"Stan likwidacji nie oznacza zlikwidowania ani zaprzestania działalności"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Co dalej z przyszłością mediów publicznych? "Stan likwidacji nie oznacza zlikwidowania ani zaprzestania działalności"
Co dalej z przyszłością mediów publicznych? "Stan likwidacji nie oznacza zlikwidowania ani zaprzestania działalności"
Michał Gołębiowski/Fakty po Południu TVN24
Co dalej z przyszłością mediów publicznych? "Stan likwidacji nie oznacza zlikwidowania ani zaprzestania działalności"Michał Gołębiowski/Fakty po Południu TVN24

Postawienie w stan likwidacji Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej nie oznacza, że spółki przestają istnieć. Rząd tłumaczy, że to szansa na naprawę, możliwość restrukturyzacji i większe bezpieczeństwo dla pracowników. Ponadto komunikat ministra kultury i dziedzictwa narodowego zawiera informację, że stan likwidacji może zostać cofnięty w dowolnym momencie.

W czwartek po godzinie 11 rozpoczęło się posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, gdzie głównym tematem było postawienie w stan likwidacji mediów publicznych. - Kodeks spółek handlowych mówi jasno: decyzja o wprowadzeniu w stan likwidacji uprawomocnia się decyzją sądu, więc musimy poczekać na to, co sąd powie - wskazywał w rozmowie z dziennikarzami Piotr Gliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Eksperci tłumaczą jednak, że decyzja o postawieniu w stan likwidacji zapadła na mocy uchwały i nie potrzeba sądowego wyroku. - Momentem otwarcia likwidacji jest moment podjęcia uchwały o rozwiązaniu spółki, po której to uchwale o rozwiązaniu spółki następuje likwidacja, a potem wykreślenie spółki, ale na to - jak rozumiem - się niekoniecznie zanosi z tych komunikatów, które słyszymy - zaznacza adwokat, profesor Tomasz Siemiątkowski.

Komunikat ministra Bartłomieja Sienkiewicza zawiera informację, że stan likwidacji może zostać cofnięty w dowolnym momencie. Sami członkowie rządu zdradzają, że w tej operacji chodzić nie tyle o zlikwidowanie mediów, co o ich likwidację, czyli zmianę dotychczasowego zarządzania.

- Stan likwidacji nie oznacza zlikwidowania ani zaprzestania działalności, tylko jest procesem, bardzo długim procesem, który ma na celu restrukturyzację, ma na celu zmianę, ma na celu stworzenie telewizji, radia, które spełniają tę misję - wyjaśnia Maria Ejchart, wiceministra sprawiedliwości.

Spółka postawiona w stan likwidacji może dalej działać i nawet zaciągać nowe zobowiązania. W miejsce zarządu pojawia się likwidator z wszelkimi kompetencjami zarządu. - To jest decyzja, która umożliwia restrukturyzację, uratowanie tych firm przed katastrofą finansową, która nadciąga - podkreśla Krzysztof Luft, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Czytaj więcej: Media publiczne w stanie likwidacji. Jakie są uprawnienia ich likwidatorów

Ta katastrofa to efekt prezydenckiego weta na finansowanie mediów publicznych, które miało być podstawą do decyzji ministra Sienkiewicza. - Został postawiony przed faktem dokonanym po wecie prezydenta i podjął decyzję. Proszę pamiętać, że (minister - przyp. red.) jest po kilku dniach audytu w spółkach i na pewno wie więcej niż my. To nie chodzi tylko o weto, to chodzi też o to, co tam zastał - zwraca uwagę Ejchart. - Te pieniądze, które trafiały na rzecz telewizji publicznej do tej pory były wydatkowane bardzo lekką ręką. Proszę spojrzeć na wynagrodzenia, jakie otrzymywali ludzie tam pracujący, to były horrendalne pieniądze - wskazuje Maciej Wróbel, poseł Koalicji Obywatelskiej, były dziennikarz TVP.

Wójcik o politykach w TVP: mamy prawo do tego, żeby w instytucjach publicznych się pojawiać
Wójcik o politykach w TVP: mamy prawo do tego, żeby w instytucjach publicznych się pojawiać TVN24

Zawiadomienie NIK

O nieprawidłowościach finansowych w Telewizji Polskiej alarmowała jeszcze w październiku Najwyższa Izba Kontroli. NIK złożyła zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa możliwości wyrządzenia szkody majątkowej w znacznej kwocie. W raporcie zwrócono także uwagę na poziom wynagrodzeń. Wynikało tam, że 10 najlepiej zarabiających pracowników TVP tylko w 2022 roku zarobiło łącznie 9 milionów złotych.

Zobacz również: Niegospodarność w TVP. NIK składa zawiadomienia do prokuratury

- Nie ma możliwości takiej, żeby sfinansować działanie mediów publicznych dzisiaj tylko z abonamentu i z reklamy na poziomie takim, jaki jest dzisiaj. To musi być w sposób radykalny zmienione - uważa Luft.

Zmiany już zapowiedział premier Donald Tusk. - Media publiczne dostaną wsparcie, ale nie będzie to Bizancjum, te miliardy - oświadczył. - To jest skomplikowane. Na razie są podejmowane ruchy w sytuacji bardzo trudnej. Legislacja bardzo głęboka, która tutaj jest potrzeba, na razie jest niemożliwa, bo my już teraz możemy mieć pewność, że prezydent Andrzej Duda będzie się przeciwstawiał, będzie wetował - wskazuje dr Krzysztof Grzegorzewski, medioznawca z Uniwersytetu Łódzkiego.

Tusk: nie wyobrażam sobie, żeby prezydent Duda znowu się zabawił z ludźmi
Tusk: nie wyobrażam sobie, żeby prezydent Duda znowu się zabawił z ludźmiTVN24

Sam prezydent - poza wetowaniem - ma się także zaangażować w sprawę, spotykając się w piątek z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Trzeba się bardzo poważnie zastanowić, w jaki sposób stworzyć media publiczne tak, żeby były niezależne, autentycznie publiczne, nierządowe i bezstronne - mówił w 2007 roku Ryszard Kalisz, ówczesny polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej. O tym, że sprawa nie jest prosta, świadczy fakt, że apel Ryszarda Kalisza został wygłoszony 16 lat temu.

"Dość okupacji mediów publicznych". Apel Towarzystwa Dziennikarskiego

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Warto odnotować dane, które jasno pokazują, że o problemach psychicznych młodych ludzi trzeba mówić. Kolejny rok spadła liczba samobójstw wśród młodzieży. To cieszy ekspertów, bo oznacza, że rośnie świadomość społeczna problemu. Jednak - jak mówią - jeszcze jest wiele do zrobienia.

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Źródło:
Fakty TVN

To miał być zwykły kurs na lotnisko w Phoenix w Arizonie. Mike Johns był na dobrej drodze do czasu, kiedy autonomiczna taksówka zawiesiła się. Samochód bez celu krążył po parkingu.

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

Źródło:
Fakty TVN

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę 26 stycznia. Zebrane pieniądze wesprą dziecięcą onkologię i hematologię. Liczy się każdy grosz, a razem możemy więcej. Sześcioletnia Pola i jej historia udowadniają, że wspierając Orkiestrę - wspieramy chore dzieci.

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co decyzje Donalda Trumpa mogą oznaczać dla Polski? Ważne są kwestie imigrantów, handlu, bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk poruszył kwestię ewentualnej deportacji nielegalnie przebywających w USA Polaków. Eksperci wskazują na kwestie taryf i bezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak cieszy się przede wszystkim z deklaracji Trumpa, że są tylko dwie płci.

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Bicie monety do tej pory zarezerwowane było dla koronowanych głów, ale Donald Trump na trzy dni przed inauguracją wypuścił swoją własną kryptomonetę. Tylko w ciągu 24 godzin od debiutu Trump teoretycznie zarobił kilkadziesiąt miliardów dolarów i dołączył do grona najbogatszych ludzi na świecie.

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS