11-latka została zgwałcona przez dziadka i zaszła w ciążę. Jej rodzice zmienili zdanie w sprawie aborcji


11-latka z Boliwii została zgwałcona przez swojego dziadka, który miał się z nią opiekować pod nieobecność rodziców. W wyniku gwałtu dziecko zaszło w ciążę. Rodzice 11-latki wycofali się z decyzji o przerwaniu jej ciąży po tym, jak wcześniej taką decyzję skrytykował miejscowy Kościół katolicki.

"Dziewczynki - nie matki", "ciąża dzieci jest torturą" - z takimi hasłami dziesiątki osób przemaszerowało w piątek ulicami boliwijskiego miasta La Paz, które jest siedzibą rządu. Manifestacja to odpowiedź na historię zgwałconej 11-latki, która wstrząsnęła opinią publiczną w całym kraju.

Dziewczynka została zgwałcona przez jednego z członków rodziny. W wyniku gwałtu dziecko zaszło w ciążę. Zgodnie z obowiązującym w Boliwii prawem wydano zgodę na aborcję, ale rodzina dziecka - wbrew zaleceniom lekarzy - miała wycofać się z tej decyzji po interwencji Kościoła katolickiego.

"Kiedy 11-letnia dziewczynka zostaje zmuszona do porodu w wyniku gwałtu, łamane są wszystkie jej prawa. Żałujemy, że niektóre instytucje uważają, że mają prawo zapobiegać legalnemu przerwaniu ciąży, powołując się na moralność" - napisał na Twitterze boliwijski minister spraw wewnętrznych Eduardo del Castillo.

Według hiszpańskiej gazety "El Pais" kościelne władze zgłosiły się do rodziny 11-latki po tym, jak sprawę nagłośniły media.

"Niektóre media relacjonowały fakt, że miała nastąpić aborcja, co postawiło Kościół katolicki w stan gotowości. Kilku duchownych rozmawiało z matką dziewczynki i przekonało ją do zmiany zdania. Dziewczynka opuściła szpital i została przewieziona do katolickiego ośrodka dla dziewcząt w podobnej sytuacji. Według jednego z policjantów, który prowadzi sprawę, Kościół zaoferował rodzinie comiesięczną opłatę, aby nie przerywać ciąży" - czytamy w artykule gazety "El Pais".

11-latka jest już w piątym miesiącu ciąży i do tej pory przebywała w szpitalu. Jej oprawca, 61-letni dziadek, siedzi w więzieniu.

Krytyka ze strony duchownych

Episkopat Boliwii wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest ratowanie dziewczynki - i jak czytamy - rozwijającego się w niej życia. Biskupi zaznaczyli, że zaoferowali wsparcie materialne, duchowe i bezpłatny pobyt w jednym ze swoich ośrodków.

"Kościół przyjmuje i troszczy się o dziewczynkę i małe stworzenie w jej łonie, udzielając bezpłatnej gościnności w Ośrodku dla Dorastających Matek Matki Marii, zapewniając materialne, medyczne, psychologiczne i duchowe wsparcie macierzyństwa" - czytamy na stronie vaticannews.va.

- Wzywamy władze publiczne do respektowania i ochrony prawa do życia i zdrowia dziewczynki i jej dziecka. Oba te życia zasługują na ochronę i muszą być chronione - podkreśla ksiądz Diego Pla, asystent sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Boliwii.

Apel ONZ

Władze kraju są zbulwersowane działaniami duchownych, które stoją w sprzeczności z decyzją sądu. Od siedmiu lat w Boliwii dozwolona jest aborcja w kilku przypadkach - gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub gdy zagrożone jest życie matki. W przypadku 11-latki występują obie te przesłanki.

- Szanujemy przekonania religijne, ale żadne grupy nie powinni brać udziału w decydowaniu o życiu dziewczynki, która jak wiele innych dobrowolnie nie godziła się na stosunki seksualne. Była ofiarą wykorzystania seksualnego, odebrano jej dzieciństwo. Jest dzieckiem, a nie matką. Te grupy nigdy nie powinny nazywać jej matką - podkreśliła Maria Nela Prada, minister w gabinecie prezydenta Boliwii.

W sprawie 11-latki interweniowało też lokalne przedstawicielstwo Organizacji Narodów Zjednoczonych, podkreślając, że kontynuacja ciąży może być uznana za formę tortur.

- Nie powinno być takiej kategorii jak "dziecko matka". Dziewczynki to tylko dziewczynki i nie są stworzone do ciąży, do porodu. Ich ciała nie są nawet wystarczająco rozwinięte, aby zagwarantować zdrowie i odpowiedni rozwój dla dziecka - zaznaczyła Nydia Pesantes, przedstawicielka organizacji ONZ Kobiety w Boliwii.

W 11-milionowej Boliwii, według danych Ministerstwa Zdrowia, od stycznia do lipca 2020 roku zarejestrowano 953 przypadki ciąż u dziewcząt poniżej 15. roku życia - średnio to cztery ciąże dziennie.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS