Fakty po południu

Zatrzymania i zarzuty po bójce pseudokibiców w Kędzierzynie-Koźlu

Po starciu kilkudziesięciu pseudokibiców w Kędzierzynie-Koźlu osiem osób jest podejrzanych o udział w bójce o charakterze chuligańskim. Oprócz tego jeden z mężczyzn ma odpowiadać także za czynną napaść na funkcjonariuszy. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Zarzuty po kibolskiej bitwie. "Udział w bójce i czynna napaść na policjantów"

Po starciu kilkudziesięciu pseudokibiców w Kędzierzynie-Koźlu (Opolskie) osiem osób jest...

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW PO POŁUDNIU" W TVN24GO

W sobotnie popołudnie w Kędzierzynie-Koźlu kilkudziesięciu pseudokibiców starło się między sobą w biały dzień, nieopodal stadionu, na którym właśnie trwał mecz miejscowego Chemika.

- Na tę konfrontacje od razu zareagowali policjanci. Funkcjonariusze wkroczyli do działań i zapobiegli dalszej eskalacji agresywnych i niebezpiecznych zachowań - poinformowała nadkom. Magdalena Nakoneczna z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu.

Łącznie na moście w Kędzierzynie-Koźlu starły się trzy grupy pseudokibiców. Oprócz miejscowej miejscowych pseudokibiców Chemika, wspartych przez grupę pseudokibiców Rakowa Częstochowa, w mieście pojawili się też kibole Odry Opole. Jedna z grup biła się bez koszulek, by odróżnić sprzymierzeńca od rywala. Cała bójka trwała parę minut.

- Pseudokibice zaczęli uciekać. Jeden pojazd, którym uciekało trzech młodych mężczyzn, w tym 21-letni kierowca, staranował policyjny radiowóz - powiedziała nadkom. Magdalena Nakoneczna.

Za ten czyn 21-latek usłyszał zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza, obecnie przebywa w areszcie. Grozi mu nawet do dziesięciu lat więzienia.

- W stosunku do pozostałych osób, siedmiu, prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania miejsca zamieszkania na czas dłuższy niż 7 dni - poinformował Włodzimierz Chłap z Prokuratury Rejonowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Walka o wpływy i okazja do wykazania się

Szef kiboli, obok działacze PiS. "Było widać, że są na czele tej grupy"

Na czele tych, którzy próbowali zablokować białostocki Marsz Równości widać miejscowego kibola,...

Zatrzymani to kibole z Opola, niektórzy są jeszcze nastolatkami. Mimo długoletniej walki policji z środowiskami pseudokibicowskimi, ich liczba wcale nie maleje. Jak podkreśla były rzecznik policji, środowiska kibicowskie stają się coraz bardziej hermetyczne i coraz trudniej przewidzieć ich ruch.

- W policji stworzono specjalne grupy, które zajmują się przestępczością pseudokibiców, specjalne grupy, które mają zbierać informacje, co dzieje się w takich środowiskach. Policjanci pracują z anonimowymi źródłami informacji - zdradza były rzecznik policji Mariusz Sokołowski.

Tego typu starcia jak to w Kędzierzynie-Koźlu to według policji nie tylko walka pomiędzy kibicami klubów piłkarskich, ale też walka o wpływy, bo środowiska pseudokibicowskie często zajmują się także handlem narkotykami. Takie pole bitwy to także egzamin dla tych, którzy do grupy chcą dołączyć.

- Bardzo często ustawki są tym miejscem, gdzie sprawdza się żołnierzy grup przestępczych, gdzie oni mają się wykazać lojalnością wobec tych, którzy nimi dowodzą - tłumaczy Sokołowski.

Policja z Kędzierzyna-Koźla nie wyklucza kolejnych zatrzymań. Na podstawie nagrań wideo z miejsca bójki funkcjonariusze rozpoznają kolejnych uczestników ustawki.

- Będziemy także dążyć do identyfikacji pozostałych osób, które uczestniczyły w tym zdarzeniu, aby nikt nie uniknął odpowiedzialności - przekonuje nadkom. Magdalena Nakoneczna.

Autor: Marta Warchoł / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix