Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

"Tatusiu, marzę o tym, żeby cię spotkać" - taki napis widać na dziecięcym wózku. Mały Renat ma półtora roku. Jego matka Aljona mówi, że nigdy nie widział ojca. - Ostatni raz widziałam męża 24 lutego 2022 roku, kiedy powiedział, że musi bronić naszego kraju. Byłam wtedy w drugim miesiącu ciąży - opowiada Aljona Markowa.

Teściowa Aljony pokazuje zdjęcie swojego syna Wołodymyra. Uczestniczył w obronie Azowstalu aż do poddania huty Rosjanom. Od pół roku nie mają o nim żadnej informacji. Wielu krewnych, zwłaszcza żon i matek, manifestowało na kijowskim Majdanie. Trzymali transparenty z napisem "Uwolnić obrońców Azowstalu". - Mimo że jest zimno i pada śnieg, przybyły setki osób. Wiedzą, że ich mężom i synom w rosyjskiej niewoli jest teraz znacznie gorzej - zaznaczyła Nadja Kriewald, reporterka RTL.

Przejeżdżające samochody głośno trąbią na znak solidarności. Jest tam także Alisa Chumak ze swoim synem. - Przychodzę tu w każdą niedzielę z synkiem, aby przypomnieć Ukraińcom i całemu światu, że obrońcy Mariupola są więzieni już drugi rok - zaznacza. Jej mąż Denis był członkiem broniącej Mariupola Gwardii Narodowej. To portowe miasto na południowym-wschodzie kraju było oblężone przez Rosjan niemal od początku wojny. Duża jego część legła w gruzach. Według szacunków zginęło 20 tysięcy ludzi. Część z nich pochowano w zbiorowych mogiłach.

Ukraińscy obrońcy zajęli pozycje w zabudowaniach Azowstalu. Tam tygodniami bronili się, wykorzystując podziemną część kompleksu przemysłowego. Wielu z nich zginęło w oblężeniu. Inni odnieśli ciężkie rany.

Zakłady Azostwal w Mariupolu ostrzeliwane przez siły rosyjskie. Nagranie archiwalne
Zakłady Azostwal w Mariupolu ostrzeliwane przez siły rosyjskie. Nagranie archiwalneReuters Archive

Wieczne oczekiwanie

W połowie maja 2022 roku na rozkaz Kijowa obrońcy huty złożyli broń. Po kapitulacji mężowie Aljony i Alisy trafili do niewoli. - Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku. To był tylko SMS o treści: "Niedługo się zobaczymy. Jestem zdrowy i żyję. Wszystko jest w porządku". Następnie 20 maja opuścił hutę i dostał się do niewoli rosyjskiej - opowiada Alisa.

Na miesiąc przed wybuchem wojny małżeństwo zrobiło sobie wspólne zdjęcia. Wtedy wszyscy byli szczęśliwi. Żona miała wytatuowaną podobiznę męża i pod spodem wyznanie miłości. Mówi, że sił dodaje jej syn Timofij. Jest bardzo podobny do jej męża. Dla dziecka ojciec to tylko zdjęcie. Nie kojarzy go z prawdziwą osobą. Jednak ona czuje, że jej mąż żyje. - Codziennie czekam na nową wymianę jeńców. (...) Czekam na jakiś telefon, ciągle szukam go na zdjęciach i nagranych wiadomościach. Sprawdzam, czy jest tam jego twarz, czy jego nazwisko jest na liście - opowiada Alisa Chumak. Już przeszło 50 razy wymieniano więźniów między Ukrainą a Rosją. Niestety, wśród nich nie było ani męża Alony, ani męża Alisy. Dlatego w najbliższą niedzielę kobiety znów będą na Majdanie.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS