Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

"Tatusiu, marzę o tym, żeby cię spotkać" - taki napis widać na dziecięcym wózku. Mały Renat ma półtora roku. Jego matka Aljona mówi, że nigdy nie widział ojca. - Ostatni raz widziałam męża 24 lutego 2022 roku, kiedy powiedział, że musi bronić naszego kraju. Byłam wtedy w drugim miesiącu ciąży - opowiada Aljona Markowa.

Teściowa Aljony pokazuje zdjęcie swojego syna Wołodymyra. Uczestniczył w obronie Azowstalu aż do poddania huty Rosjanom. Od pół roku nie mają o nim żadnej informacji. Wielu krewnych, zwłaszcza żon i matek, manifestowało na kijowskim Majdanie. Trzymali transparenty z napisem "Uwolnić obrońców Azowstalu". - Mimo że jest zimno i pada śnieg, przybyły setki osób. Wiedzą, że ich mężom i synom w rosyjskiej niewoli jest teraz znacznie gorzej - zaznaczyła Nadja Kriewald, reporterka RTL.

Przejeżdżające samochody głośno trąbią na znak solidarności. Jest tam także Alisa Chumak ze swoim synem. - Przychodzę tu w każdą niedzielę z synkiem, aby przypomnieć Ukraińcom i całemu światu, że obrońcy Mariupola są więzieni już drugi rok - zaznacza. Jej mąż Denis był członkiem broniącej Mariupola Gwardii Narodowej. To portowe miasto na południowym-wschodzie kraju było oblężone przez Rosjan niemal od początku wojny. Duża jego część legła w gruzach. Według szacunków zginęło 20 tysięcy ludzi. Część z nich pochowano w zbiorowych mogiłach.

Ukraińscy obrońcy zajęli pozycje w zabudowaniach Azowstalu. Tam tygodniami bronili się, wykorzystując podziemną część kompleksu przemysłowego. Wielu z nich zginęło w oblężeniu. Inni odnieśli ciężkie rany.

Zakłady Azostwal w Mariupolu ostrzeliwane przez siły rosyjskie. Nagranie archiwalne
Zakłady Azostwal w Mariupolu ostrzeliwane przez siły rosyjskie. Nagranie archiwalneReuters Archive

Wieczne oczekiwanie

W połowie maja 2022 roku na rozkaz Kijowa obrońcy huty złożyli broń. Po kapitulacji mężowie Aljony i Alisy trafili do niewoli. - Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku. To był tylko SMS o treści: "Niedługo się zobaczymy. Jestem zdrowy i żyję. Wszystko jest w porządku". Następnie 20 maja opuścił hutę i dostał się do niewoli rosyjskiej - opowiada Alisa.

Na miesiąc przed wybuchem wojny małżeństwo zrobiło sobie wspólne zdjęcia. Wtedy wszyscy byli szczęśliwi. Żona miała wytatuowaną podobiznę męża i pod spodem wyznanie miłości. Mówi, że sił dodaje jej syn Timofij. Jest bardzo podobny do jej męża. Dla dziecka ojciec to tylko zdjęcie. Nie kojarzy go z prawdziwą osobą. Jednak ona czuje, że jej mąż żyje. - Codziennie czekam na nową wymianę jeńców. (...) Czekam na jakiś telefon, ciągle szukam go na zdjęciach i nagranych wiadomościach. Sprawdzam, czy jest tam jego twarz, czy jego nazwisko jest na liście - opowiada Alisa Chumak. Już przeszło 50 razy wymieniano więźniów między Ukrainą a Rosją. Niestety, wśród nich nie było ani męża Alony, ani męża Alisy. Dlatego w najbliższą niedzielę kobiety znów będą na Majdanie.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS