Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie
Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie
Angelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecieAngelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

To rzadkie, a nawet bezprecedensowe posunięcie - tak decyzję Węgier o udzieleniu azylu byłemu polskiemu wiceministrowi sprawiedliwości komentuje portal Euronews. O niecodziennej sytuacji z udziałem dwóch unijnych państw piszą też inne zagraniczne media.

"Rzadko się zdarza, by inne państwo europejskie zgodziło się udzielić azylu uciekinierowi poszukiwanemu na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania" - czytamy w Euronews.

Portal podkreśla, że węgierski premier w dużej mierze unikał pytań o tę decyzję, opuszczając w czwartek szczyt Rady Europejskiej. - Nie jestem zaangażowany w tę procedurę prawną. Czy macie inne pytania? - komentował Viktor Orban.

Jak sprawę opisują zagraniczne media?

Portal Euronews przytacza też argumenty wysuwane przez PiS, że nowy polski rząd "wykorzystuje wymiar sprawiedliwości do niesprawiedliwych ataków na opozycję".

"Rząd premiera Donalda Tuska utrzymuje, że otworzył prokuratorom drogę do zbadania nieprawidłowości popełnionych pod rządami poprzedniego nacjonalistycznego rządu Prawa i Sprawiedliwości, które wcześniej zostałyby zatuszowane" - podaje agencja Reuters, przytaczając stanowisko polskich władz.

"Orban jest bliskim sojusznikiem prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość, która została odsunięta od władzy przez proeuropejską koalicję premiera Donalda Tuska" - przypomina portal Euractiv. "To wszystko doprowadziło do rzadkiego sporu prawnego między dwoma państwami członkowskimi Unii Europejskiej" - podsumowuje portal.

"Łatwo byłoby dać się zamknąć". Marcin Romanowski zabiera głos i kreuje się na bohatera
"Łatwo byłoby dać się zamknąć". Marcin Romanowski zabiera głos i kreuje się na bohateraMaciej Knapik/Fakty TVN

Media niemieckie piszą o gniewnej reakcji polskich władz na udzielenie przez Węgry azylu Marcinowi Romanowskiemu.

"Polski były wiceminister jest poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania w związku z podejrzeniem o korupcję. Węgry powinny ten nakaz wykonać, ale mężczyzna otrzymał tam azyl. Warszawa postrzega to jako wrogi akt" - czytamy w portalu tygodnika "Der Spiegel".

Politico ocenia wprost - Orban rozwścieczył Warszawę, a jego decyzja doprowadziła do kolejnego już sporu między Polską a Węgrami. "Tusk w piątek potępił decyzję Węgier, porównując rząd w Budapeszcie do dyktatury Aleksandra Łukaszenki na Białorusi" - czytamy w portalu.

TEKST PREMIUM: 12 słów kluczy na 12 miesięcy. Podsumowujemy pierwszy rok rządu

Bloomberg przypomina, jakie stosunki łączyły w przeszłości rządy w Warszawie i w Budapeszcie, i jak zmieniły się one po wyborach 15 października ubiegłego roku.

"Premier Węgier Viktor Orban przez długi czas był sojusznikiem poprzedniego rządu w Polsce, kiedy obydwa kraje były krytykowane przez Unię Europejską za podważanie demokracji" - zauważa Bloomberg.

"Od kiedy Donald Tusk objął władzę, jego rząd pomógł przywrócić Polsce dostęp do miliardów euro pomocy zablokowanej z powodu obaw o łamanie praworządności. Bruksela nadal wstrzymuje 20 miliardów euro funduszy dla Węgier" - czytamy w portalu.

Niemcy popadają w coraz większe kłopoty
Niemcy popadają w coraz większe kłopotyJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry po raz kolejny udzielają azylu osobie ściganej za korupcję

"Tusk często krytykował Orbana za przymilanie się do prezydenta Rosji i jego niechęć do udzielenia wojskowego wsparcia Ukrainie" - dodaje Bloomberg. Inny amerykański magazyn o profilu biznesowym - "Barron's" - nadmienia, że to nie pierwszy raz, kiedy Węgry udzielają schronienia zagranicznym sojusznikom Orbana, ściganym w ich własnych krajach.

"W 2018 roku ten środkowoeuropejski kraj udzielił azylu byłemu premierowi Macedonii Północnej Nikoli Gruewskiemu po tym, jak został skazany na dwa lata więzienia za nadużycie władzy. W tym roku były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro w połowie lutego zatrzymał się na dwa dni w ambasadzie Węgier w brazylijskiej stolicy, bo wcześniej policja skonfiskowała jego paszport i aresztowała dwóch współpracowników" - wskazuje "Barron's".

Na początku tego roku na Węgrzech przebywał też były prezes Orlenu Daniel Obajtek, aż został członkiem Parlamentu Europejskiego - przypominają media. Zagraniczne portale podsumowują, że ostatni ruch Węgier w sprawie Marcina Romanowskiego jeszcze bardziej pogłębia rozłam między byłymi już sojusznikami, jak niegdyś określano Budapeszt i Warszawę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS