Coraz więcej Polaków zmaga się z biedą. "Na cały miesiąc zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć?"

Coraz więcej Polaków zmaga się z biedą. "Na cały miesiąc zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć?"
Coraz więcej Polaków zmaga się z biedą. "Na cały miesiąc zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć?"
Marta Kolbus | Fakty po południu
Coraz więcej Polaków zmaga się z biedą. "Na cały miesiąc zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć?"Marta Kolbus | Fakty po południu

Ponad półtora miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. 300 tysięcy to dzieci, a ponad 200 tysięcy to seniorzy. O tym, jak szybko ten problem rośnie, mówią choćby siostry elżbietanki, które w Poznaniu prowadzą jadłodajnię Caritas. Przed pandemią i wojną w Ukrainie wydawały sto posiłków dziennie - teraz wydają ich ponad pół tysiąca.

Z każdym kolejnym miesiącem kolejka do jadłodajni sióstr elżbietanek w Poznaniu jest coraz dłuższa. Dla wielu osób przyjście tam to jedyna możliwość na ciepły posiłek w ciągu dnia. Korzystający z pomocy sióstr często nie chcą pokazywać twarzy, bo po prostu wstydzą się, że w ogóle o pomoc muszą prosić. Bez niej chodziliby głodni.

Siostry elżbietanki wyliczają, że dziennie wydają 600 takich posiłków. To o pół tysiąca więcej niż przed pandemią i wojną w Ukrainie. Rosnąca inflacja jeszcze bardziej pogłębiła problem biedy. - Szczególnie osoby starsze, jakby dla wiarygodności, pokazują nam rachunki. Na cały miesiąc, jak je opłacą, zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć? - opowiada siostra Józefa z jadłodajni Caritas w Poznaniu.

Pomoc udzielania przez Caritas liczona jest nie tylko w litrach ugotowanej zupy. Siostry rozdają potrzebującym wszystko, co trafi na tak zwany ryneczek miłosierdzia. To, ile osób uda się nakarmić, zależy od tego, ile osób będzie chciało podzielić się żywnością. Dlatego nieustannie pojawiają się apele o wsparcie.

Elżbietanki zadbały też o to, żeby nikt tej zimy nie zmarzł. Jednak bez wsparcia innych na wieszakach i półkach będzie pusto. Jest też bezpłatny fryzjer. Dla wielu korzystających z pomocy w normalnych warunkach to luksus, na który nigdy nie mogliby sobie pozwolić.

Narastający problem

Instytut Pracy i Spraw Socjalnych określa, że minimum egzystencji to miesięczny dochód na osobę niespełna 700 złotych. W 2021 roku, poniżej tej granicy, w skrajnym ubóstwie żyło ponad 1,5 miliona osób w tym 333 tysiące dzieci i 246 tysięcy seniorów. - Przewidujemy, że w 2022 roku - a dane będą dopiero w maju, czerwcu 2023 roku - ubóstwo skrajne wzrośnie dość mocno i obawiamy się, że będzie tak jak w 2015 roku, czyli osiągnie około 2,5 miliona - mówi profesor Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego.

O tym, jaki poważnym i często mało dostrzegalnym problemem jest ubóstwo, dyskutowali na antenie TVN24 podczas debaty "Pokonać biedę" przedstawiciele organizacji społecznych, którzy na co dzień pomagają walczyć z ubóstwem. - Wśród osób na przykład doświadczających bezdomności, którym ja pomagam, to są mężczyźni - 80 procent. Ale to też kobiety walczą. Widać to po tym chociażby, że to one idą do ośrodka pomocy społecznej i 80 procent osób korzystających z pomocy ośrodków pomocy społecznej to są kobiety. To są wojowniczki - mówiła Ada Porowska, prezeska Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej.

Goście debaty jednogłośnie stwierdzili, że oprócz pomocy systemowej ze strony państwa potrzebna jest edukacja. Bo życie w biedzie to nie wybór. Wstyd zbyt często przeszkadza wyjść z biedy. Tłumaczą to wolontariuszki Szlachetnej Paczki, które kiedyś same nie chciały przyznać się do swoich problemów, choć potrzebowały pomocy. Teraz same pomagają innym.

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS