Wojna handlowa rozlewa się na cały świat. Zdrożeją amerykańskie dżinsy czy masło orzechowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Wojna handlowa rozlewa się na cały świat
Wojna handlowa rozlewa się na cały światJustyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/4
Wojna handlowa rozlewa się na cały światJustyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wprowadził kolejne cła - tym razem w wysokości 25 procent na stal i aluminium sprowadzane do Stanów Zjednoczonych ze wszystkich państw na świecie. Uderza to przede wszystkim w Kanadę, Brazylię i Unię Europejską, która już ogłosiła kroki odwetowe - mają one dotyczyć amerykańskich towarów o wartości 26 miliardów euro. A to oznacza, że masło orzechowe czy amerykańskie dżinsy od kwietnia mogą być droższe.

Donald Trump uderza już nie tylko w Kanadę, Meksyk i Chiny. Wojna handlowa rozlewa się na cały świat. Amerykanie nałożyli 25-procentowe cła na stal i aluminium sprowadzane do Stanów Zjednoczonych. Wyjątków nie ma. Podwyższone taryfy dotyczą wszystkich państw.

- Sprawimy, że nasz kraj znowu będzie bogaty. Odzyskamy miejsca pracy - zapowiada prezydent Stanów Zjednoczonych.

Unia Europejska wprowadzi cła odwetowe

Cła najbardziej dotkną dużych eksporterów, którzy byli dotąd całkowicie lub częściowo wyłączeni z taryf ogłoszonych w 2018 roku. Ucierpią między innymi Kanada, Meksyk, Brazylia, Unia Europejska i Wielka Brytania. Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała wprowadzenie ceł odwetowych.

- Głęboko żałujemy tego środka. Cła to podatki. Są złe dla biznesu, a jeszcze gorsze dla konsumentów. Cła zakłócają łańcuchy dostaw. Wprowadzają niepewność dla gospodarki. Stawką są miejsca pracy. Ceny pójdą w górę. Nie potrzebuje tego ani Unia Europejska, ani Stany Zjednoczone - komentuje Ursula von der Leyen.

ZOBACZ TEŻ: Cła Donalda Trumpa weszły w życie. Bruksela zapowiedziała odwet

W kwietniu Unia Europejska, która jest trzecim największym eksporterem stali i aluminium do Stanów Zjednoczonych, nałoży cła wyrównawcze na amerykańskie towary o wartości 26 miliardów euro. Oznacza to, że więcej zapłacimy między innymi za dżinsy, motocykle Harley-Davidson, masło orzechowe i burbona. Odwetowe taryfy mają zostać wprowadzone w dwóch etapach.

- Zaczniemy 1 kwietnia. Cła w pełni zostaną wdrożone 13 kwietnia. W międzyczasie będziemy otwarci na negocjacje. Jesteśmy głęboko przekonani, że w świecie pełnym niepewności geoekonomicznej i politycznej nie leży w naszym wspólnym interesie obciążanie naszych gospodarek takimi taryfami - mówi Ursula von der Leyen.

Za cła na towary zapłacimy wszyscy

Cła płacą importerzy, którzy zazwyczaj przerzucają ten koszt na klientów. Oznacza to, że konsumenci za towary muszą płacić więcej. Mechanizmu działania ceł zdaje się nie rozumieć rzeczniczka Białego Domu.

- Czy kiedykolwiek płaciła pani cło? Bo ja tak. Nie są nimi obciążane zagraniczne firmy. Cła płacą importerzy - wskazał jeden z reporterów w trakcie konferencji w Białym Domu.

- Uważam, że to obraźliwe, że próbujesz sprawdzić moją wiedzę ekonomiczną i podważasz decyzje, które podjął nasz prezydent. Żałuję, że pozwoliłam agencji Associated Press zabrać głos - odpowiedziała Karoline Leavitt, rzeczniczka Białego Domu.

Trump o możliwych sankcjach na Rosję. "Moglibyśmy zrobić rzeczy bardzo złe dla Rosji"
Trump o możliwych sankcjach na Rosję. "Moglibyśmy zrobić rzeczy bardzo złe dla Rosji"TVN24/Reuters

Na co liczy Trump, wprowadzając cła?

Trump ma nadzieję, że cła zwiększą produkcję stali i aluminium w Stanach Zjednoczonych i doprowadzą do utworzenia nowych miejsc pracy. Jednak krytycy twierdzą, że taryfy osłabią wzrost gospodarczy. Według najnowszego sondażu przygotowanego dla CNN 56 procent obywateli nie pochwala sposobu, w jaki Donald Trump zarządza gospodarką.

- Będzie spadek. Rynki pójdą w górę i dół. Ale wiecie co? Musimy odbudować nasz kraj - mówi Trump.

Amerykański sekretarz handlu w wywiadzie dla CBS News przyznał, że polityka gospodarcza Donalda Trumpa jest "warta zachodu", nawet jeśli doprowadzi do recesji. Howard Lutnik bronił prezydenta, twierdząc, że cła nakładane przez Trumpa nie powodują chaosu.

CZYTAJ TAKŻE: "2 kwietnia będzie bardzo ważnym dniem". Zapowiedź Trumpa - Dzięki Bogu mamy w końcu prezydenta, który się nami opiekuje. Trump nie jest prezydentem świata. Jest prezydentem Stanów Zjednoczonych i troszczy się o amerykańskich pracowników. I to ich ma chronić. Trzeba skończyć z tymi wszystkimi bzdurami. Faktem jest, że wskaźniki na giełdzie pójdą w górę i to bardzo. Jeśli ktoś martwi się zmianami, to głupio obstawia przeciwko Donaldowi Trumpowi - twierdzi Howard Lutnick.

Największym eksporterem stali i aluminium do Stanów Zjednoczonych jest Kanada. Według amerykańskiego Departamentu Handlu w ubiegłym roku Amerykanie kupili od sąsiadów aluminium o wartości blisko 11,5 miliarda dolarów oraz żelazo i stal o wartości prawie ośmiu miliardów dolarów.

- Nie importowalibyśmy prawie jednej czwartej naszej stali z Kanady, gdyby nie było to dla nas najtańsze źródło dostaw - wskazuje Kenneth Medlock z Uniwersytetu Rice'a w Houston.

Jeszcze we wtorek Trump groził, że w przypadku Kanady cła na stal i aluminium wyniosą 50 proc., ale później się z tego wycofał. Wyższe stawki miały być odpowiedzią na działania Ontario, które zamierzało ponieść taryfy na eksport energii elektrycznej do Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie premier największej kanadyjskiej prowincji zawiesił 25-procentowe cła na prąd, które dotknęłyby około półtora miliona Amerykanów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego:  PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Sześciolatek zarażony błonicą. To pierwszy taki przypadek w Polsce od dekad, bo obowiązują u nas szczepienia. On nie był szczepiony. Do szpitala we Wrocławiu trafił po wakacjach w Afryce. Jest w ciężkim stanie. To groźna choroba.

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko ratownicy medyczni, ale także pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów i ich rodzin. O atakach na siebie mówi już niemal 80 procent pielęgniarek i położnych - apelują do władz o systemową pomoc.

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Andrzej Halicki, europoseł KO powiedział, że z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, do której należy PiS, tylko polscy deputowani głosowali przeciwko rezolucji uznającej Tarczę Wschód za projekt flagowy Unii Europejskiej. Wyjaśnił też, że przedstawiciele PiS współtworzyli unijny dokument. Jego zdaniem decyzja o głosowaniu przeciwko "zapadła w Warszawie".

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS