Dwa "czeki", dwie uroczystości i te same pieniądze. Na razie to czeki bez pokrycia
Gmina Supraśl na Podlasiu dostała z wielką pompą dwa "czeki", czyli dwie promesy na pieniądze - jedną od premiera Mateusza Morawieckiego, drugą od jednego z jego ministrów. To jednak nie oznacza, że gmina może dostać te pieniądze dwa razy.
Dla niespełna 15-tysięcznej gminy Supraśl na Podlasiu "czek" na ponad 3 miliony złotych to ważny zastrzyk gotówki. - Gmina odnotowywała straty mniej więcej w kwocie 3,5 miliona złotych. Dostaliśmy w tym momencie trzy miliony sto jedenaście tysięcy - tłumaczy Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.
Premier Morawiecki jest aktywny w kampanii i agitacji na rzecz prezydenta. Premier odwiedza nawet...Morawiecki wspiera Dudę i rozdaje czeki. "To jest niebywałe"
Drugi "czek", trochę inny, ale na tę samą kwotę, premier Mateusz Morawiecki wręczył burmistrzowi Supraśla tydzień później. - Bardzo proszę też o przyjęcie tych środków i z pożytkiem dla mieszkańców, z pożytkiem dla waszych gmin, waszych powiatów, niech one będą zainwestowane - powiedział szef rządu.
Te same, nie takie same środki
Dwie uroczystości, dwa "czeki", ale kwota, która trafi do gminy, wcale nie będzie pomnożona razy dwa. Politycy wręczyli promesy na te same, a nie takie same środki, w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, powstałego z inicjatywy prezydenta.
- To są te same fundusze, natomiast chcę podkreślić jedno. (...) Daje środki na gminne inwestycje, jest to pierwszy taki przypadek, i choćby jeszcze z 10 razy ktoś z rządu przyjechał i nam te promesy dawał, z chęcią je wezmę - oświadczył Radosław Dobrowolski.
W ramach Funduszu, rządowego w nazwie, mającego pomóc samorządom w realizowaniu lokalnych inwestycji w czasach koronawirusa do gmin, powiatów i miast ma trafić w sumie sześć miliardów złotych. Ministerstwo Rozwoju informuje, że nabór wniosków rozpocznie się w drugiej połowie lipca lub w pierwszej połowie sierpnia.
Andrzej Duda atakuje PO za "dziadostwo" i "złodziejstwo". Urzędujący prezydent odwiedził w...Andrzej Duda zaostrza retorykę. "Dość takiego dziadowskiego myślenia"
- Realizacja tej ustawy już właściwie jest na takim etapie legislacyjnym, że pozwala informować samorządy. (...) To nie jest kampania wyborcza, to przede wszystkim jest skuteczne działanie rządu - skomentowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Są też inne nagrody
- Wręczenie "czeku" dwa razy może nie zostanie dostrzeżone, a jeśli nawet zostanie dostrzeżone, to ich wyborcy i tak nie będą mieli nic przeciwko temu - ocenił Sergiusz Trzeciak, ekspert ds. wizerunku publicznego. - Wielu wyborców przyzwyczaiło się do tego, że kampania wyborcza jest takim politycznym teatrem dodał.
Szczególnie ci wyborcy, do których te pieniądze trafiają. Zresztą w czasie trwającej kampanii płynie ich znacznie więcej. Również w nagrodę za frekwencję - na przykład w postaci wozów strażackich dla małych gmin od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego namawia mieszkańców do udziału w drugiej turze wyborów, obiecując w sumie sto tysięcy złotych dla najlepszych obwodów głosowania, jeśli frekwencja w całej gminie przekroczy 75 procent.
- Złoty medal zawsze jest najcenniejszy, czyli 50 tysięcy dla pierwszej komisji, 30 tysięcy za drugie miejsce i ostatnie miejsce na pudle też ważne - 20 tysięcy - wycenił Jacek Lipiński, burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego.
Walka o frekwencję to jednak coś zupełnie innego niż walka o głosy dla konkretnego kandydata.
Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu TVN24
Dowiedz się więcej...
- Trzaskowski i Duda idą łeb w łeb w sondażach. O wygranej może zdecydować jedno potknięcie
- "Nazywam się Trzaskowska". To kobiety zadecydują, kto zasiądzie w Pałacu Prezydenckim?
- "Sprawa dotyczyła jedynie zakazu zbliżania się". Andrzej Duda broni swojej decyzji ws. ułaskawienia
- Andrzej Duda na spotkaniu w Belwederze. Rafał Trzaskowski z kampanią w terenie
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Chciała uratować dzieci przed pożarem, wyrzuciła je przez okno
Kobieta wyrzuciła czworo swoich dzieci z okna na trzecim piętrze, żeby uratować je przed pożarem. Świadkowie - głównie przechodnie i mieszkańcy płonącego budynku - rozłożyli koc, w którym bezpiecznie lądowały dzieci. Strażakom wkrótce udało się ewakuować także matkę dzieci oraz inną rodzinę mieszkającą w budynku. Wszyscy trafili do szpitala na rutynowe badania. Jak podały tureckie media - przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Do zdarzenia doszło w środę w budynku mieszkalnym w Stambule. W sieci pojawił się film z tego zdarzenia.
czytaj więcej »Opozycja zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie Daniela Obajtka
Koalicja Obywatelska - po publikacjach "Gazety Wyborczej" o Danielu Obajtku - mówi o nieudokumentowanych dochodach, podwójnym życiu i dziurach w oświadczeniach majątkowych obecnego prezesa Orlenu. Politycy domagają się, żeby prześwietliła je prokuratura. Oczekują w tej sprawie "osobistego nadzoru prokuratora generalnego". Tymczasem PKN Orlen broni Obajtka, a Prawo i Sprawiedliwość publikacje "Gazety Wyborczej" nazywa atakiem na swoje środowisko.
czytaj więcej »Czechy wprowadzają stan wyjątkowy
Czeski rząd wprowadza nowy stan wyjątkowy, który ma obowiązywać do 28 marca. Od poniedziałku zamknięte będą żłobki, przedszkola i szkoły. Ograniczone będą również podróże między powiatami. Czeski premier uzasadnił tę decyzję pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju, wyczerpywaniem się możliwości ochrony zdrowia i nowymi wariantami koronawirusa.
czytaj więcej »Lockdown na Warmii i Mazurach. Przedsiębiorcy domagają się pomocy od rządu
Warmia i Mazury to jedyny region w kraju, który rząd od soboty objął specjalnymi restrykcjami. Przedsiębiorcy pytają, czemu wraz z decyzją o kolejnym zamknięciu nie pojawiała się pomocy.
czytaj więcej »Zmiany dotyczące przyłbic i obowiązkowa kwarantanna. W życie weszły nowe obostrzenia
Od soboty w Polsce obowiązują nowe zasady epidemiczne. W życie wszedł między innymi obowiązek zasłaniania nosa i ust wyłącznie maseczką, a nie przyłbicą lub częścią odzieży. Wprowadzono obowiązkową kwarantannę dla osób przyjeżdżających do Polski z terytorium Czech i Słowacji. Ponadto dodatkowymi restrykcjami zostało objęte województwo warmińsko-mazurskie. Ministerstwo Zdrowia poinformował w sobotę o 12100 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 303 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2.
czytaj więcej »Ukradziono psy Lady Gagi. Piosenkarka wyznaczyła nagrodę
Mężczyzna, który wyprowadzał psy Lady Gagi, został postrzelony, a jej dwa buldogi francuskie zostały skradzione. Te doniesienia dotarły do artystki, kiedy w Rzymie nagrywała kolejny film. Gwiazda zaoferowała pół miliona dolarów w zamian za zwrot psów.
czytaj więcej »Wybuch gazu zniszczył dom 5-osobowej rodzinie. Sąsiedzi organizują zbiórkę
W miejscowości Kruszewo-Wypychy w wyniku wybuchu gazu runął dom, w którym mieszkała 5-osobowa rodzina. Trzy osoby trafiły do szpitala. Cały budynek jest uszkodzony, dlatego z pomocą ruszyli sąsiedzi rodziny. Organizują zbiórkę na odbudowę domu.
czytaj więcej »Miał zwabić 14-latkę z Bielska Podlaskiego i uwięzi ją w lesie. Do sądu trafił akt oskarżenia
Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Kamilowi S. Mężczyzna przez rok podszywał się w internecie pod rówieśniczkę Roksany. Później miał zwabić dziewczynę z Bielska Podlaskiego do Bolesławca. Ukrył nastolatkę w środku lasu, w pustostanie. Zdaniem śledczych chciał ją wykorzystać seksualnie.
czytaj więcej »Opozycja: zwolnienie Greniucha nie zamyka sprawy. "Brak reakcji obciąża prezesa Szarka"
Opozycja domaga się dymisji szefa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka. Ma to związek z kontrowersjami wokół nominacji Tomasza Greniucha na pełniącego obowiązki dyrektora wrocławskiego oddziału IPN.
czytaj więcej »Solidarna Polska zagłosowała z opozycją. Kaczyński: każdy, kto rozbija prawicę, działa przeciw Polsce
Każdy, kto rozbija prawicę, działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie - ostrzega prezes PiS Jarosław Kaczyński. Tymczasem w rodzinie Zjednoczonej Prawicy spór trwa już od jakiegoś czasu. W czwartek w Sejmie posłowie Solidarnej Polski głosowali razem z opozycją, przeciwko koalicjantowi.
czytaj więcej »Przedsiębiorcy z Warmii i Mazur planują protest w Warszawie
Jeśli była tarcza małopolska, powinna też być tarcza warmińsko-mazurska - apelują przedsiębiorcy i samorządowcy z Warmii i Mazur. Rząd odpowiada, że takich planów nie ma, dlatego w poniedziałek przedsiębiorcy zapowiadają protest. Szykują też pozew zbiorowy.
czytaj więcej »Duże zmiany dla kierowców. Sejm przyjął nowelizację Prawa o ruchu drogowym
W czwartek Sejm uchwalił nowelizację Prawa o ruchu drogowym wraz z poprawką Senatu. Nowe przepisy zakładają, że piesi będą mieli pierwszeństwo także przed wejściem na pasy. Ustawa przewiduje także ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia. W nowelizacji przepisów zawarto także regulację, że na pasach pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu. Zmiany wprowadzają także zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu.
czytaj więcej »Są wyniki sekcji zwłok trzyletniej Hani. Matka i jej konkubent podejrzani o zabójstwo
Wyniki sekcji zwłok rzucają nowe światło w sprawie śmierci trzyletniej Hani z Kłodzka. Dziewczynka została ciężko pobita. Matka trzylatki mówiła, że polewała dziecko lodowatą wodą za karę. Teraz już wiadomo, że skala niewytłumaczalnej przemocy była większa. Hania miała bardzo poważne obrażenia jamy brzusznej. Matka i jej partner odpowiedzą za zabójstwo dziecka.
czytaj więcej »Ruszył proces w sprawie organizacji koncertu WOŚP, na którym został zaatakowany Paweł Adamowicz
W piątek przed sądem w Gdańsku ruszył proces w sprawie organizacji finałowego koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2019 roku. Podczas imprezy na scenę wtargnął Stefan W. i śmiertelnie dźgnął nożem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na ławie oskarżonych jest siedem osób, którym zarzucono popełnienie przestępstw związanych z niezapewnieniem bezpieczeństwa i nieprawidłowościami w organizacji imprezy.
czytaj więcej »Od soboty w życie wchodzą nowe obostrzenia. Rozporządzenia wciąż brak
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 11539 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 259 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Statystyki wciąż są alarmujące, dlatego, by zahamować rozwój pandemii, od soboty w życie wchodzą nowe obostrzenia. Jedną ze zmian jest to, że maseczki nie będą już mogły być zastępowane chustami, szalikami czy przyłbicami. Natomiast w województwie warmińsko-mazurskim na dwa tygodnie zamknięte zostaną hotele, galerie, muzea, kina, korty, baseny i inne miejsca użyteczności publicznej.
czytaj więcej »