Fakty po południu

 • Foto: tvn24 | Video: Jacek Tacik / Fakty po południu
 • Powstańcy Warszawscy bronią praw osób LGBT. "Nie wolno nie reagować"
 • Nie tylko karty. Zmarnują się wszystkie druki wyborcze, które zamówił Jacek Sasin

Była szefowa sztabu Dudy: działacze Zjednoczonej Prawicy mówili mi "dobrą idziesz drogą"

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło to była szefowa sztabu prezydenta Andrzeja Dudy. O kulisach swojego odejścia opowiedziała pierwszy raz w Magazynie TVN24. Kim jest i co się stało, że po kilku miesiącach mówi, że jest jej bliżej do Rafała Trzaskowskiego niż Andrzeja Dudy?

Trzaskowski zapowiada audyt bezpieczeństwa narodowego, Kosiniak-Kamysz wraca do idei paktu dla zdrowia

Do wyborów pozostało 12 dni. Kampania wyborcza w szczycie, kandydaci w terenie. Andrzej Duda...

Jolantę Turczynowicz-Kieryłło spotkaliśmy w Mikołajkach na Mazurach. To idealne miejsce, żeby przestać myśleć o tym, co mogłoby być, gdyby sprawy potoczyły się zupełnie inaczej. - Uwielbiam Mazury - przyznaje.

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło szefową kampanii Andrzeja Dudy była miesiąc, ale zdążyła w tym czasie zająć miejsce Beaty Szydło w Dudabusie, obok prezydenta Dudy. Stanowisko straciła, bo - jak powiedziała w wywiadzie dla Magazynu TVN24 - została do tego zmuszona przez sztab prezydenta.

- Jeśli widzimy prezydenta jako prezydenta niezależnego, prezydenta silnego, to oczekujemy, że w jego otoczeniu znajdują się osoby z różnych środowisk. To chyba wszystko wyjaśnia. Jeśli prezydent jest otoczony tylko osobami, które reprezentują analogiczny do niego pogląd, bądź go jeszcze bardziej radykalizują, to zaczyna być prezydentem w kokonie - opisuje.

To mocna deklaracja, która uderza w najbliższe środowisko polityczne Andrzeja Dudy, ale na tym była szefowa sztabu, która miała być architektem zwycięstwa prezydenta, nie skończyła. W wywiadzie dla Magazynu TVN24 Jolanta Turczynowicz-Kieryłło powiedziała, że "dziś zdecydowanie bliżej mi do tego, co mówi Trzaskowski".

- Ja nadal potwierdzam: jestem za silnym prezydentem - twierdzi była szefowa sztabu Andrzeja Dudy. Przyznaje, że po publikacji wywiadu w Magazynie TVN24 otrzymała wiele telefonów. - Były też telefony od tych działaczy Zjednoczonej Prawicy, którzy mówili: "dobrą idziesz drogą" - twierdzi.

To droga poza polityką, chociaż to nie jest tak, że Jolanta Turczynowicz-Kieryłło przestała się nią interesować. Wręcz przeciwnie - z kampanią jest na bieżąco, ale nie chciałaby wrócić do sztabu Andrzeja Dudy. - Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Czuję się wolnym człowiekiem - mówi.

- Jestem rzeczywiście rozczarowana taką niemocą, która w którymś momencie w sztabie nastąpiła, odtwarzaniem utartych stereotypów w kampanii, takim brakiem świeżości - wymienia.

LGBT w kampanii wyborczej

Kwestie LGBT, które za sprawą Andrzeja Dudy stały się tematem numer jeden w kampanii, były sondowane przez jego sztab, jeszcze gdy szefową była Turczynowicz-Kieryłło, ale wtedy ich nie wykorzystano.

- Kwestia LGBT, oprócz kwestii związanych z aborcją, jest, można powiedzieć, takim tematem dyżurnym, który pojawia się w określonych sytuacjach. W momencie, kiedy ja byłam szefową kampanii, jedyna taka sytuacja była związana z problematyką adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Analizowaliśmy badania społeczne, jak wygląda akceptacja dla tego typu projektu - opowiada.

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło idzie o zakład, że strategia straszenia LGBT zakończy się klęską, bo ludzie potrzebują realnej, gospodarczej pomocy, a nie tylko sloganów.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Profesor Horban rekomenduje obowiązkowe szczepienia i to nie tylko dla lekarzy

  Profesor Horban rekomenduje obowiązkowe szczepienia i to nie tylko dla lekarzy

  Profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw związanych z pandemią COVID-19, zapowiedział w czwartek w TVN24, że Rada Medyczna będzie zalecać obowiązkowe szczepienia różnych grup zawodowych. Profesor Horban najpierw wskazał na pracowników ochrony zdrowia, zwłaszcza tych, którzy mają kontakt z pacjentami, ale wymienił także nauczycieli oraz pracowników sklepów wielkopowierzchniowych. Według ekspertów czwarta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce to kwestia tygodni, dlatego warto już teraz podejmować działania prewencyjne.

  czytaj więcej »
 • Polska liderem w spożyciu piwa w Europie. Najnowszy raport Instytutu Jagiellońskiego

  Polska liderem w spożyciu piwa w Europie. Najnowszy raport Instytutu Jagiellońskiego

  Przeciętny Polak powyżej 15. roku życia rocznie wypija 136 litrów piwa, co oznacza 272 półlitrowe puszki - wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego. Dane klasyfikują Polskę jako lidera w ilości spożywanego piwa w Europie. Duża dostępność, spory wybór i niewysoka cena sprawiają, że po piwo sięgamy coraz częściej - tłumaczy były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka.

  czytaj więcej »
 • KRRiT wciąż nie podjęła decyzji w sprawie koncesji. Niemal 100 dziennikarzy podpisało list otwarty w obronie TVN

  KRRiT wciąż nie podjęła decyzji w sprawie koncesji. Niemal 100 dziennikarzy podpisało list otwarty w obronie TVN

  Pod listem otwartym w obronie telewizji TVN podpisało się już niemal stu dziennikarzy, w tym sześciu redaktorów naczelnych różnych mediów w Polsce. Prawnicy nie mają wątpliwości, że TVN S.A. ma prawo otrzymywać koncesje na nadawanie telewizji. Od 2015 roku w strukturze właścicielskiej TVN S.A. jest kapitał amerykański i nigdy nie stanowiło to przeszkody, gdyż nigdy nie była to kontrola bezpośrednia - TVN S.A. jest spółką zależną od Polish Television Holding z siedzibą w Holandii. Jeszcze w zeszłym roku ta sama Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznawała koncesje kanałom TVN.

  czytaj więcej »
 • Sejmowa komisja przyjęła dwie poprawki do lex TVN

  Sejmowa komisja przyjęła dwie poprawki do lex TVN

  Lex TVN z poprawką. Projekt trafi pod obrady Sejmu w sierpniu. Z komisji wyszedł ze zmianą zaproponowaną przez Pawła Kukiza, PiS odrzucił przy tym poprawkę Porozumienia Jarosława Gowina. Poprawka zaproponowana przez Pawła Kukiza mówi, że mediów nie może kupić ani spółka skarbu państwa, ani żadna inna z nią powiązana. Co zmienia ta poprawka?

  czytaj więcej »
 • Nie ustają akcje zachęcające do szczepień. Specjalny bus rusza w trasę po Sosnowcu

  Nie ustają akcje zachęcające do szczepień. Specjalny bus rusza w trasę po Sosnowcu

  Do tej pory w Polsce w pełni zaszczepionych zostało zaledwie 17 milionów osób. W rosnącym zagrożeniu przed czwartą falą pandemii, powracają apele i pojawiają się kolejne akcje ułatwiające zaszczepienie - tak, jak bus SZCZEPanek na ulicach Sosnowca. Szczepienia w Polsce są dobrowolne, ale premier Mateusz Morawiecki przyznaje, że rozważana jest możliwość obowiązkowych szczepień dla pracowników służby ochrony zdrowia.

  czytaj więcej »
 • Politycy PiS szukają głosów do poparcia dla lex TVN. "Telefony dzwonią"

  Politycy PiS szukają głosów do poparcia dla lex TVN. "Telefony dzwonią"

  Prawo i Sprawiedliwość szuka w Sejmie większości, by przyjąć lex TVN. Koalicyjne Porozumienie przekonuje, że ustawa w obecnym kształcie jest szkodliwa i uderza w inwestycje amerykańskiego sojusznika. We wtorek sejmowa komisja kultury i środków przekazu, głosami PiS-u, ustawie anty-TVN dała zielone światło. Przeszła z poprawkami złożonymi przez Kukiz'15 i Marka Suskiego Wielu ekspertów podkreśla, że projekt autorstwa PiS-u zagraża koncesjom TVN i TVN24.

  czytaj więcej »
 • Jakub Banaś o swoim zatrzymaniu i działaniach PiS wobec Mariana Banasia

  Jakub Banaś o swoim zatrzymaniu i działaniach PiS wobec Mariana Banasia

  Syn prezesa NIK Jakub Banaś w środę był gościem w TVN24. Opowiedział między innymi o swoim zatrzymaniu, relacjach Banaś-PiS oraz o zwrocie w tych relacjach, kiedy jego ojciec z "kryształowego" stał się "prezesem na celowniku". Marian Banaś w NIK to był pomysł Jarosława Kaczyńskiego. Teraz prezes PiS chce NIK zneutralizować, aby mieć czyste pole do wyborów - mówił Jakub Banaś. Syn szefa NIK kilka dni temu został zatrzymany przez CBA na lotnisku. Białostocka prokuratura postawiła mu siedem zarzutów. Jak ocenił w TVN24, sposób jego zarzynania "był spektakularny".

  czytaj więcej »
tvnpix