Ekipa TVN24 z kamerą w Kuźnicy, ale pod okiem Straży Granicznej. "W każdym momencie zgoda może być cofnięta"
Po wygaśnięciu stanu wyjątkowego dziennikarze mogą pracować w gminach przy granicy z Białorusią, ale tylko za zgodą komendanta miejscowej jednostki Straży Granicznej. Mogą być tylko tam, gdzie wskażą funkcjonariusze i w towarzystwie pograniczników. W poniedziałek ekipa TVN24 mogła zobaczyć przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi, gdzie kilka tygodni temu doszło do starć migrantów z polskimi służbami.
Kamery znalazły się przy polsko-białoruskiej granicy. Tak samo jak dziennikarze. Pod nadzorem i z...Z ograniczeniami i pod kontrolą. Dziennikarze z dostępem do strefy przy granicy z Białorusią
- Dołożymy wszelkich starań, żebyście państwo również byli zadowoleni z tej wizyty, żebyście mogli jak najwięcej i żebyście mogli zrobić materiały prosto z polsko-białoruskiej granicy - mówiła w rozmowie z dziennikarzami kpt. Krystyna Jakimik-Jarosz z podlaskiego oddziału Straży Granicznej.
Wizyta dziennikarzy przy granicy polsko-białoruskiej, mimo zniesienia stanu wyjątkowego, może odbyć się tylko po tym, jak zgodę wyda komendant miejscowej jednostki Straży Granicznej.
- W każdym momencie zgoda może być cofnięta, jeżeli my uznamy to za stosowne - przypomniał dziennikarzom mjr Arkadiusz Tomaszewski, zastępca komendanta placówki Straży Granicznej w Kuźnicy.
W ten sposób media w poniedziałek mogły zobaczyć przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi, gdzie w listopadzie migranci siłą próbowali dostać się do Polski. Wówczas z białoruskiej strony leciały kamienie, butelki czy granaty hukowe. Polscy mundurowi odpowiedzieli wtedy między innymi armatkami wodnymi.
- Duża grupa migrantów w szczytowym momencie, około 3,5 tysiąca migrantów, próbowała przekroczyć granicę w sposób siłowy - przypomina Andrzej Jacewicz z placówki Straży Granicznej w Kuźnicy.
Wówczas media nie mogły relacjonować tego wydarzenia, a jedynie bazować na filmach przygotowanych przez polskie służby. Obecnie mogą bazować na tym, co polskie służby mediom pokażą.
- Niezależne media powinny mieć natychmiastowy i nieograniczony dostęp do strefy przygranicznej - uważa Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Lewicy. - PiS ma coś do ukrycia i to jest niepokojące - twierdzi Marek Sawicki, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego
Trochę zaufania - słyszymy z kolei od eurodeputowanego PiS. - To są polskie służby, więc dziennikarze z Polski powinni wierzyć polskim służbom - podkreśla Zbigniew Kuźmiuk.
Wolontariusze i medycy bez dostępu do strefy nadgranicznej
Przepisy nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej weszły w życie. To oznacza, że życie...Nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej weszła w życie
- Sytuacja w tym obszarze w dalszym ciągu jest napięta, więc to ucywilizowanie obecności mediów jest jak najbardziej właściwe - uważa Zbigniew Kuźmiuk, eurodeputowany PiS.
To tak zwane "ucywilizowanie", o którym wspomina polityk PiS, dotyczy też medyków czy wolontariuszy. Oni też do miejsc wyłączonych rozporządzeniem dostać się nie mogą, a aktualna temperatura staje się śmiertelnie niebezpieczna dla tych, którzy granicę przekroczyli.
- To, oczywiście, przekłada się wprost na to, że te osoby, które są w lesie, które są poddane wielokrotnym wywózkom, są jeszcze w większym bezpośrednim zagrożeniu życia - uważa Katarzyna Czarnota z Grupy Granica.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej dotyka też tamtejszych mieszkańców, a końca kryzysu migracyjnego nie widać.
Na granicę dotarło więcej sprzętu, o czym w poniedziałek mówił premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził stacjonujących tam żołnierzy. Szef rządu zapowiedział też, że lada chwila ruszy budowa zabezpieczenia na granicy z Białorusią.
- Wkrótce rozpoczynamy budowę infrastruktury, muru, zapory, która jest skutecznym, jak wiemy to z przykładów innych państw, narzędziem do ochrony przed nielegalną imigracją - podkreślił szef rządu.
Premier Morawiecki spotkał się też z samorządowcami.
Prowokacje białoruskich służb
Choć coraz rzadziej dochodzi do prób przekroczenia granicy przez duże grupy cudzoziemców, to jednak Straż Graniczna niemalże codziennie ma do czynienia z białoruskimi służbami.
- Samochód służbowy białoruski zatrzymywał się co kilkadziesiąt metrów i z tego samochodu leciały petardy hukowe, więc jest to kolejna prowokacja ze strony tych służb - przekazała kpt. Krystyna Jakimik-Jarosz z podlaskiego oddziału Straży Granicznej.
W niedzielę Straż Graniczna odnotowała 35 nielegalnych prób przekroczenia granicy Polski ze strony Białorusi.
Autor: Marta Warchoł / Źródło: Fakty po południu TVN24
Dowiedz się więcej...
- "Pogranicznicy jeżdżą co chwilę". Litwini też pilnują granicy, ale dopuścili naszych dziennikarzy
- Uzbrojeni funkcjonariusze wpadli do gospodarstwa agroturystycznego w poszukiwaniu migrantów
- Reporterzy "Superwizjera" TVN ruszyli szlakiem migracyjnym Turcja-Białoruś-Polska
- Chrześcijańscy aktywiści apelują, żeby rząd traktował migrantów bardziej humanitarnie
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
9-latka podtopiła się w przydomowym basenie. W ciężkim stanie trafiła do szpitala
W poniedziałek w Osińcu doszło do dramatycznej sytuacji. 9-latka podtopiła się w przydomowym basenie. Dziewczynka w ciężkim stanie trafiła do szpitala, jej stan jest krytyczny.
czytaj więcej »Sobótka: para jechała autem z trójką dzieci, oboje byli pijani, a kierowca w dodatku pod wpływem narkotyków
Policjanci zatrzymali do kontroli pod Sobótką osobowego opla. Okazało się, że kierujący mężczyzna był pijany i pod wpływem narkotyków. Jego współpasażerka też była pijana. Miała ponad pół promila alkoholu w organizmie. 32-latek i 23-latka podróżowali z trójką dzieci w wieku od dziewięciu miesięcy do czterech lat. Ponadto w samochodzie znaleziono amfetaminę.
czytaj więcej »Wydłużenie maksymalnej kary więzienia do 30 lat. Nowelizacja Kodeksu karnego już w Sejmie
Sejm pracuje nad nowelizacją Kodeksu karnego. Projekt nowelizacji zakłada podwyższenie maksymalnej długości kary pozbawienia wolności z 15 lat do 30 lat, a także likwidację osobnej kary 25 lat pozbawienia wolności. Ostrzej mają być karani sprawcy zabójstw czy gwałciciele, a także pijani za kierownicą. Opozycja jednak twierdzi, że ważniejsze od wysokości kary jest zagwarantowanie jej nieuchronności.
czytaj więcej »Wypadek autokaru z polskimi pielgrzymami w Rumunii. Kierowca zginął, są ranni
We wtorek w Rumunii doszło do tragicznego wypadku autokaru z Polakami na pokładzie. Pojazd zjechał z drogi i wbił się w dom. Kierowca zginął na miejscu, a cztery osoby wciąż są w rumuńskim szpitalu pod opieką lekarzy. Autokarem podróżowało 49 osób. Byli na pielgrzymce. Okoliczności wypadku wyjaśnia rumuńska policja.
czytaj więcej »Kolejne kraje NATO ratyfikują przystąpienie Finlandii i Szwecji do Sojuszu
Kanada, Dania, Norwegia i Islandia już ratyfikowały protokoły akcesyjne do NATO Szwecji i Finlandii. Sejm może zająć się wyrażeniem zgody na ratyfikację tych protokołów już na najbliższym posiedzeniu. Ukraina dalej walczy o swoją wolność.
czytaj więcej »Rząd przyjął uchwałę, że ministrowie nie powinni publicznie krytykować innych ministrów
Minister Zbigniew Ziobro i posłowie Solidarnej Polski wielokrotnie publicznie krytykowali premiera i rząd, który tworzą. Rada Ministrów przyjęła specjalną uchwałę, zgodnie z którą "każdy członek rządu reprezentuje w swoich wystąpieniach stanowisko zgodne z ustaleniami przyjętymi przez rząd", a ponadto ministrom nie należy "publicznie kwestionować działalności innego członka rządu".
czytaj więcej »Złoty gwałtownie traci na wartości. Euro i frank szwajcarski są najdroższe od marca
Złoty kolejny dzień z rzędu traci na wartości. Euro i frank szwajcarski są najdroższe od marca, a dolar od ponad 20 lat. Gwałtowne osłabienie złotego zbiega się z drożyzną i najwyższą od ćwierć wieku inflacją. Tymczasem w czwartek analitycy spodziewają się kolejnej podwyżki stóp procentowych, a to będzie oznaczało jeszcze wyższe raty kredytów.
czytaj więcej »Afera mailowa. Mateusz Morawiecki o mailach w sprawie TK: rosyjska prowokacja
Premier Mateusz Morawiecki nie odpowiedział wprost na pytanie, czy minister Michał Dworczyk spotykał się z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską, by omawiać sprawy toczące się przed Trybunałem. Zamiast tego powtarzał słowa o "rosyjskiej prowokacji". Z kolei minister Henryk Kowalczyk przekonuje, że "takie rozmowy to naturalna sprawa".
czytaj więcej »Dzieci z ukraińskich domów dziecka otoczone opieką w Polsce. Można pomóc wolontariuszom
Fundacja Happy Kids sprowadziła prawie półtora tysiąca dzieci z ukraińskich domów dziecka. Połowa z nich to dzieci z niepełnosprawnościami i chorobami. Dlatego teraz Fundacja zorganizowała specjalną karetkę ze wsparciem medycznym i psychologicznym.
czytaj więcej »Susza doskwiera coraz mocniej. Apele o ograniczanie zużycia wody już w 250 gminach
Susza dotyka nie tylko rolników. Już 250 gmin apeluje o oszczędzanie wody. Susza hydrologiczna doskwiera przede wszystkim na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim.
czytaj więcej »Bóbr zanieczyszczany przez niemiecką firmę. Resort klimatu i GIOŚ reagują po reportażu TVN24
Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska nakazują wyjaśnienie sprawy zanieczyszczenia rzeki Bóbr przez niemiecką firmę. Sprawę w swoim reportażu nagłośniła Olga Orzechowska z TVN24. Reaguje także prokuratura w Zielonej Górze. Ma przyjrzeć się umorzonemu śledztwu.
czytaj więcej »CKE podała wyniki tegorocznych matur. Zdało niemal 80 procent absolwentów
Na ten moment abiturenci czekali z niecierpliwością. We wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała tegoroczne wyniki matur. Zdało prawie 80 procent osób.
czytaj więcej »Inflacja najwyższa od ćwierć wieku. Wiceminister finansów: jej szczyt przypadnie za miesiąc
Polacy mierzą się z najwyższą od ćwierć wieku inflacją. Szczyt ma być za miesiąc, jak prognozuje wiceminister finansów Artur Soboń. Potem inflacja ma tracić na sile. Na sile tymczasem traci złoty.
czytaj więcej »Rosjanie nie tylko niszczą, ale też kradną. Z Mariupola wywieźli plac zabaw i kostkę brukową
Wojna w Ukrainie trwa już od 132 dni. Najcięższe walki są w Donbasie. Rosyjskie bomby spadły na szkołę w Charkowie. Rosjanie nie tylko niszczą i zabijają, ale także kradną. Ze zrównanego z ziemią Mariupola wywieźli plac zabaw i kostkę brukową.
czytaj więcej »Finlandia i Szwecja podpisały protokoły akcesyjne do NATO. "Staniemy się jeszcze silniejsi"
Finlandia i Szwecja podpisały we wtorek protokoły akcesyjne do Sojuszu Północnoatlantyckiego. To najszybszy proces akcesyjny w historii NATO. Tempo narzuciła wojna i napaść Rosji na Ukrainę. Staniemy się jeszcze silniejsi w czasie, kiedy mierzymy się z największym kryzysem bezpieczeństwa od dekad - mówi sekretarz generalny Jens Stoltenberg.
czytaj więcej »