
"Na ulicach Londynu są dziesiątki tysięcy ludzi, którzy chcą people's vote"
W brytyjskim parlamencie trwa debata nad umową Londynu z Brukselą w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Spiker brytyjskiej Izby Gmin dopuścił do głosowania poprawkę, która zakłada odłożenie poparcia przez posłów porozumienia z Unią Europejską lub odrzucenia nowej umowy o warunkach brexitu. Poprawkę złożył były poseł konserwatywny, a obecnie niezależny Oliver Letwin.
Przyjmując w sobotę poprawkę wstrzymującą decyzję o porozumieniu między brytyjskim rządem a Unią..."Nie będę negocjował z Unią Europejską przełożenia terminu"
Proces wyboru poprawek wygląda następująco: - John Bercow, spiker Izby Gmin, spotyka się ze swoim zastępcami oraz ze swoim doradcą i dyskutują, którą poprawkę mają wybrać. I najczęściej na podstawie tej dyskusji przewodniczący podejmuje decyzję - wyjaśnił Maciej Czajkowski, były dziennikarz BBC. - Projektów poprawek było kilka, ale John Bercow wybrał właśnie tę - dodał.
poprawkę przewidującą odłożenie głosowania nad poparciem dla umowy brexitowej wynegocjowanej przez gabinet Borisa Johnsona z Unią Europejską.(http://www.tvn24.pl)
Przyjęcie tej poprawki pociąga za sobą lawinę kolejnych decyzji. W sobotę wieczorem musi zostać wysłane pismo do Brukseli z prośbą o odroczenie terminu brexitu do 31 stycznia 2020 roku.
- Boris Johnson nadal będzie optował za tym, żeby wyjść 31 października. On jest zobowiązany do tego, aby do północy europejskiego czasu wysłać list z prośbą o wydłużenie procesu związanego z artykułem 50 - wyjaśnił gość programu. Jednocześnie podkreślił, że premier zaraz potem może wysłać kolejny list, w którym napisze, że Wielka Brytania nie jest zainteresowana wydłużaniem procesu wyjścia z Unii Europejskiej. - W związku z tym wystarczy wtedy, że jedno z 27 pozostałych państw członkowskich UE poprze decyzje Johnsona. I wtedy nie mamy przedłużenia - stwierdził.
Kolejne referendum?
Pojawia się też kolejna opcja w sprawie brexitu. Istnieje możliwość pojawienia się następnej poprawki podczas sobotniej debaty w Izbie Gmin. Zakłada ona między innym postawienie pytania Brytyjczykom, czy chcą wychodzić z Unii Europejskiej na takich warunkach, jakie wynegocjował Boris Johnson.
- Na ulicach Londynu są dziesiątki tysięcy ludzi, którzy chcą people's vote, czyli powtórnego referendum. Wówczas po jednej stronie będziemy mieć wynegocjowaną umowę Johnsona lub wycofanie się z artykułu 50 - powiedział Maciej Czajkowski.
Zdaniem gościa powtórne referendum byłoby najlepszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji - Nawet dla oficjalnych zwolenników brexitu, którzy nie wiedzą, jak się mają wycofać z tego całego zamieszania z twarzą - zaznaczył.
- Należy jeszcze przypomnieć, że w poniedziałek odbędzie się głosowanie nad mową tronową - powiedział Czajkowski. - Prawdopodobnie ta mowa tronowa zostanie skrytykowana większością głosów. W zwykłych warunkach oznacza, że premier podałby się do dymisji.
Wola Brytyjczyków
Czajkowski przypomniał wyniki sondaży z końca września. Na pytanie o poparcie dla brexitu bez umowy, twierdząco odpowiedziało 23 procent ankietowanych. Możliwość wycofania się z brexitu poparło w nich 34 procent badanych. - W tej chwili są wielkie emocje z tym wszystkim związane. Wydaje mi się, że w tej chwili ludzie wiedzą więcej, niż trzy i pół roku temu - powiedział Czajkowski.
- Wtedy nikt nie wspominał o Irlandii Północnej. Dziś to kluczowy punkt - mówił. Czajkowski zauważył, że umowa Borysa Johnsona będzie "trochę kryminogenna", bo nie będzie granicy fizycznej, ale będzie granica prawna. - Znajdą się osoby, które będą próbowały ominąć prawo w taki sposób, że nie będą płaciły cła za towary, które według deklaracji zakończą podróż w Irlandii Północnej.
Pytany o możliwość przeprowadzenia referendum, Czajkowski powiedział, że gdyby poprawka została przegłosowana, potrzebny jest czas.
Brexit dotyczy wszystkich nas
- Pamiętajmy, że brexit dotyczy wszystkich nas, wszystkich Europejczyków, nie tylko Polaków, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii. Możemy stracić wiele miejsc pracy tu, w Polsce - mówił, przypominając, ze Wielka Brytania jest trzecim krajem wśród partnerów gospodarczych.
Źródło: Fakty po południu TVN24
Dowiedz się więcej...
Komentarze (1)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Na tej demonstracji w Londynie byli Ci ktorzy chca drugiego referendum (duzo cudzoziemcow) oraz ci ktorzy chca brexiktu 31 pazdziernika.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Wirujący lajkonik i dorożki. 131 szopek stanęło do konkursu
Bogato zdobione, z wieloma wieżami, tradycyjne, ale i nietypowe, w skali mikro, albo "ekologiczne". Krakowianie po raz kolejny zmierzyli się w konkursie na najpiękniejsze szopki.
czytaj więcej »Zmotoryzowani Mikołaje spełnili życzenia dzieci w Szczecinie i w Łodzi
Motocykliści ze Szczecina przebrali się za świętych Mikołajów i odwiedzili młodych pacjentów w szpitalu - oczywiście, przywożąc prezenty. W Łodzi zaś Mikołaje na motocyklach spełnili życzenia dzieci z domów dziecka.
czytaj więcej »Potężny pożar w chlewni pod Śremem. Zginęło 800 zwierząt
Pożar chlewni w miejscowości Zawory w powiecie śremskim spowodował dotkliwe straty dla hodowców. Strażacy uratowali ponad 1,5 tysiąca świń, ale około osiemset zwierząt zginęło. Nie ucierpiał żaden z pracowników. Z ogniem walczyło 19 zastępów straży pożarnej.
czytaj więcej »Krótka lista pewnych kandydatów na prezydenta w 2020 roku
Kto będzie w przyszłym roku kandydował na prezydenta Polski? Na około pół roku przed wyborami tylko dwóch kandydatów jest pewnych: kandydat PiS Andrzej Duda i lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Platforma Obywatelska jest po sobotniej debacie Małgorzata Kidawa-Błońska kontra Jacek Jaśkowiak i wybierze swojego kandydata 14 grudnia. W Lewicy wciąż brak decyzji, prawybory odbywają się też w Konfederacji.
czytaj więcej »Posłowie PiS złożyli wniosek do TK. Chodzi o listy poparcia kandydatów do KRS
Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności przepisów ustawy o KRS i ustawy o dostępie do informacji publicznej w związku z kwestią jawności list poparcia kandydatów na członków sędziów KRS. Podobny wniosek, złożony przez PiS w sierpniu, uległ umorzeniu. NSA nakazał Kancelarii Sejmu RP ujawnienie tych list, ale kancelaria tego nie zrobiła, zasłaniając się decyzją PUODO.
czytaj więcej »Nie tylko paprykarz. Najpopularniejsze przepisy mieszkańców Szczecina w jednej książce
Czy pasztecik i paprykarz to jedyne smaki kojarzone ze Szczecinem? Zdecydowanie nie. O tym, jaki jest smak tego miasta, można dowiedzieć się z nowej książki kucharskiej "Smaki Śródmieścia". Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki zebrało najciekawsze przepisy od mieszkańców Szczecina i wydało w formie bezpłatnej książki.
czytaj więcej »"Pomaga mi przeżyć cały rok". Trwa "weekend cudów" Szlachetnej Paczki
Szlachetna Paczka to z jednej strony darczyńcy i wolontariusze, a z drugiej potrzebujący. Każdy rok dla Szlachetnej Paczki to tysiące nowych historii i uśmiechów. To także długie godziny przygotowań i nieprzespane noce dla wolontariuszy. Podczas tegorocznego finału akcji paczki otrzyma ponad 14 tysięcy rodzin.
czytaj więcej »Lodowisko, curling i liczne atrakcje. W Warszawie ruszył Zimowy Narodowy
PGE Narodowy już po raz siódmy zamienia się w największe zimowe miasteczko w Polsce. Zimowy Narodowy to lodowisko, curling oraz lodowa górka, z której można zjeżdżać na specjalnych pontonach. Jest wiele atrakcji dla najmłodszych, ale też dla dorosłych. Ubiegłoroczna edycja tego zimowego wydarzenia zgromadziła przeszło 550 tysięcy osób.
czytaj więcej »"Weekend cudów " na Pomorzu. Wolontariusze adresują paczki dla potrzebujących
Trwa "weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Przygotowywane od tygodni paczki przez darczyńców trafią do wszystkich potrzebujących. W podarunkach można znaleźć między innymi żywność, artykuły chemiczne, a nawet opał.
czytaj więcej »Rzecznik dyscyplinarny odniósł się do afery hejterskiej
Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab nie widzi na razie podstaw do postawienia komukolwiek zarzutów dyscyplinarnych w sprawie afery hejterskiej. Ofierze ataków - sędziemu Krystianowi Markiewiczowi - kilka dni temu postawiono 55 zarzutów dyscyplinarnych. W sumie ma ich znacznie więcej, bo w jego sprawie toczy się już niejedno postępowanie.
czytaj więcej »Dwa konie w kanale samochodowym. Nietypowa akcja strażaków
Nietypowa akcja strażaków we wsi Wanaty w powiecie częstochowskim. Do kanału samochodowego wpadła klacz o imieniu Klara. Sprawę skomplikował ogier Misiek, który - widząc cierpienie towarzyszki - także wskoczył do tego kanału.
czytaj więcej »"Wręczenie paczki to jest taki moment, kiedy zawsze płyną łzy"
Stosy paczek rosną, podobnie jak emocje. 7 i 8 grudnia to "weekend cudów" - finał Szlachetnej Paczki. Pomoc dla potrzebujących płynie już dziewiętnasty rok. W tym roku do rozdania jest ponad 14 tysięcy paczek. Rodziny zostaną obdarowane prezentami, w których mogą znaleźć wszystko - od jedzenia i środków czystości po pralkę czy odkurzacz.
czytaj więcej »Żałoba po katastrofie w Szczyrku. Śledczy wyjaśniają przyczyny wybuchu
Na miejscu tragedii w Szczyrku wciąż pracują śledczy. Chcą wyjaśnić dokładne okoliczności i przyczyny środowej katastrofy. W wyniku wybuchu gazu zginęło 8 osób, w tym czworo dzieci. W pobliżu miejsca, gdzie stał dom, ludzie przynoszą znicze. W mieście trwa żałoba.
czytaj więcej »"Debata była ciekawa". Kandydaci PO przedstawili swoje poglądy
Zanim powalczą o głosy Polaków, muszą zdobyć głosy członków Platformy Obywatelskiej. W sobotę odbyła się przedwyborcza debata pomiędzy Małgorzatą Kidawą-Błońską, a Jackiem Jaśkowiakiem. W debacie mnogość tematów i niewiele różnic w odpowiedziach. Za tydzień członkowie Platformy zdecydują, kto w wyścigu prezydenckim stanie naprzeciw Andrzeja Dudy.
czytaj więcej »Weszli do krypt sprzed wieków. "Spojrzenie w twarz ludziom zmarłym trzysta lat temu jest rzeczą niesamowitą"
Prawie sto osób spoczywa w kryptach Bazyliki i Klasztoru Franciszkanów w Krakowie. Odkryto je kilka lat temu i od tego czasu archeolodzy skrupulatnie je badają za pomocą specjalistycznego sprzętu i laserów. Teraz archeolodzy w końcu weszli do krypt.
czytaj więcej »