Walczy z chorobą, ale nie zapomniała o innych. "To jest dziecko z ogromnym, bardzo dobrym serduszkiem"

Walczy z chorobą, ale nie zapomniała o innych. "To jest dziecko z ogromnym, bardzo dobrym serduszkiem"
Walczy z chorobą, ale nie zapomniała o innych. "To jest dziecko z ogromnym, bardzo dobrym serduszkiem"
Paula Przetakowska | Fakty po południu
Walczy z chorobą, ale nie zapomniała o innych. "To jest dziecko z ogromnym, bardzo dobrym serduszkiem"Paula Przetakowska | Fakty po południu

10-letnia Nadia bohatersko walczy z nowotworem. W trakcie leczenia zobaczyła, że wspaniały personel dba o chore dzieci, dając im różne podarunki, ale i że sam za nie płaci. Dlatego Nadia wpadła na pomysł zorganizowania zbiórki dla innych.

Dziesięcioletnia Nadia jeszcze niepewnie stawia pierwsze kroki po wyjściu z Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Za nią sześć tygodni naświetlania w zakładzie radioterapii. Po każdym dostawała prezenty. "Ciocie", czyli technicy radioterapii, po każdym badaniu nagradzają dziecko zabawkami, które kupują za własne pieniądze.

Nadia zastanawiała się, co będzie, gdy "ciociom" skończą się pieniądze. Nie chodziło jej jednak o to, że ona sama nie będzie dostawać prezentów, ale skupiała się na innych dzieciach. I wtedy pojawił się pomysł zorganizowania zbiórki.

- Każde dziecko - mimo wszystko - zawsze dostanie od nas jakiś upominek. A to, co zrobiła Nadia z rodzicami, nie ukrywamy, że to jest piękny gest, że dziewczynka mimo swojej choroby pomyślała też o innych dzieciach i chce się tym, co może, podzielić - mówi Agnieszka Piekarska, technik radiologii w Zakładzie Radioterapii Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Nadia urodziła się z wadą serca. Kilka lat temu lekarze postawili kolejną diagnozę. Dziesięciolatka ma padaczkę lekooporną. W marcu okazało się, że dziewczynka ma też złośliwego guza mózgu.

- Wszystko było dobrze, no i przyszedł wynik z histopatologii, że jednak to jest szyszyniak zarodkowy czwartego stopnia złośliwości. No i od tamtej pory w sumie zaczęliśmy walkę o zdrowie Nadii - mówi pani Joanna Totoń, mama Nadii.

Uśmiech dla innych

Nadia cały czas się uśmiecha. Chciałaby jednak, żeby ten uśmiech udzielił się również innym dzieciom.

- Nadia całe życie, od samego początku, taka była. Od maleńkości ona się dzieliła wszystkim ze wszystkimi i myślała zawsze o każdym. To jest dziecko z ogromnym, bardzo dobrym serduszkiem - opowiada mama Nadii.

Pierwsze trzy kartony z zabawkami Nadia dostarczyła już do szpitala w Bydgoszczy. Kolejne dwa czekają na wyjazd.

Dzieci chore onkologicznie mają obniżoną odporność. Wszystkie zabawki, które zbiera dla nich Nadia, muszą być nowe.

- Mogą to być małe laleczki. Mogą być małe samochodziki. Mogą to być mazaki, kolorowanki, książeczki z bajkami, bo podczas naświetlania mamy możliwość czytania dzieciom bajek przez mikrofon - tłumaczy mama Nadii.

Rodzice Nadii pomogą w dostarczeniu prezentów do Centrum Onkologii. Można się z nimi skontaktować przez portal społecznościowy.

Autor: Paula Przetakowska / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS