Odwołany z rządu polityk Solidarnej Polski uderza w premiera. "Nowy Ład nie tworzy spójnej całości"

Odwołany z rządu polityk Solidarnej Polski uderza w premiera. "Nowy Ład nie tworzy spójnej całości"
Odwołany z rządu polityk Solidarnej Polski uderza w premiera. "Nowy Ład nie tworzy spójnej całości"
Ewa Koziak | Fakty po południu
Odwołany z rządu polityk Solidarnej Polski uderza w premiera. "Nowy Ład nie tworzy spójnej całości"Ewa Koziak | Fakty po południu

Premier Mateusz Morawiecki forsuje koncepcję Nowego Ładu, czyli programu odbudowy polskiej gospodarki po pandemii. W internecie zapowiada inwestycje w najnowocześniejsze technologie, odnawialne źródła energii i transformację energetyczną. Odwołany niedawno z rządu Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski, publicznie skomentował, że niektóre pomysły premiera są sensowne, a niektóre wyglądają jak z programu PO z 2011 roku. Ponadto zdaniem Janusza Kowalskiego cały plan Nowego Ładu jest "niespójny".

Janusz Kowalski jako wiceminister aktywów państwowych otwarcie krytykował premiera Mateusza Morawieckiego za negocjacje w Brukseli dotyczące wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 i mechanizmu praworządności. Teraz, po swojej dymisji, znowu uderza w premiera. Tym razem w związku z Nowym Ładem, czyli rządowym planem odbudowy gospodarki Polski po pandemii.

"Nie widziałem spójnego dokumentu o nazwie 'Nowy Ład'. Widziałem wiele różnych propozycji na prezentacjach PowerPoint. Niektóre sensowne, inne wyglądające jak przepisane z programu PO z 2011 r. (...). Ale nie tworzy to wciąż spójnej całości" - tak o planie Morawieckiego powiedział w wywiadzie na łamach "Dziennika Gazety Prawnej".

- Jak minister żegna się ze stanowiskiem wbrew sobie, to ma prawo do emocji, do pewnego żalu, i ta wypowiedź jest efektem tych emocji - ocenił eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

W Sejmie Janusz Kowalski mówił, że rząd powinien zmienić ekspertów. - Jestem jednak zwolennikiem tego, żeby opierać się o zasoby własne Zjednoczonej Prawicy, nie słuchać tych tak zwanych ekspertów, którzy jeszcze kilka lat temu dokładnie to samo czy Michałowi Boniemu, czy Donaldowi Tuskowi, doradzali - stwierdził.

Sam Mateusz Morawiecki swego czasu był w Radzie Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku. - Pan premier Morawiecki nie zapomniał dobrej szkoły Donalda Tuska, szkoda tylko, że w niektórych elementach o niej pamięta - skomentował lider PO Borys Budka.

Nowy Ład zaakceptowało na razie tylko kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości. Premier konsultował plan w poniedziałek z prezydentem. Spotkań w Pałacu Prezydenckim w tej sprawie ma być więcej. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że na razie rząd skupia się na walce z COVID-19.

W internecie Mateusz Morawiecki zapowiada inwestycje w najnowocześniejsze technologie, odnawialne źródła energii i transformację energetyczną. Politycy Platformy Obywatelskiej obawiają się, że nowy plan będzie zakładał scentralizowanie gospodarki. - Pomocy dla państwowych molochów zarządzanych przez "pisiewiczów", ograniczeniem roli samorządu, przede wszystkim będzie to plan, który ma na celu utrzymanie władzy PiS, a nie rozwoju Polski - wymienił Borys Budka.

250 miliardów dla Polski

Poza Nowym Ładem wsparciem dla Polski ma być Krajowy Plan Odbudowy finansowany ze środków unijnych, z unijnego funduszu odbudowy. Żeby uzyskać te pieniądze, potrzebna jest większość w Sejmie na poparcie zgody dla ratyfikacji przez Polskę tego instrumentu. Ten program nie podoba się Solidarnej Polsce, bo wypłaty unijnych środków zostały uzależnione od przestrzegania zasady praworządności.

- To może ograniczać suwerenność Polski w zakresie pieniędzy, które się należą Polsce jako członkowi Unii Europejskiej - ocenił Jan Kanthak, poseł Solidarnej Polski.

Nawet jeśli partia Zbigniewa Ziobry zagłosuje przeciwko, poparcie dla unijnego funduszu odbudowy zapowiedziała opozycja. Na wniosek Koalicji Obywatelskiej w sprawie funduszu głos w Sejmie będzie musiał zabrać rząd.

Z europejskiego funduszu do Polski może trafić w sumie ponad 250 miliardów złotych - około 104 miliardy złotych w formie dotacji, a około 154 miliardy złotych w formie pożyczki. Pieniądze można będzie przeznaczyć między innymi na wsparcie dla biznesu, innowacji, ochrony środowiska czy zielonej energii. Decyzje w tej sprawie zapadły w Brukseli w grudniu, a konsultacje krajowe mają rozpocząć się dopiero w tym tygodniu i mają potrwać miesiąc.

Ten fundusz to tylko jeden z punktów niezgody w Zjednoczonej Prawicy. Pojawia się pytanie, czy rządowa koalicja ma jeszcze większość w Sejmie.

Autor: Ewa Koziak / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS