Zjednoczenie Narodowe wygrało wybory. Piotr Moszyński: trzon tej partii stanowią zdeklarowani rasiści

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Zjednoczenie Narodowe wygrało wybory. Piotr Moszyński: trzon tej partii stanowią zdeklarowani rasiści
Zjednoczenie Narodowe wygrało wybory. Piotr Moszyński: trzon tej partii stanowią zdeklarowani rasiści
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Zjednoczenie Narodowe wygrało wybory. Piotr Moszyński: trzon tej partii stanowią zdeklarowani rasiściJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W latach 90. Jean-Marie Le Pen nazwał francuskich piłkarzy o afrykańskim pochodzeniu obcokrajowcami. To nie były jego najbardziej oburzające słowa. Za inną swoją wypowiedź został wyrzucony ze swojej własnej partii przez swoją własną córkę. Dziś Zjednoczenie Narodowe, wcześniej Front Narodowy, to największa partia w parlamencie. - Trzon tej partii to jednak są ludzie, którzy w niedawnym sondażu w 54 procentach otwarcie deklarowali, że są rasistami - zwraca uwagę Piotr Moszyński, były dziennikarz francuskiego radia RFI.

W pierwszej turze francuskich wyborów do parlamentu 30 czerwca Zjednoczenie Narodowe i jego sojusznicy zdobyło ponad 33 procent głosów, najwięcej ze wszystkich ugrupowań. 7 lipca odbędzie się druga tura - w tych okręgach, które jeszcze nie wyłoniły członka parlamentu. Nie jest jeszcze przesądzone, czy Zjednoczenie Narodowe będzie miało samodzielną większość.

ZOBACZ TAKŻE: Strategia przeciwko francuskiej skrajnej prawicy "wydaje się przynosić owoce". Sondaż

W 1972 roku były żołnierz, Jean-Marie Le Pen, założył Front Narodowy - skrajnie prawicową partię zrzeszającą weteranów wojny algierskiej i byłych francuskich kolaborantów z reżimu Vichy.

Dwa lata później Le Pen wystartował w wyborach prezydenckich, by dostać mniej niż jeden procent głosów i pozostać na marginesie francuskiej polityki przez ćwierć wieku. Jego znakiem rozpoznawczym stały się haniebne rasistowskie i ksenofobiczne wypowiedzi, w tym negowanie lub umniejszanie zbrodni Holokaustu.

Antysemita, rasista i homofob Jean-Marie Le Pen

- Komory gazowe są tylko szczegółem historii II wojny światowej. Jeśli wziąć 1000-stronicową książkę o wojnie, w której zginęło 50 milionów ludzi, to obozy koncentracyjne zajmują dwie strony, a komory gazowe 10 lub 15 wierszy, i to się nazywa szczegół - powiedział w 2015 roku Jean-Marie Le Pen.

W latach 80. Jean-Marie Le Pen nawoływał do przymusowej izolacji osób z HIV. W 1997 roku oskarżył prezydenta Jacques'a Chiraca o to, że jest potajemnie finansowany przez organizacje żydowskie

Po wygraniu przez reprezentację Francji piłkarskiego mundialu w 1998 roku Le Pen obraził piłkarzy pochodzenia afrykańskiego, nazywając ich obcokrajowcami.

W 2002 roku świat przeżył szok, kiedy antysemita, rasista i homofob Jean-Marie Le Pen wszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich, zdobywając prawie 17 procent głosów. W drugiej turze zadziałał tak zwany "front republikański" - wyborcy lewicy, centrum i umiarkowanej prawicy murem stanęli za Jacques'em Chiraciem, który zdobył 80 procent głosów.

CZYTAJ TAKŻE: "Kiedy się obudziłam, nie byłam już małą dziewczynką". Burzliwe życie Marine Le Pen 

Marine Le Pen skomentowała wyniki wyborów
Marine Le Pen skomentowała wyniki wyborówTVN24

Córka wyrzuciła ojca

Z prodemokratyczną ścianą do dziś zderza się regularnie córka założyciela Frontu Narodowego. Marine Pen w 2011 roku zastąpiła swojego ojca na czele partii. W 2015 roku wyrzuciła go z niej za antysemicką wypowiedź.

- Jean-Marie Le Pen może robić, co mu się podoba. Jest obywatelem i jeśli będzie chciał stworzyć kolejny ruch, to cóż, zrobi to. Nie boję się żadnych problemów. To, co się wydarzyło, było bolesne, ale było absolutnie koniecznym i nieuniknionym wyjaśnieniem sprawy - mówiła wówczas Marine Le Pen.

Po pozbyciu się balastu w postaci ojca Marine Le Pen rozpoczęła trwający do dziś proces "de-demonizacji Frontu Narodowego", pokazywanie ludzkiej, wręcz uśmiechniętej twarzy skrajnej prawicy. W 2018 roku partia zmieniła nazwę z Frontu Narodowego na Zjednoczenie Narodowe, bo według Le Pen stara nazwa stanowiła dla wielu Francuzów "barierę psychologiczną nie do pokonania".

- Zauważyła, że radykalizm się słabo sprzedaje, że dawniejszy Front Narodowy, obecnie Zjednoczenie Narodowe, jeśli nie złagodzi głoszonych haseł, jeśli nie wysunie na czoło spraw socjalnych, ekonomicznych, troszeczkę też międzynarodowych, to po prostu nigdy nie wygra i nigdy nie stanie się partią, którą ludność mogłaby zacząć uważać za partię rządową, zdolną do rządzenia - skomentował były dziennikarz francuskiego radia RFI Piotr Moszyński.

"Trzon tej partii jednak się nie zmienił"

Marine Le Pen zbliżyła swoją partię do politycznego centrum, liberalizując podejście partii do tematów aborcji czy związków osób tej samej płci. Ze skrajnie prawicowego DNA partii ojca pozostawiła agresywny nacjonalizm, również gospodarczy, ograniczanie praw imigrantów, sprzeciw wobec globalizacji i wielokulturowości.

- Wiem, że wielu ludzi chciałoby mnie pogrzebać, ale muszę im powiedzieć, że ten trup ma się dobrze - mówił Jean-Marie Le Pen w 2015 roku.

- Nie zapominajmy, że trzon tej partii jednak się nie zmienił. Trzon tej partii to jednak są ludzie, którzy w niedawnym sondażu w 54 procentach otwarcie deklarowali, że są rasistami - zwrócił uwagę Piotr Moszyński.

Dziś Zjednoczenie Narodowe już nie mówi o wychodzeniu Francji z Unii Europejskiej, a o walce o "Europę narodów". Obecny lider partii, 28-letni Jordan Bardella, mówi o wsparciu dla Ukrainy, żeby wyborcy zapomnieli o związkach jego mentorki z Władimirem Putinem i jej kampaniach finansowanych za pieniądze Kremla.

CZYTAJ TEŻ: Mbappe: nie możemy oddać władzy w ręce tych ludzi

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Chesnot/Getty Images

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS