Kryzys humanitarny w Afganistanie. "Będzie jeszcze gorzej"
95 procent mieszkańców Afganistanu nie jest w stanie wykarmić swoich rodzin. Coraz więcej ludzi żyje na ulicach. Organizacje humanitarne ostrzegają, że to dopiero początek. Bez natychmiastowej pomocy sytuacja będzie się pogarszać. Na skutek braku pieniędzy i żywności zamknięty może zostać jeden z sierocińców w Kabulu, który zapewnia schronienie ponad setce dzieci.
Minęły dwa miesiące, odkąd talibowie przejęli władzę w Afganistanie. Świat ciągle próbuje...Były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM opowiedział o misji w Afganistanie
Samira jest jednym z ponad 130 dzieci mieszkających w sierocińcu. Placówka działa od ponad dekady, ale teraz, na skutek pogłębiającego się kryzysu w kraju, jej przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Dyrekcji kończą się fundusze, dlatego już zmniejszono porcje posiłków i ograniczono ilość mięsa i owoców, które dostają dzieci. - Niektóre z dzieci próbowaliśmy odesłać do rodzin, do najbliższych krewnych, ponieważ nie jesteśmy w stanie ich wykarmić. Wracają do nas jedno po drugim - opowiada Ahmad Khalil Mayan, dyrektor sierocińca w Kabulu.
Przed przejęciem władzy przez talibów sierociniec utrzymywał się głównie z darowizn, ale większość ludzi niosących pomoc wyjechała z kraju. Ci, którzy zostali, sami mają problemy finansowe. Dyrektor placówki obawia się, że jeśli nie znajdzie pieniędzy na utrzymanie podopiecznych, sierociniec zostanie zamknięty. Nie wiadomo, co stanie się z dziećmi. - Nie mamy wystarczających funduszy, darowizny są niestety zerowe. Banki pozwalają na wypłatę 200 dolarów tygodniowo. Nie możemy prowadzić sierocińca za tyle pieniędzy. To niemożliwe. Nie jesteśmy w stanie zapewnić dzieciom jedzenia i innych podstawowych środków, których potrzebują - tłumaczy Ahmad Khalil Mayan.
Krytyczna sytuacja
Jeszcze przed przejęciem władzy przez talibów co najmniej 10 milionów dzieci w kraju potrzebowało pomocy humanitarnej, żeby przetrwać. Dziś aż 95 procent Afgańczyków nie jest w stanie wykarmić swoich rodzin. Organizacje humanitarne od tygodni ostrzegają przed nadciągającą katastrofą. - Jestem chora, moje dzieci są chore. Nie mam pieniędzy, żeby kupić lekarstwa. Dostaliśmy tylko dwie tabletki. Nie wiemy, co mamy robić - mówi Anita, mieszkanka Kabulu.
Anita jest jedną z setek osób mieszkających w prowizorycznych namiotach w największym parku w Kabulu. Żyjący tam ludzie nie mają dostępu do bieżącej wody ani prądu. Dzieci chodzą boso, bo rodziców nie stać na kupno butów. Afgańczycy pozbawieni dachu nad głową zastanawiają się, co się z nimi stanie, kiedy nadejdzie zima. - Sytuacja jest krytyczna, a będzie jeszcze gorzej. Przewidujemy, że w obliczu suszy, niedoboru wody, braku bezpieczeństwa, ciągłych przesiedleń i konsekwencji gospodarczych pandemii koronawirusa, potrzeby humanitarne dzieci i kobiet wzrosną w najbliższych miesiącach - przekazuje Omar Abdi z UNICEF-u.
Afganistanowi potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Organizacje humanitarne starają się dostarczać żywność i koce, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb. Pogłębiający się kryzys zmusza ludzi do podejmowania drastycznych decyzji. "Wall Street Journal" twierdzi, że niektórzy Afgańczycy, żeby przeżyć, sprzedają swoje dzieci.
Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty po południu
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Mrozy zagrożeniem dla osób bezdomnych. Policja zachęca, żeby nie być obojętnym
Zima to najtrudniejszy okres w roku dla osób w kryzysie bezdomności, a mróz zbiera swoje żniwo. Dlatego nie bądźmy obojętni - apelują policjanci, którzy w okresie zimowym systematycznie kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby dotknięte bezdomnością.
czytaj więcej »"Willa plus". Co można byłoby kupić dla uczniów, gdyby pieniądze nie poszły na nieruchomości?
Pięć milionów złotych - na taką kwotę opiewa jedna z dotacji dla związanej z obecną władzą fundacji. Eksperci i politycy opozycji zwracają uwagę, że za taką sumę można byłoby doposażyć i wyremontować szkoły tak, by pieniądze podatników służyły wszystkim, a nie tylko wybranym.
czytaj więcej »Zadzwonił po pomoc, gdy na autostradzie doszło do wypadku. 10-letni Miłosz spisał się doskonale
"Dzień dobry, mieliśmy wypadek" - poinformował operatora pod numerem 112 dziesięcioletni chłopiec, a potem jeszcze dokładnie opisał, co i gdzie się stało. Dzielny i rezolutny Miłosz jechał samochodem z ojczymem, który stracił przytomność, a ich auto uderzyło w barierki. Swoją błyskawiczną reakcją chłopiec zaimponował dorosłym, a tacie uratował życie.
czytaj więcej »Silny mróz atakuje na Śląsku i w Małopolsce. Trudne warunki wciąż panują w górach
Meteorolodzy ostrzegają przed mrozem. Uważać muszą głównie mieszkańcy Małopolski i Śląska, bo temperatura tam może spaść do minus 22 stopni Celsjusza. W części Żywiecczyzny powołano pogotowie kryzysowe po intensywnych opadach śniegu. Tatry są nadal zamknięte, a na Słowacji z powodu fatalnych warunków jazdy na autostradzie D1 zderzyło się 30 samochodów.
czytaj więcej »"Willa plus". Politycy PiS bronią rozdawnictwa Przemysława Czarnka
Rządzący niezmiennie bronią uznaniowego rozdawania pieniędzy przez ministra edukacji Przemysława Czarnka. Starają się przekonać, że raz dostają jedni, a raz drudzy. Opozycja cały proceder nazywa niegodziwością.
czytaj więcej »Chiński balon szpiegowski został zestrzelony. Rozkaz wydał prezydent Joe Biden
Rośnie napięcie na linii Stany Zjednoczone-Chiny po zestrzeleniu przez amerykańskie myśliwce chińskiego balonu szpiegowskiego. Obiekt został zauważony kilka dni temu nad stanem Montana, a amerykańskie władze nazwały to wyraźnym naruszeniem suwerenności Stanów Zjednoczonych. Z powodu balonu szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken przełożył wizytę w Chinach, z kolei Pekin wyraził "zdecydowane niezadowolenie i sprzeciw wobec użycia siły przez Stany Zjednoczone do ataku na chiński statek powietrzny".
czytaj więcej »Rosja koncentruje się na działaniach ofensywnych. Ostrzelała Charków i obwód doniecki
Rosyjska armia nie ustaje w terrorystycznych atakach na cywilów w Ukrainie. W niedzielę ostrzelała Charków i kilka miejscowości w obwodzie donieckim. Ofensywa okupanta w najbliższych tygodniach może się jeszcze nasilić. Dlatego pomoc Ukrainie deklarują kolejne państwa. Czołgi dostarczy Portugalia, Kanada już wysłała pierwszy z Leopardów, który obiecała. W Rosję mają uderzyć też kolejne sankcje. Od niedzieli obowiązuje embargo na import z Rosji paliw gotowych.
czytaj więcej »W Zakładzie Karnym w Barczewie służba więzienna miała znęcać się nad osadzonymi
Z raportu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur wynika, że w Zakładzie Karnym w Barczewie służba więzienna znęcała się ze szczególnym okrucieństwem nad osadzonymi. W sprawie toczy się śledztwo.
czytaj więcej »Rio de Janeiro przygotowuje się do słynnego karnawału
W Rio de Janeiro trwa gorączka przygotowań. Do najsłynniejszego na świecie karnawału zostały niespełna dwa tygodnie.
czytaj więcej »W Trzebini pojawiło się kolejne zapadlisko. Tym razem na boisku
Kolejne zapadlisko w Trzebini, tym razem na piłkarskim boisku. Na szczęście, gdy zapadała się ziemia, nikogo na murawie nie było. Takie zdarzenia to w tym mieście stały fragment gry. Od Bożego Narodzenia to już siódme zapadlisko, a od półtora roku było ich ponad 20. Mieszkańcy nie ukrywają obaw.
czytaj więcej »Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z nowotworem zmaga się ok. milion dwieście tysięcy Polaków
Czwarty lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem. Jak trudny to przeciwnik, widać w medycznych statystykach. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów z rakiem zmaga się ok. milion dwieście tysięcy Polaków. Liczba nowych zachorowań w skali roku sięga blisko 170 000.
czytaj więcej »"Willa plus". Kto i w jakim trybie otrzymał pieniądze od MEiN?
Według najnowszych ustaleń spośród 46 organizacji, które są beneficjentami konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki, 11 zarejestrowano dopiero w ciągu dwóch ostatnich lat. W dodatku wnioski ośmiu z nich na pierwszym etapie otrzymały negatywną ocenę ekspertów, a i tak dostały pieniądze.
czytaj więcej »Stany Zjednoczone ogłosiły kolejną transzę pomocy dla Ukrainy
Amerykańska agencja wywiadowcza CIA mówi, że najbliższe 6 miesięcy będzie kluczowe dla Ukrainy, a pycha Putina może doprowadzić do jego klęski. Waszyngton już ogłosił kolejną transzę pomocy zbrojeniowej, a Unia Europejska deklaruje, że czeka na Ukrainę jako członka europejskiej wspólnoty.
czytaj więcej »Andrzej Duda zabrał głos w sprawie "Willi plus"
Raz otrzymują takie organizacje, a raz inne - w takich słowach Andrzej Duda odnosi się do przekazania przez ministra Czarnka publicznych milionów dla organizacji współpracujących z PiS. W sprawie są nowe ustalenia dziennikarzy portalu tvn24.pl.
czytaj więcej »Zima zaatakowała ze zdwojoną siłą. Cały obszar Tatr zamknięty dla turystów
Zima zaatakowała z pełną mocą. Na północy najgorszy jest silny wiatr, a na południu intensywne opady śniegu. W Tatrach sytuacja jest tak ekstremalnie trudna, że pierwszy raz w historii cały został zamknięty dla ruchu turystycznego cały obszar Tatr. Na drogach również są fatalne warunki, i to nie tylko na Podhalu.
czytaj więcej »