"Pojawili się agenci służby bezpieczeństwa i po prostu go zatrzymali". Apele o uwolnienie kubańskiego artysty
Ceniony artysta Hamlet Lavastida od ponad tygodnia przebywa w kubańskim więzieniu. To represje za pomysł wykorzystania przez kubańską opozycję form oporu stosowanych przez polską "Solidarność" w czasach PRL-u.
Hamlet Lavastida jest jednym z najbardziej cenionych kubańskich artystów - twórców sztuki współczesnej. W wakacje miał przylecieć do Polski - do pani Agnieszki i swojego ośmioletniego syna Leo - po kilkudniowej, wymuszonej wizycie na Kubie. Został jednak zatrzymany.
- Pojawili się agenci służby bezpieczeństwa i po prostu go zatrzymali i przewieźli do kwatery służb bezpieczeństwa w Villa Marista - opowiada Agnieszka Grątkiewicz, bliska Hamleta i matka Leo.
Więzienie w Villa Marista to miejsce, w którym są przetrzymywani i przesłuchiwani więźniowie polityczni, przeciwnicy komunistycznego reżimu. - Wczoraj spotkała się z nim matka. Niestety już Hamlet jest w bardzo złym stanie - mówi pani Agnieszka.
Po raz pierwszy w Polsce Hamlet Lavastida pojawił się dziewięć lat temu. Był rezydentem artystycznym Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
- Jest artystą, który sięga po wiele środków wyrazu. Począwszy od performance'u, akcji, też jakieś rzeczy wytwarza. Więc jest to taki typowy współczesny artysta - wyjaśnia Ika Sienkiewicz-Nowacka, kierowniczka działu rezydencji artystycznych Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Metody Solidarności
W Polsce Hamleta zaintrygowała historia metod działań polskiej opozycji w czasach PRL-u. Na przykład znakowania banknotów antykomunistycznymi hasłami, czy emitowanych przez opozycjonistów swoich własnych, które często pełniły funkcję "cegiełek" na dalszą działalność.
Na początku 2021 roku, za pośrednictwem jednego z komunikatorów, w prywatnej wiadomości Hamlet Lavastida wysłał do grupy opozycyjnych artystów propozycję akcji zainspirowanej banknotami polskiej antykomunistycznej opozycji. Korespondencję przejęła kubańska bezpieka.
4 czerwca 1989 roku Polacy poszli do urn. Pomimo ograniczeń narzuconych przez komunistów,...32 lata temu odbyły się wybory czerwcowe. "Solidarność zmieniła Europę"
- Ambasada polska w Berlinie odmówiła przyjęcia wniosku tłumacząc to w ten sposób, że Hamlet już ma wizę Schengen i w tym samym czasie, kiedy ma tę wizę, nie może ubiegać się o kolejną i zasugerowała, by Hamlet wrócił do kraju swojej rezydencji, czyli na Kubę - mówi pani Agnieszka Grątkiewicz.
Apele o uwolnienie
Pani Agnieszka przekonuje, że Hamlet spodziewał się problemów, ale nie podejrzewał, że kubański reżim posunie się do aresztowania. Dzięki szyfrowanemu połączeniu ekipie TVN24 udało się porozmawiać z Camilą Lobón - jedną z kubańskich artystek zaangażowanych w akcję mającą na celu uwolnienie Hamleta.
- U nas nie ma niezależnych prawników i nie ma niezależnych sądów, więc sprawa jest trudna. Prawnicy czasami odmawiają pomocy i boją się udziału w sprawach związanych ze służbą bezpieczeństwa - wyjaśnia Camila Lobón.
Mimo represji pod żądaniem uwolnienia Hamleta w ciągu doby podpisało się 120 kubańskich dysydentów. Swój apel przygotowało też Centrum Sztuki Współczesnej.
- Liczymy na to, że, jeśli nasz apel trafi do jak najszerszego grona odbiorców i po porostu udowodnimy, że Hamlet jest jednak osobą publiczną i ważną, to być może wpłynie to na decyzję prokuratora - przekonuje Ika Sienkiewicz-Nowacka.
Autor: Tomasz Pupiec / Źródło: Fakty po południu
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Open’er Festival 2022 dobiegł końca
Wybrzmiały ostatnie dźwięki Open'era. Na lotnisku w Gdyni zabawa trwała przez cztery dni. W niektórych dniach na lotnisku Gdynia-Kosakowo bawiło się około dwieście pięćdziesiąt tysięcy osób. Ostatniego dnia festiwalu na scenie wystąpili między innymi Dawid Podsiadło, Taco Hemingway, Young Leosia i Jessie Ware.
czytaj więcej »Politycy pojechali w teren. Głównym tematem spotkań była inflacja
Gdy inflacja jest najwyższa od ćwierćwiecza, to nie ma ważniejszego tematu podczas spotkań z wyborcami. To rząd odpowiada za walkę z drożyzną i robi to fatalnie - przypomina opozycja, a rząd przypomina rządy Platformy i powtarza, że inflacja to wynik pandemii i wojny.
czytaj więcej »W wakacje dochodzi do wielu wypadków nad wodą. Częstą przyczyną jest alkohol
Wejście do wody po spożyciu alkoholu to droga na skróty do tego, by relaks zamienił się w piekło. Przyczyn utonięć jest więcej, ale takie połączenie potęguje zagrożenie. W czerwcu pod wodą zginęło 78 osób.
czytaj więcej »Czterech Polaków powalczy o zwycięstwo w Tour de France
Czterech Polaków na starcie najważniejszego wyścigu kolarskiego w sezonie. Mowa oczywiście o Tour de France. Kolarze z całego świata rywalizowali już na pierwszym 13-kilometrowym odcinku. Od startu do mety, czyli z Kopenhagi do Paryża, łącznie przejadą ponad 3346 kilometrów w 21 etapach.
czytaj więcej »Szwajcaria legalizuje małżeństwa jednopłciowe
Legalizacja małżeństw jednopłciowych w Szwajcarii to efekt referendum z 2021 roku. "Tak" małżeństwom osób tej samej płci powiedziało 64 procent obywateli. Pierwsze śluby już się odbyły.
czytaj więcej »Sławomir Sierakowski zbiera pieniądze na Bayraktara dla Ukrainy
Chcą pomóc walczącej Ukrainie i zrzucają się na bojowego drona. Zbiórkę w sieci zainicjował dziennikarz Sławomir Sierakowski. Odzew jest ogromny. W ciągu czterech dni udało się zebrać dwa i pół miliona złotych. Potrzeba ponad 10 razy więcej. Bayraktar to dron bojowy produkowany w Turcji.
czytaj więcej »Wakacyjna ofensywa polityków. Ich działania przypominają kampanię wyborczą
Politycy ruszyli w wakacyjną trasę na spotkania z wyborcami. Przypomina to kampanię wyborczą. Choć wybory do Sejmu i Senatu mają się odbyć dopiero jesienią 2023 roku, to zachowanie czołowych polityków daje wrażenie, jakby było zupełnie inaczej.
czytaj więcej »Polityczna ofensywa w Polsce. Liderzy partii mówili o inflacji
Inflacja w Polsce jest najwyższa od ćwierć wieku. Ceny straszą, a niekiedy stawiają przed wyborem. Co oni zrobili z krajem, gdzie problemem staje się woda i chleb - pyta na konwencji PO Donald Tusk, a lider ludowców przedstawia plan walki z drożyzną. Koniec wysokiej inflacji zapowiada prezes PiS.
czytaj więcej »Ulewy w kraju. Woda wdarła się na ulice miast
Podtopione posesje, domy, piwnice. Woda wdarła się na ulice miast - choćby w Szczecinie czy na trasę S8 w Warszawie. Ulewy były bezlitosne, a w walce z nimi nie pomaga betonoza.
czytaj więcej »Nawałnice szalały nad Polską. Ewakuowano uczestników Open’er Festival
Pozrywane dachy, połamane drzewa, zalane ulice, ewakuowani festiwalowicze. Nawałnice szalały nad Polską. Wiało, lało i grzmiało. Strażacy dostali prawie 4000 zgłoszeń. Niebezpiecznie było między innymi w województwie pomorskim. Nawałnica pokrzyżowała rozkład jazdy Open’er Festival. Zamiast muzyki były grzmoty, zamiast gwiazd błyskawice, zamiast zabawy pilna ewakuacja w strugach deszczu.
czytaj więcej »Pracownicy skarbówki będą mogli sprawdzać konta bankowe podatników
Przeglądanie wpływów i przelewów przez urzędy skarbowe to nic nowego. Do tej pory jednak dotyczyło to głównie osób podejrzanych o przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Urzędnicy będą teraz mogli sprawdzić konta bankowe podatników już na etapie postępowania przygotowawczego lub czynności wyjaśniających.
czytaj więcej »Od 1 lipca obwiązuje niższa stawka PIT - 12 procent zamiast 17 procent
W środku roku podatkowego rząd wprowadza duże zmiany w podatkach. Mają przykryć wtopy flagowego programu PiS, czyli Polskiego Ładu. Od teraz obowiązują nowe, niższe stawki PIT dla większości podatników - znika ulga dla klasy średniej. Rządzący nazywają to uproszczeniem, a opozycja kolejnym chaosem. Przez gąszcz zmieniających się przepisów muszą teraz przejść księgowi.
czytaj więcej »Znowu można wjechać do miejscowości przy polsko-białoruskiej granicy
Po 10 miesiącach znowu można wjechać do miast, miasteczek i wsi przy polsko-białoruskiej granicy. Cieszą się lokalni przedsiębiorcy stęsknieni za turystami. Dla nich to były chude miesiące. Hotele i pensjonaty stały prawie puste. Teraz zakaz wjazdu znika, ale nie można zbliżać się do nowego ogrodzenia na granicy.
czytaj więcej »Likwidacja Izby Dyscyplinarnej to za mało? Spór o kamienie milowe
Prezydencka ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną nie osiąga "kamieni milowych" zdaniem wiceszefowej Komisji Europejskiej. Premier Mateusz Morawieckie jest jednak dobrej myśli. Tymczasem licznik kar zasądzonych przez TSUE przekroczył już 240 milionów euro.
czytaj więcej »Nie wszyscy sędziowie TK opublikowali swoje oświadczenia majątkowe
Miała być pełna transparentność, a jest duży opór w publikowaniu oświadczeń majątkowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zwlekała z tym sama prezes Julia Przyłębską. Ona i dziewięcioro innych sędziów opublikowali ostatecznie oświadczenia. Inni mają opory, w tym Krystyna Pawłowicz, która głosowała za ich jawnością, gdy była posłanką.
czytaj więcej »