Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Prace przy renowacji katedry Notre-Dame postępują. Charakterystyczna iglica odzyskuje swój kształt pięć lat po tym, jak w trakcie pożaru zawaliła się.

Wielu paryżanom, zwłaszcza tym, którzy przez lata codziennie podziwiali majestat katedry, do dziś ciężko przychodzi mówienie o tym, co stało się 15 kwietnia 2019 roku. - Właśnie zamykałam stoisko. Kończył się dzień. Zobaczyłam dym. Początkowo nie bałam się, ale potem dym stał się dużo większy. To było przerażające - wspomina Laurence Alsina, która prowadzi stoisko niedaleko Notre-Dame. - Nie jestem chrześcijaninem, ale to był dla mnie szok. Bałem się, że cała katedra runie - przyznaje Albert Cohen, mieszkaniec Paryża.

To był szok dla całego świata, który śledził pożar na żywo w telewizjach informacyjnych. Gotycka Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu to wizytówka stolicy Francji, jedna z najważniejszych świątyń chrześcijaństwa, ważna część dziedzictwa kulturowego całej ludzkości, również dzięki Victorovi Hugo, który umieścił świątynię w centrum powieści "Dzwonnik z Notre-Dame".

Dzień w dzień na miejscu pracuje około 500 robotników i konserwatorów

- Ten pożar z pewnością pokazał emocjonalne przywiązanie do katedry, przede wszystkim paryżan, ale też wszystkich Francuzów, i szerzej - poza Francją - w wymiarze międzynarodowym - komentuje ksiądz Patrick Chauvet, były rektor katedry Notre-Dame.

Odbudowa katedry rozpoczęła się w 2021 roku. Na początku trzeba było usunąć ponad 200 ton stopionego przez ogień rusztowania, tak aby nie zawaliła się cała konstrukcja świątyni.

ZOBACZ TEŻ: Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Na miejscu dzień w dzień pracuje około 500 robotników i konserwatorów. Do tej pory na renowację wydano pół miliarda euro, pochodzące między innymi z publicznej zbiórki.

Kontrowersje wokół zmian w katedrze

Największe kontrowersje wywołuje plan wprowadzenia do odrestaurowanej katedry współczesnych witraży. Zapowiedział to prezydent Francji Emmanuel Macron. Chce, by w zabytku, który jest świadectwem stylów kilku epok, było też miejsce na "ślad XXI wieku".

- Ta tragedia ma też swoją dobrą stronę. Mogliśmy przeprowadzić prace archeologiczne, które wcześniej nie były możliwe, i dokonaliśmy wyjątkowych odkryć. Nawet podczas czyszczenia obrazów można było odkryć elementy pokryte wcześniej pod warstwą brudu. Dziś mamy szersze pojęcie o tym, jak katedra wyglądała kiedyś - mówi Emma Roux, witrażystka, która pracuje przy odbudowie katedry.

Wbrew zapowiedziom prezydenta Macrona katedra nie zostanie otwarta dla turystów i wiernych już latem w czasie trwania igrzysk olimpijskich w Paryżu. Na wielkie święto trzeba będzie będzie poczkeać dodatkowych kilka miesięcy.

Kiedy katedra zostanie otwarta?

- Katedra, którą odkryjemy 8 grudnia, będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem. Nikt z żywych nie widział jej jeszcze takiej, jaką ją wtedy zobaczymy. Możemy być tylko szczęśliwi i pełni wdzięczności dla tych wszystkich, którzy przez ostatnie pięć lat pracowali nad renowacją - mówi ksiądz Olivier Ribadeau Dumas, rektor katedry Notre-Dame.

ZOBACZ TEŻ: W Paryżu odkryto tajemniczy tunel w pobliżu więzienia

Otwarcie katedry nie oznacza zakończenia w niej wszystkich prac. Te mogą potrwać nawet do 2030 roku. Jeszcze jesienią do Notre-Dame wrócą wielkie organy, ołtarz, relikwiarze i dzieła sztuki, w tym obrazy. W środku umieszczonych zostanie około półtora tysiąca nowych krzeseł.

Według rektora Notre-Dame odrestaurowana została już między innymi polska kaplica w katedrze, otwarta w 2018 roku, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS