Władze Los Angeles chcą wydać na organizację igrzysk olimpijskich stosunkowo małą kwotę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejne letnie igrzyska olimpijskie - w 2028 roku - mają odbyć się w Los Angeles. Miasto już teraz inwestuje w transport publiczny. Stawia też na istniejącą infrastrukturę - zamiast budować wioskę olimpijską wykorzysta akademiki Uniwersytetu Kalifornijskiego. Organizatorzy zakładają też ambitnie niski budżet.

Flaga olimpijska jest już w Los Angeles. Przywiozła ją burmistrz miasta, prosto z Paryża. Karen Bass nie ukrywa, że ogromne wrażenie zrobiło na niej to, jak stolica Francji poradziła sobie z organizacją igrzysk. - Między naszymi miastami rozwinęła się przyjaźń. Wiele musimy się nauczyć od Paryża. Jedną z najbardziej ekscytujących rzeczy było to, że igrzyska w Paryżu były dla wszystkich. Teraz, kiedy wylądowałam i zobaczyłam tych wszystkich witających nas mieszkańców Los Angeles, doszło od mnie, że to wszystko już się zaczęło - mówiła burmistrz Bass.

Letnie igrzyska olimpijskie odbędą się w Los Angeles na przełomie lipca i sierpnia 2028 roku. Organizatorzy mówią, że LA to jedno z najważniejszych miejsc dla światowej kultury i igrzyska mają to odzwierciedlać.

Projekt LA 2028 promują znane postacie i to nie tylko ze świata sportu - między innymi piosenkarka Billie Eilish czy wokalista Red Hot Chilli Peppers Anthony Kiedis. - Tak jak wielu ludzi myśli, że Los Angeles jest nieprzyjazne, tak ja myślę, że jest całkiem przyjazne. Potrafi ci pomóc - mówi Billie Eilish. - W Los Angeles najbardziej kocham ocean, góry, palmy. Kocham to, że ludzie przyjeżdżają tu i próbują zmienić swoje życie. Los Angeles ciągle ma swojego ducha - przyznaje Anthony Kiedis.

Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu przeszły już do historii. Następne odbędą się w Los Angeles
Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu przeszły już do historii. Następne odbędą się w Los AngelesAnna Czerwińska/Fakty TVN

Los Angeles planuje igrzyska bez samochodów

Ambicją władz Los Angeles jest zorganizowanie igrzysk bez samochodów - sportowcy i kibice mają w zamyśle poruszać się tylko transportem publicznym. Dla jednego z najbardziej zakorkowanych miast świata to ogromne wyzwanie.

- Pracujemy nad stworzeniem nowych miejsc pracy poprzez rozbudowę naszego systemu transportu publicznego. Chcemy igrzysk bez samochodów. W przypadku Los Angeles to prawdziwy wyczyn, bo zawsze kochaliśmy nasze auta, ale chcemy stworzyć bardziej zielone Los Angeles - zapewnia Karen Bass.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: IO: Paryż miał uczyć się na błędach poprzedników. "To nie są igrzyska, jakie nam obiecano"

Władze miasta planują między innymi pożyczyć na czas igrzysk 3 tysiące autobusów z innych amerykańskich miast. Los Angeles liczy niespełna 4 miliony mieszkańców, ale aglomerację, tak zwane wielkie Los Angeles, zamieszkuje 18 milionów osób. Podobnie jak w Paryżu - wielkim problemem dla organizatorów igrzysk i władz miasta jest kryzys bezdomności. - Muszą popracować nad bezpieczeństwem w metrze. Musimy czuć się w nim komfortowo. Muszą poprawić czystość miasta i sytuację bezdomnych - trzeba zapewnić im dach nad głową, tak by można było bezpiecznie chodzić po mieście - wylicza Charity Manley, mieszkanka Los Angeles.

W 2028 roku na igrzyskach pojawią się nowe dyscypliny: squash, lacrosse i krykiet. Zniknie breakdance, który w Paryżu debiutował.

Kibice nie zawiedli na igrzyskach w Paryżu
Kibice nie zawiedli na igrzyskach w ParyżuPaweł Abramowicz/Fakty TVN

Budżet igrzysk w Los Angeles ma być stosunkowo mały

Budżet imprezy ma wynieść niespełna 7 miliardów dolarów. Przy skali przedsięwzięcia to dość optymistyczna kwota - wskazuje na to choćby doświadczenie Paryża, który pierwotny budżet igrzysk przekroczył o ponad 100 procent. - Wiemy na pewno, ile igrzyska kosztowały. To jest kwota mniej więcej 10 miliardów euro. Tak żeby nadać temu jakieś porównanie - są to podobno najtańsze igrzyska od czasu igrzysk w Atlancie - zwraca uwagę Tadeusz Kolasiński z Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu.

ZOBACZ TEŻ: Igrzyska olimpijskie w Paryżu dobiegają końca. Co warto zapamiętać?

Podobnie jak w Paryżu, w Los Angeles większość infrastruktury już istnieje, potrzebna będzie jedynie jej renowacja. Na słynnym stadionie Memorial odbędzie się już trzecia w jego historii ceremonia otwarcia igrzysk. Los Angeles organizowało je już w 1932 roku i w 1984. 40 lat temu imprezę zepsuł bojkot państw ówczesnego bloku komunistycznego, przez który na igrzyska nie poleciała między innymi reprezentacja Polski.

Wśród zagrożeń dla igrzysk w 2028 roku wymieniane są między innymi często nawiedzające Kalifornię trzęsienia ziemi. Ostatnie nadeszło w poniedziałek. Osiągnęło magnitudę 4,4.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG

Pozostałe wiadomości

Impreza na plebanii w Drobinie bardzo źle się skończyła. Zmarł 29-letni mężczyzna, a sekcja zwłok nie odpowiedziała na pytanie, dlaczego tak się stało. Według nieoficjalnych informacji w pokoju, w którym znaleziono ciało, znajdowała się duża ilość środków na potencję.

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalne informacje: znaleziono tam dużą ilość środków na potencję

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalne informacje: znaleziono tam dużą ilość środków na potencję

Źródło:
Fakty TVN

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, podczas lektury którego ciarki przechodzą po plecach. Dzieci przywiązywane pasami do łóżek to wcale nie najgorsza jego część. 

Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasami

Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasami

Źródło:
Fakty TVN

Bezczelna kradzież, od której panu Romanowi pęka serce. Złodzieje ukradli z pasieki 24 ule, w środku było około półtora miliona pszczół. Policja jest pewna, że to nie była przypadkowa kradzież.

Złodzieje ukradli 24 ule, w których było około 1,5 miliona pszczół

Złodzieje ukradli 24 ule, w których było około 1,5 miliona pszczół

Źródło:
Fakty TVN

Komisja Wenecka przyjedzie w środę do Polski. Do piątku jej członkowie będą rozmawiać w Warszawie z przedstawicielami władz, organizacji pozarządowych i prawniczych o projekcie ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W najbliższych tygodniach Komisja wyda też opinię na temat rozwiązania problemu tak zwanych neo-sędziów - ustalił Michał Tracz, reporter "Faktów" TVN.

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

Źródło:
"Fakty" TVN

- Takie sytuacje się zdarzają - mówią doświadczeni wojskowi. Ta zdarzyła się 9 września podczas szkolenia - 12 wojskowych spadochroniarzy zostało zniesionych przez silny wiatr. Mieli lądować na Pustyni Błędowskiej. Zniosło ich nad pobliską miejscowość Chechło. Spadochron jednego z żołnierzy zawisł na linii energetycznej. Inny wylądował na dachu budynku.

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie milkną pytania po sobotniej katastrofie budowlanej w Łodzi. Wraz ze ścianą i stropami kamienicy w gruzach legły plany oraz spokój mieszkańców. Prace tymczasowo wstrzymano, ale ich zakończenie nie wchodzi w grę i tunel kolejowy będzie drążony. Kwestią kluczową staje się nie tylko zapewnienie lokali zastępczych dla poszkodowanych, ale zapewnienie bezpieczeństwa całej inwestycji.

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Obrona granicy jest najważniejsza. Ale to jest ciągle pytanie, czy ta obrona nie może oznaczać współpracy z organizacjami, które potrafią humanitarnie podejść do uchodźcy i potrafią również wspomóc działania służb - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Maciej Żywno, wicemarszałek Senatu (Polska 2050-Trzecia Droga). Dodał, że chciałby, aby została dotrzymana obietnica dotycząca wpuszczenia na granicę polsko-białoruską organizacji humanitarnych, które zajmują się niesieniem pomocy potrzebującym.

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Źródło:
TVN24

- Oderwijmy się od tej kontrasygnaty. Czy ona by była udzielona, czy by ją cofnięto, jedno jest pewne: to, co pan prezydent chciał zrobić w Sądzie Najwyższym, to znaczy powołać jakiegoś swojego komisarza do przeprowadzania wyborów prezesa, było nieskuteczne - komentował w "Faktach po Faktach" sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego profesor Włodzimierz Wróbel.

Co z kontrasygnatą premiera? "Żyjemy w państwie schizofrenii"

Co z kontrasygnatą premiera? "Żyjemy w państwie schizofrenii"

Źródło:
TVN24

Europa, Afryka i Bliski Wschód stoją w obliczu kolejnego kryzysu migracyjnego, i to na skalę dotąd niespotykaną. Jego źródłem może być pogrążony w konflikcie Sudan. Dwa miliony uchodźców z Sudanu na razie znalazły schronienie w krajach ościennych, ale ta liczba może radykalnie wzrosnąć i spowodować nową, potężną falę migracyjną.

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Za oceanem trwa odliczanie do debaty między Donaldem Trumpem a Kamalą Harris. Debata rozpocznie się we wtorek o 21 czasu lokalnego, czyli o 3 w nocy w środę w Polsce. Pokaże ją stacja ABC. Sztaby obojga kandydatów już kilka tygodni wcześniej uzgodniły zasady. Będą podobne do tych, które obowiązywały w czasie czerwcowego starcia Donalda Trumpa z Joe Bidenem. Ameryka niecierpliwie czeka na to starcie, bo wrażenie, jakie zrobi Kamala Harris, może mieć znaczący wpływ na końcowy wynik walki o Biały Dom.

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS