Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

"Tatusiu, marzę o tym, żeby cię spotkać" - taki napis widać na dziecięcym wózku. Mały Renat ma półtora roku. Jego matka Aljona mówi, że nigdy nie widział ojca. - Ostatni raz widziałam męża 24 lutego 2022 roku, kiedy powiedział, że musi bronić naszego kraju. Byłam wtedy w drugim miesiącu ciąży - opowiada Aljona Markowa.

Teściowa Aljony pokazuje zdjęcie swojego syna Wołodymyra. Uczestniczył w obronie Azowstalu aż do poddania huty Rosjanom. Od pół roku nie mają o nim żadnej informacji. Wielu krewnych, zwłaszcza żon i matek, manifestowało na kijowskim Majdanie. Trzymali transparenty z napisem "Uwolnić obrońców Azowstalu". - Mimo że jest zimno i pada śnieg, przybyły setki osób. Wiedzą, że ich mężom i synom w rosyjskiej niewoli jest teraz znacznie gorzej - zaznaczyła Nadja Kriewald, reporterka RTL.

Przejeżdżające samochody głośno trąbią na znak solidarności. Jest tam także Alisa Chumak ze swoim synem. - Przychodzę tu w każdą niedzielę z synkiem, aby przypomnieć Ukraińcom i całemu światu, że obrońcy Mariupola są więzieni już drugi rok - zaznacza. Jej mąż Denis był członkiem broniącej Mariupola Gwardii Narodowej. To portowe miasto na południowym-wschodzie kraju było oblężone przez Rosjan niemal od początku wojny. Duża jego część legła w gruzach. Według szacunków zginęło 20 tysięcy ludzi. Część z nich pochowano w zbiorowych mogiłach.

Ukraińscy obrońcy zajęli pozycje w zabudowaniach Azowstalu. Tam tygodniami bronili się, wykorzystując podziemną część kompleksu przemysłowego. Wielu z nich zginęło w oblężeniu. Inni odnieśli ciężkie rany.

Zakłady Azostwal w Mariupolu ostrzeliwane przez siły rosyjskie. Nagranie archiwalne
Zakłady Azostwal w Mariupolu ostrzeliwane przez siły rosyjskie. Nagranie archiwalneReuters Archive

Wieczne oczekiwanie

W połowie maja 2022 roku na rozkaz Kijowa obrońcy huty złożyli broń. Po kapitulacji mężowie Aljony i Alisy trafili do niewoli. - Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku. To był tylko SMS o treści: "Niedługo się zobaczymy. Jestem zdrowy i żyję. Wszystko jest w porządku". Następnie 20 maja opuścił hutę i dostał się do niewoli rosyjskiej - opowiada Alisa.

Na miesiąc przed wybuchem wojny małżeństwo zrobiło sobie wspólne zdjęcia. Wtedy wszyscy byli szczęśliwi. Żona miała wytatuowaną podobiznę męża i pod spodem wyznanie miłości. Mówi, że sił dodaje jej syn Timofij. Jest bardzo podobny do jej męża. Dla dziecka ojciec to tylko zdjęcie. Nie kojarzy go z prawdziwą osobą. Jednak ona czuje, że jej mąż żyje. - Codziennie czekam na nową wymianę jeńców. (...) Czekam na jakiś telefon, ciągle szukam go na zdjęciach i nagranych wiadomościach. Sprawdzam, czy jest tam jego twarz, czy jego nazwisko jest na liście - opowiada Alisa Chumak. Już przeszło 50 razy wymieniano więźniów między Ukrainą a Rosją. Niestety, wśród nich nie było ani męża Alony, ani męża Alisy. Dlatego w najbliższą niedzielę kobiety znów będą na Majdanie.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS