Coraz więcej Polaków zmaga się z biedą. "Na cały miesiąc zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć?"

Coraz więcej Polaków zmaga się z biedą. "Na cały miesiąc zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć?"
Coraz więcej Polaków zmaga się z biedą. "Na cały miesiąc zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć?"
Marta Kolbus | Fakty po południu
Coraz więcej Polaków zmaga się z biedą. "Na cały miesiąc zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć?"Marta Kolbus | Fakty po południu

Ponad półtora miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. 300 tysięcy to dzieci, a ponad 200 tysięcy to seniorzy. O tym, jak szybko ten problem rośnie, mówią choćby siostry elżbietanki, które w Poznaniu prowadzą jadłodajnię Caritas. Przed pandemią i wojną w Ukrainie wydawały sto posiłków dziennie - teraz wydają ich ponad pół tysiąca.

Z każdym kolejnym miesiącem kolejka do jadłodajni sióstr elżbietanek w Poznaniu jest coraz dłuższa. Dla wielu osób przyjście tam to jedyna możliwość na ciepły posiłek w ciągu dnia. Korzystający z pomocy sióstr często nie chcą pokazywać twarzy, bo po prostu wstydzą się, że w ogóle o pomoc muszą prosić. Bez niej chodziliby głodni.

Siostry elżbietanki wyliczają, że dziennie wydają 600 takich posiłków. To o pół tysiąca więcej niż przed pandemią i wojną w Ukrainie. Rosnąca inflacja jeszcze bardziej pogłębiła problem biedy. - Szczególnie osoby starsze, jakby dla wiarygodności, pokazują nam rachunki. Na cały miesiąc, jak je opłacą, zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć? - opowiada siostra Józefa z jadłodajni Caritas w Poznaniu.

Pomoc udzielania przez Caritas liczona jest nie tylko w litrach ugotowanej zupy. Siostry rozdają potrzebującym wszystko, co trafi na tak zwany ryneczek miłosierdzia. To, ile osób uda się nakarmić, zależy od tego, ile osób będzie chciało podzielić się żywnością. Dlatego nieustannie pojawiają się apele o wsparcie.

Elżbietanki zadbały też o to, żeby nikt tej zimy nie zmarzł. Jednak bez wsparcia innych na wieszakach i półkach będzie pusto. Jest też bezpłatny fryzjer. Dla wielu korzystających z pomocy w normalnych warunkach to luksus, na który nigdy nie mogliby sobie pozwolić.

Narastający problem

Instytut Pracy i Spraw Socjalnych określa, że minimum egzystencji to miesięczny dochód na osobę niespełna 700 złotych. W 2021 roku, poniżej tej granicy, w skrajnym ubóstwie żyło ponad 1,5 miliona osób w tym 333 tysiące dzieci i 246 tysięcy seniorów. - Przewidujemy, że w 2022 roku - a dane będą dopiero w maju, czerwcu 2023 roku - ubóstwo skrajne wzrośnie dość mocno i obawiamy się, że będzie tak jak w 2015 roku, czyli osiągnie około 2,5 miliona - mówi profesor Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego.

O tym, jaki poważnym i często mało dostrzegalnym problemem jest ubóstwo, dyskutowali na antenie TVN24 podczas debaty "Pokonać biedę" przedstawiciele organizacji społecznych, którzy na co dzień pomagają walczyć z ubóstwem. - Wśród osób na przykład doświadczających bezdomności, którym ja pomagam, to są mężczyźni - 80 procent. Ale to też kobiety walczą. Widać to po tym chociażby, że to one idą do ośrodka pomocy społecznej i 80 procent osób korzystających z pomocy ośrodków pomocy społecznej to są kobiety. To są wojowniczki - mówiła Ada Porowska, prezeska Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej.

Goście debaty jednogłośnie stwierdzili, że oprócz pomocy systemowej ze strony państwa potrzebna jest edukacja. Bo życie w biedzie to nie wybór. Wstyd zbyt często przeszkadza wyjść z biedy. Tłumaczą to wolontariuszki Szlachetnej Paczki, które kiedyś same nie chciały przyznać się do swoich problemów, choć potrzebowały pomocy. Teraz same pomagają innym.

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN