Maciej Oksztulski jest osobą autystyczną i nie mówi. Niedawno obronił doktorat z prawa

Maciej Oksztulski jest osobą autystyczną i nie mówi. Niedawno obronił doktorat z prawa
Maciej Oksztulski jest osobą autystyczną i nie mówi. Niedawno obronił doktorat z prawa
Joanna Wyrwas | Fakty po południu TVN24
Maciej Oksztulski jest osobą autystyczną i nie mówi. Niedawno obronił doktorat z prawaJoanna Wyrwas | Fakty po południu TVN24

Udowodnił, że nie ma rzeczy niemożliwych i wykazał się ogromną determinacją. Maciej Oksztulski z Białegostoku ma autyzm i nie mówi, ale to nie stało się przeszkodą, by sięgnąć po marzenia. 30-latek niedawno obronił doktorat z prawa.

Ma 30 lat, zna sześć języków i jako pierwszy w Polsce niemówiący autysta obronił doktorat z prawa. Mowa o Macieju Oksztulskim, u którego w wieku sześciu lat zdiagnozowano zaburzenie rozwoju.

- Jego wzrok był jakiś taki inny, całkiem inny niż zdrowego człowieka. Autyzm to dla mnie nic nie mówiło, to słowo było słowem tabu - wspomina Danuta Oksztulska, mama Macieja. Maciek od dziecka nie mówi.

- Systemu nie ma, wszystko zależy od determinacji rodziny, w której znajduje się taka osoba - uważa Jolanta Świderska, prezes Fundacji "Oswoić Świat".

Maciejowi w nauce od zawsze pomaga mama, która jest jego asystentką i towarzyszy synowi na uczelni. Już w wieku szkolnym stało się jasne, że chłopiec jest geniuszem. - Jego iloraz inteligencji jest wysoki, zna języki obce, zna chemię i w ogóle dużo rzeczy - opowiada pani Danuta.

Dobrze zdana matura była dla Macieja przepustką na studia magisterskie, które ukończył. Jednak mężczyzna na tym nie poprzestał i niedawno obronił swoją pracę doktorską.

- Udało nam się zweryfikować, czy pan Oksztulski spełnia wszystkie warunki do tego, żeby uzyskać stopień doktora nauk prawnych, czy ma odpowiednie doświadczenie, wiedzę i kompetencje. Ta procedura, w mojej ocenie, w pełni potwierdziła, że tak właśnie jest - mówi prof. dr hab. Mariusz Popławski, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Marzenie Macieja

Maciek porozumiewa się za pomocą syntezatora mowy.

- Na dzień dzisiejszy Maciek jest naukowcem z krwi i kości, o pewnej specyfice, ale jest partnerem: rozmawiamy bez skrępowania, nawet żartujemy czasem - mówi prof. dr hab. Maciej Perkowski, promotor Macieja z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

- Moim marzeniem jest usamodzielnienie się, choć w niewielkim stopniu. Wiem, że jeżeli będę się spełniał zawodowo, to automatycznie poprawie ulegnie proces rehabilitacji i uspołecznienia - przekazuje za pośrednictwem syntezatora mowy Maciej.

30-latek do końca roku jest zatrudniony na uczelni. - Było to możliwe dlatego, że pan Maciej uzyskał grant, który pozwolił sfinansować zatrudnienie. Liczę na to, że tak dalej będzie - podkreśla prof. dr hab. Mariusz Popławski.

Jednak, żeby tak było, potrzebne są pieniądze. - Tego, czego Maciek potrzebuje, to tak naprawdę jednorazowego, pozytywnego strzału. Gdyby udało się uzyskać na przykład dofinansowanie na stworzenie stanowiska inkluzywnego, czyli takiego, którego system do tej pory nie przewiduje - wyjaśnia prof. dr hab. Maciej Perkowski.

- Myślę, że otworzył furtkę dla tej grupy autystów, ale to wymaga jeszcze ogromnej pracy z nami jako społeczeństwem i otwartości, i chęci wsparcia, pomocy - uważa Jolanta Świderska, prezes Fundacji "Oswoić Świat".

Autor: Joanna Wyrwas / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS