Fakty po południu

 • Foto: tvn24 | Video: Marta Balukiewicz / Fakty po południu
 • Galerie handlowe liczą straty. Sytuacja branży jest dramatyczna
 • Rada Gabinetowa w sprawie pandemii. Prezydent: Polacy mogą czuć się bezpiecznie

Gesty, które podnoszą na duchu. "Ta pomoc jest szczególnie ważna"

Na pomoc lekarzom ruszają posiłki. Smaczne, zdrowe i z dostawą pod sam szpital. Sposób i metody pomocy są dobrze znane, ale szczególnie teraz są bardzo potrzebne. We Wrocławiu działa zorganizowana grupa dobroczynna - gotują osoby z niepełnosprawnościami, a obiady dowożą kierowcy MPK.

- Dzięki wsparciu podopiecznych Cafe Równik przygotowujemy bardzo dobre posiłki, które trafiają do osób, które, myślę, w tym trudnym czasie bardzo ich potrzebują - mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK we Wrocławiu.

"Ciężko się przytula dzieci w przyłbicy". Wolontariusze na dziecięcych oddziałach covidowych

W tej trzeciej fali pandemii niestety coraz częściej pomocy w szpitalu potrzebują też dzieci....

Zasady gry są bardzo dobrze znane. Zarówno z pierwszej, jak i z drugiej fali pandemii. Zamknięta gastronomia gotuje dla medyków i seniorów. - Każdego dnia 50 posiłków trafia z dobrych rąk do rąk potrzebujących - opowiada Krzysztof Balawejder.

Każda, nawet drobna pomoc lekarzom, ratownikom i pielęgniarkom w tym trudnym czasie jest na wagę złota, ale w tym konkretnym przypadku nie tylko o odbiorców smacznych paczek chodzi. Akcja jest wyjątkowa, jak samo miejsce i jego podopieczni.

W Cafe Równik pracują głównie osoby z niepełnosprawnościami. Po długich miesiącach zamknięcia i zero złotych wsparcia ze wszystkich rządowych tarcz dla przedsiębiorców, przyszłość klubokawiarni stanęła pod znakiem zapytania.

Pomoc przyszła w ostatnim momencie od wrocławskiego przewoźnika, który zafundował obiady dla 50 medyków i seniorów. - Jeżeli nadal będzie potrzeba pomocy Cafe Równik, to będziemy pomagać i dłużej - zapowiada Krzysztof Balawejder.

Tak kierowcy autobusów na chwilę zamieniają się w dostawców jedzenia. Razem z podopiecznymi Równika dowożą darmowe obiady prosto do szpitala.

- Są bardzo pozytywne reakcje. Zarówno ze strony pracowników szpitala, tutaj, przy Kamińskiego, ze strony emerytów. Wszyscy są zadowoleni - zapewnia Mateusz Cebula, kierowca MPK Wrocław.

"To taki drobny gest"

- Każdy tego typu gest jak gdyby podnosi na duchu pracowników służby zdrowia, że są doceniani. Ta pomoc jest szczególnie teraz ważna, bo tu jest przemęczenie i wyczerpanie. Praca jest non stop - tłumaczy profesor Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Po 24-godzinnym dyżurze zrobienie zakupów jest ogromnym wyzwaniem, bo zwyczajnie brakuje sił. Dlatego za ten wysiłek fundowany jest im posiłek - kanapki i ciepłe napoje. Pracownicy Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo z bliska widzą, jak wygląda praca w mieszczącym się tam szpitalu tymczasowym.

- Wiemy, ile czasu spędzają tu, a jak bardzo mało czasu mają na odpoczynek. To taki drobny gest. Mam nadzieje, że bardzo istotny gest. Chociażby po to, aby w tym czasie, kiedy w domu mieliby robić drugie śniadanie do pracy, mogli te kilka minut dłużej po prostu pospać - wyjaśnia Bartosz Tobieński z Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo.

Falę pomocy i szczególną aktywność wolontariuszy można było zaobserwować już przed rokiem. Kiedy tłumnie były szyte maseczki, drukowane przyłbice i gotowane posiłki dla medyków - szpitale po raz pierwszy mierzyły się z napływem pacjentów. Jednak jeszcze nigdy z tak wielkim, jak teraz. Dlatego właśnie teraz taka pomoc znów jest im potrzebna.

Posiłki dla białego personelu w Szczecinie trafiają prosto na front walki z wirusem, czyli na oddziały covidowe. - Jest bardzo ciężko, nie ukrywamy, i każde takie wsparcie ze strony Szczecina jest dla nas ważne i budujące, że chcemy tu być - mówi Renata Dąbrowska z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Numer 1 w Szczecinie.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Seria strzelanin i seria inicjatyw legislacyjnych. Demokraci mają dość

  Seria strzelanin i seria inicjatyw legislacyjnych. Demokraci mają dość

  W Colorado Springs mężczyzna otworzył ogień na imprezie urodzinowej, zabijając dorosłych uczestników i oszczędzając tylko dzieci. W ten sposób zabił sześć osób, a na końcu samego siebie. To tylko jedna ze strzelanin, które w ostatnich dniach wstrząsnęły Ameryką. Demokraci w Kongresie pracują nad legislacją, która ma zaostrzyć dostęp do broni.

  czytaj więcej »
 • "Zastanawiam się, czy reagować"

  "Zastanawiam się, czy reagować"

  - Wydaje mi się, że przez wiele lat pan prezydent nie miał większego kłopotu z tym, że jestem Rzecznikiem Praw Obywatelskich - powiedział w TVN24 RPO Adam Bodnar. Skomentował w ten sposób słowa prezydenta, który 4 maja powiedział, że wypowiedzi Bodnara dla AFP były "antypolskie" i z "punktu widzenia polskiego antypaństwowe".

  czytaj więcej »
 • Drugie dawki szybciej od 17 maja. Szczepienia na COVID-19 przyspieszają

  Drugie dawki szybciej od 17 maja. Szczepienia na COVID-19 przyspieszają

  Rząd zmienia zasady dotyczące czasu oczekiwania na drugą dawkę szczepionki na COVID-19. Wystarczy poczekać pięć tygodni, zarówno w przypadku Pfizera, jaki i Moderny oraz AstraZeneki - ta zasada ma być obowiązująca od 17 maja. Niedługo szczepienia mogą objąć także 16-latków i 17-latków. Ma też ruszyć kampania zachęcająca do szczepienia.

  czytaj więcej »
 • Akcja "Podaruj niepotrzebny rower" zawitała do Wejherowa i rusza dalej

  Akcja "Podaruj niepotrzebny rower" zawitała do Wejherowa i rusza dalej

  Zyskują nowe życie, a poprzedni właściciele pozbywają się kłopotu. Akcja "Podaruj niepotrzebny rower" to nie tylko lekcja ekologii, ale przede wszystkim sąsiedzkiej pomocy. W ten weekend akcja odbyła się w Wejherowie, ale wkrótce może się odbyć w Redzie i w Gdyni. Pomysłodawczynią akcji jest Henryka Krzywonos-Strycharska, słynna działaczka opozycji w okresie PRL-u.

  czytaj więcej »
 • "Nie wierzę, że rozdawanie patentów jest dobrym rozwiązaniem"

  "Nie wierzę, że rozdawanie patentów jest dobrym rozwiązaniem"

  Na szczycie w Porto w Portugalii przywódcy europejscy dyskutowali o zwiększeniu dostępności szczepionek na COVID-19. Została omówiona propozycja zniesienia ich ochrony patentowej. Unia Europejska jest sceptyczna co do użyteczności zniesienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19 w walce z pandemią, ale jest otwarta na dyskusję, jeżeli na stole pojawi się konkretna propozycja - przekazał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że nie wierzy, aby zniesienie ochrony patentowej zwiększyło dostęp do szczepionek.

  czytaj więcej »
 • Lekarze namawiają do profilaktyki onkologicznej. Bezpłatne badania w Łodzi

  Lekarze namawiają do profilaktyki onkologicznej. Bezpłatne badania w Łodzi

  22 i 29 maja, a także 12 czerwca, w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi będzie można bezpłatnie skorzystać z porad z zakresu nowotworów piersi, jelita grubego, żołądka czy skóry. Kobiety po 50. roku życia będą mogły wykonać bezpłatną mammografię. Nie trzeba mieć skierowania, wystarczy zadzwonić lub wysłać mejla. Z usług tych mogą skorzystać mieszkańcy województwa łódzkiego. W ten sposób łódzcy onkolodzy chcą zachęcić mieszkańców do badań profilaktycznych, bo przez pandemię coraz więcej chorych do lekarza zgłasza się za późno.

  czytaj więcej »
 • Partie opozycyjne "atakują się w sposób wyniszczający"

  Partie opozycyjne "atakują się w sposób wyniszczający"

  Po głosowaniu w Sejmie w sprawie udzielenia zgody na ratyfikację unijnego funduszu odbudowy niemal wszystkie ugrupowania parlamentarne tłumaczą się ze swoich działań. PiS tłumaczy, dlaczego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie mógł zabrać głosu podczas dyskusji, PO tłumaczy, dlaczego wstrzymali się od głosu, a Lewica wciąż tłumaczy, dlaczego głosowała z PiS-em.

  czytaj więcej »
 • "Głównym wątkiem reportażu jest bardzo tajemnicza afera"

  "Głównym wątkiem reportażu jest bardzo tajemnicza afera"

  W reportażu "Mafijny boss i Ministerstwo Finansów" Bertold Kittel przedstawił sylwetkę Jana L. - multimilionera, jednego z najbardziej tajemniczych polskich przestępców, którego nazwisko przewija się w najgłośniejszych aferach ostatnich lat. To historia wielkiej przestępczej fortuny i niejasnych powiązań ze światem polityki. Dziennikarze dotarli do zeznań, z których wynika, że Jan L. pożyczył pieniądze urzędnikom Ministerstwa Finansów na rozkręcenie karuzeli vatowskiej.

  czytaj więcej »
 • Wszyscy pełnoletni Polacy mają już e-skierowania. Wkrótce mogą je dostać nawet młodsi

  Wszyscy pełnoletni Polacy mają już e-skierowania. Wkrótce mogą je dostać nawet młodsi

  Każdy dorosły Polak ma już e-skierowanie i może się zapisać na szczepienie przeciwko COVID-19. Ponad 10 milionów osób dostało na razie tylko pierwszą dawkę szczepionki, a liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi ponad 3 miliony 600 tysięcy. Rząd rozważa objęcie szczepieniami także 16-latków i 17-latków. Tymczasem z Delhi do Warszawy dotarł samolot z trzema ewakuowanymi z Indii zakażonymi osobami - to czeski dyplomata i polski dyplomata z żoną.

  czytaj więcej »
 • Pod Poznaniem można zasadzić okolicznościowe drzewo. "To powrót do tradycji"

  Pod Poznaniem można zasadzić okolicznościowe drzewo. "To powrót do tradycji"

  Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych pod Poznaniem to jedyne takie miejsce w Polsce. Mieszkańcy regionu dla upamiętnienia ważnych momentów w życiu - rocznicy ślubu, narodzin dziecka czy na dowód miłości i przyjaźni - mogą zasadzić drzewo na terenie nadleśnictwa Babki. Akcja leśników ruszyła 9 lat temu. Do dzisiaj zasadzono 340 drzew, a po tym weekendzie będzie ich już prawie 450. Każde drzewo ma swój numer i certyfikat. W każdej chwili można podejrzeć w internecie, jak rośnie, albo przyjechać i zobaczyć na własne oczy.

  czytaj więcej »
tvnpix