Władze Los Angeles chcą wydać na organizację igrzysk olimpijskich stosunkowo małą kwotę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejne letnie igrzyska olimpijskie - w 2028 roku - mają odbyć się w Los Angeles. Miasto już teraz inwestuje w transport publiczny. Stawia też na istniejącą infrastrukturę - zamiast budować wioskę olimpijską wykorzysta akademiki Uniwersytetu Kalifornijskiego. Organizatorzy zakładają też ambitnie niski budżet.

Flaga olimpijska jest już w Los Angeles. Przywiozła ją burmistrz miasta, prosto z Paryża. Karen Bass nie ukrywa, że ogromne wrażenie zrobiło na niej to, jak stolica Francji poradziła sobie z organizacją igrzysk. - Między naszymi miastami rozwinęła się przyjaźń. Wiele musimy się nauczyć od Paryża. Jedną z najbardziej ekscytujących rzeczy było to, że igrzyska w Paryżu były dla wszystkich. Teraz, kiedy wylądowałam i zobaczyłam tych wszystkich witających nas mieszkańców Los Angeles, doszło od mnie, że to wszystko już się zaczęło - mówiła burmistrz Bass.

Letnie igrzyska olimpijskie odbędą się w Los Angeles na przełomie lipca i sierpnia 2028 roku. Organizatorzy mówią, że LA to jedno z najważniejszych miejsc dla światowej kultury i igrzyska mają to odzwierciedlać.

Projekt LA 2028 promują znane postacie i to nie tylko ze świata sportu - między innymi piosenkarka Billie Eilish czy wokalista Red Hot Chilli Peppers Anthony Kiedis. - Tak jak wielu ludzi myśli, że Los Angeles jest nieprzyjazne, tak ja myślę, że jest całkiem przyjazne. Potrafi ci pomóc - mówi Billie Eilish. - W Los Angeles najbardziej kocham ocean, góry, palmy. Kocham to, że ludzie przyjeżdżają tu i próbują zmienić swoje życie. Los Angeles ciągle ma swojego ducha - przyznaje Anthony Kiedis.

Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu przeszły już do historii. Następne odbędą się w Los Angeles
Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu przeszły już do historii. Następne odbędą się w Los AngelesAnna Czerwińska/Fakty TVN

Los Angeles planuje igrzyska bez samochodów

Ambicją władz Los Angeles jest zorganizowanie igrzysk bez samochodów - sportowcy i kibice mają w zamyśle poruszać się tylko transportem publicznym. Dla jednego z najbardziej zakorkowanych miast świata to ogromne wyzwanie.

- Pracujemy nad stworzeniem nowych miejsc pracy poprzez rozbudowę naszego systemu transportu publicznego. Chcemy igrzysk bez samochodów. W przypadku Los Angeles to prawdziwy wyczyn, bo zawsze kochaliśmy nasze auta, ale chcemy stworzyć bardziej zielone Los Angeles - zapewnia Karen Bass.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: IO: Paryż miał uczyć się na błędach poprzedników. "To nie są igrzyska, jakie nam obiecano"

Władze miasta planują między innymi pożyczyć na czas igrzysk 3 tysiące autobusów z innych amerykańskich miast. Los Angeles liczy niespełna 4 miliony mieszkańców, ale aglomerację, tak zwane wielkie Los Angeles, zamieszkuje 18 milionów osób. Podobnie jak w Paryżu - wielkim problemem dla organizatorów igrzysk i władz miasta jest kryzys bezdomności. - Muszą popracować nad bezpieczeństwem w metrze. Musimy czuć się w nim komfortowo. Muszą poprawić czystość miasta i sytuację bezdomnych - trzeba zapewnić im dach nad głową, tak by można było bezpiecznie chodzić po mieście - wylicza Charity Manley, mieszkanka Los Angeles.

W 2028 roku na igrzyskach pojawią się nowe dyscypliny: squash, lacrosse i krykiet. Zniknie breakdance, który w Paryżu debiutował.

Kibice nie zawiedli na igrzyskach w Paryżu
Kibice nie zawiedli na igrzyskach w ParyżuPaweł Abramowicz/Fakty TVN

Budżet igrzysk w Los Angeles ma być stosunkowo mały

Budżet imprezy ma wynieść niespełna 7 miliardów dolarów. Przy skali przedsięwzięcia to dość optymistyczna kwota - wskazuje na to choćby doświadczenie Paryża, który pierwotny budżet igrzysk przekroczył o ponad 100 procent. - Wiemy na pewno, ile igrzyska kosztowały. To jest kwota mniej więcej 10 miliardów euro. Tak żeby nadać temu jakieś porównanie - są to podobno najtańsze igrzyska od czasu igrzysk w Atlancie - zwraca uwagę Tadeusz Kolasiński z Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu.

ZOBACZ TEŻ: Igrzyska olimpijskie w Paryżu dobiegają końca. Co warto zapamiętać?

Podobnie jak w Paryżu, w Los Angeles większość infrastruktury już istnieje, potrzebna będzie jedynie jej renowacja. Na słynnym stadionie Memorial odbędzie się już trzecia w jego historii ceremonia otwarcia igrzysk. Los Angeles organizowało je już w 1932 roku i w 1984. 40 lat temu imprezę zepsuł bojkot państw ówczesnego bloku komunistycznego, przez który na igrzyska nie poleciała między innymi reprezentacja Polski.

Wśród zagrożeń dla igrzysk w 2028 roku wymieniane są między innymi często nawiedzające Kalifornię trzęsienia ziemi. Ostatnie nadeszło w poniedziałek. Osiągnęło magnitudę 4,4.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS