

W ciągu ostatnich czterech lat spożycie cukru w Polsce wzrosło aż o jedną czwartą. W 2018 roku przeciętny Polak zjadł ponad 51 kilogramów cukru.

- Nadmierna ilość cukru to przede wszystkim nadmierna masa ciała i pojawiają się problemy natury ortopedycznej. Poza tym mamy kłopoty dotyczące funkcjonowania mózgu i coraz częściej mówi się, że Alzheimer to cukrzyca typu trzeciego, więc cały organizm cierpi przez zwiększoną podaż cukru - tłumaczy Jakub Mauricz, dietetyk.

Z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że aż 1400 zgonów rocznie to efekt nadmiernego spożywania cukru, a przede wszystkim napojów słodzonych.

- Spożycie cukru, jakby tak prześledzić rozwój człowieka, całą ewolucję, to my jemy 40 razy więcej cukru niż nasi przodkowie - mówi Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Pomysł na po wyborach

Szacuje się, że chorych na cukrzycę do 2025 roku będzie aż o ponad 940 tysięcy więcej. Dlatego Główny Inspektor Sanitarny chce wprowadzić podatek od cukru, by ten wzrost powstrzymać.

- Ludzie w sile wieku, najbardziej doświadczeni pracownicy, wypadają z rynku pracy. Mamy epidemię ciągle chorób układu krążenia i państwo też do tego dopłaca - przekonuje Jan Bondar. Dodaje, że ewentualny podatek od cukru i tak nie pokryłby kosztów leczenia cukrzyków.

Dokument opisujący podatek cukru jest już gotowy, ale oficjalnie zostanie upubliczniony dopiero po wyborach. "Chcemy go zaprezentować rządowi dopiero po wyborach. Obecny czas nie sprzyja wprowadzaniu takich rozwiązań. Mówimy o podatku, mimo że mamy osiągnąć efekt zdrowotny, a nie fiskalny" - wytłumaczył Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

- Przede wszystkim powinna być kampania edukacyjna i mówienie o tym, jak zdrowo żyć, a nie kolejne wyciąganie od ludzi pieniędzy - uważa poseł Michał Kamiński, który sam jest cukrzykiem.

Szczegóły projektu nie są jeszcze znane. Wiadomo, że "podatek od cukru" to jedynie nazwa umowna, bo sam Główny Inspektor Sanitarny nie precyzuje, w jakiej formie mielibyśmy dopłacać za cukier, czy w akcyzie, czy w innej daninie.

"To zostawiam specom od podatków. Ja tylko pokazuję, dlaczego interwencja jest konieczna, jaki może przynieść efekt zdrowotny. Podpowiadam też, na rozwiązaniach których krajów możemy się wzorować" - wyjaśnił Jarosław Pinkas w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

Uderzenie w rolników

Na początek podatkiem od cukru miałyby zostać objęte batony i słodkie napoje, docelowo: cała żywność dosładzana cukrem.

- Osobiście bym się cieszył, gdyby te podwyżki cen cukru spowodowały, że ludzie mniej by go jedli. Sami jednak wiemy, że bramki na autostradzie czy podwyższona cena paliwa nie powodują, że sprzedajemy auta i zaczynami jeździć rowerem, a szkoda - komentuje Mauricz.

Wyższe ceny za słodkie produkty uderzą i w producentów cukru, i w rolników. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie odpowiedziało, czy sprzeciwi się podatkowi i jak zabezpieczy rolników i producentów przed jego skutkami.

Podatek od cukru funkcjonuje już w 25 krajach, tylko w ostatnich latach wprowadziło go aż 19 państw.

Autor: Katarzyna Skalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS