11-latka została zgwałcona przez dziadka i zaszła w ciążę. Jej rodzice zmienili zdanie w sprawie aborcji


11-latka z Boliwii została zgwałcona przez swojego dziadka, który miał się z nią opiekować pod nieobecność rodziców. W wyniku gwałtu dziecko zaszło w ciążę. Rodzice 11-latki wycofali się z decyzji o przerwaniu jej ciąży po tym, jak wcześniej taką decyzję skrytykował miejscowy Kościół katolicki.

"Dziewczynki - nie matki", "ciąża dzieci jest torturą" - z takimi hasłami dziesiątki osób przemaszerowało w piątek ulicami boliwijskiego miasta La Paz, które jest siedzibą rządu. Manifestacja to odpowiedź na historię zgwałconej 11-latki, która wstrząsnęła opinią publiczną w całym kraju.

Dziewczynka została zgwałcona przez jednego z członków rodziny. W wyniku gwałtu dziecko zaszło w ciążę. Zgodnie z obowiązującym w Boliwii prawem wydano zgodę na aborcję, ale rodzina dziecka - wbrew zaleceniom lekarzy - miała wycofać się z tej decyzji po interwencji Kościoła katolickiego.

"Kiedy 11-letnia dziewczynka zostaje zmuszona do porodu w wyniku gwałtu, łamane są wszystkie jej prawa. Żałujemy, że niektóre instytucje uważają, że mają prawo zapobiegać legalnemu przerwaniu ciąży, powołując się na moralność" - napisał na Twitterze boliwijski minister spraw wewnętrznych Eduardo del Castillo.

Według hiszpańskiej gazety "El Pais" kościelne władze zgłosiły się do rodziny 11-latki po tym, jak sprawę nagłośniły media.

"Niektóre media relacjonowały fakt, że miała nastąpić aborcja, co postawiło Kościół katolicki w stan gotowości. Kilku duchownych rozmawiało z matką dziewczynki i przekonało ją do zmiany zdania. Dziewczynka opuściła szpital i została przewieziona do katolickiego ośrodka dla dziewcząt w podobnej sytuacji. Według jednego z policjantów, który prowadzi sprawę, Kościół zaoferował rodzinie comiesięczną opłatę, aby nie przerywać ciąży" - czytamy w artykule gazety "El Pais".

11-latka jest już w piątym miesiącu ciąży i do tej pory przebywała w szpitalu. Jej oprawca, 61-letni dziadek, siedzi w więzieniu.

Krytyka ze strony duchownych

Episkopat Boliwii wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest ratowanie dziewczynki - i jak czytamy - rozwijającego się w niej życia. Biskupi zaznaczyli, że zaoferowali wsparcie materialne, duchowe i bezpłatny pobyt w jednym ze swoich ośrodków.

"Kościół przyjmuje i troszczy się o dziewczynkę i małe stworzenie w jej łonie, udzielając bezpłatnej gościnności w Ośrodku dla Dorastających Matek Matki Marii, zapewniając materialne, medyczne, psychologiczne i duchowe wsparcie macierzyństwa" - czytamy na stronie vaticannews.va.

- Wzywamy władze publiczne do respektowania i ochrony prawa do życia i zdrowia dziewczynki i jej dziecka. Oba te życia zasługują na ochronę i muszą być chronione - podkreśla ksiądz Diego Pla, asystent sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Boliwii.

Apel ONZ

Władze kraju są zbulwersowane działaniami duchownych, które stoją w sprzeczności z decyzją sądu. Od siedmiu lat w Boliwii dozwolona jest aborcja w kilku przypadkach - gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub gdy zagrożone jest życie matki. W przypadku 11-latki występują obie te przesłanki.

- Szanujemy przekonania religijne, ale żadne grupy nie powinni brać udziału w decydowaniu o życiu dziewczynki, która jak wiele innych dobrowolnie nie godziła się na stosunki seksualne. Była ofiarą wykorzystania seksualnego, odebrano jej dzieciństwo. Jest dzieckiem, a nie matką. Te grupy nigdy nie powinny nazywać jej matką - podkreśliła Maria Nela Prada, minister w gabinecie prezydenta Boliwii.

W sprawie 11-latki interweniowało też lokalne przedstawicielstwo Organizacji Narodów Zjednoczonych, podkreślając, że kontynuacja ciąży może być uznana za formę tortur.

- Nie powinno być takiej kategorii jak "dziecko matka". Dziewczynki to tylko dziewczynki i nie są stworzone do ciąży, do porodu. Ich ciała nie są nawet wystarczająco rozwinięte, aby zagwarantować zdrowie i odpowiedni rozwój dla dziecka - zaznaczyła Nydia Pesantes, przedstawicielka organizacji ONZ Kobiety w Boliwii.

W 11-milionowej Boliwii, według danych Ministerstwa Zdrowia, od stycznia do lipca 2020 roku zarejestrowano 953 przypadki ciąż u dziewcząt poniżej 15. roku życia - średnio to cztery ciąże dziennie.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Nowe fakty w sprawie katastrofy samolotu w Kazachstanie. Miejscami kadłub samolotu jest podziurawiony jak sito i dokładnie widać to na zdjęciach. Czy takie uszkodzenia mogły spowodować ptaki, w których stado miał uderzyć samolot według pierwszych informacji podawanych przez media? Eksperci sądzą, że to uszkodzenia spowodowane przez broń przeciwlotniczą.

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

Źródło:
Fakty TVN

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS