Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie
Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie
Angelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecieAngelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

To rzadkie, a nawet bezprecedensowe posunięcie - tak decyzję Węgier o udzieleniu azylu byłemu polskiemu wiceministrowi sprawiedliwości komentuje portal Euronews. O niecodziennej sytuacji z udziałem dwóch unijnych państw piszą też inne zagraniczne media.

"Rzadko się zdarza, by inne państwo europejskie zgodziło się udzielić azylu uciekinierowi poszukiwanemu na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania" - czytamy w Euronews.

Portal podkreśla, że węgierski premier w dużej mierze unikał pytań o tę decyzję, opuszczając w czwartek szczyt Rady Europejskiej. - Nie jestem zaangażowany w tę procedurę prawną. Czy macie inne pytania? - komentował Viktor Orban.

Jak sprawę opisują zagraniczne media?

Portal Euronews przytacza też argumenty wysuwane przez PiS, że nowy polski rząd "wykorzystuje wymiar sprawiedliwości do niesprawiedliwych ataków na opozycję".

"Rząd premiera Donalda Tuska utrzymuje, że otworzył prokuratorom drogę do zbadania nieprawidłowości popełnionych pod rządami poprzedniego nacjonalistycznego rządu Prawa i Sprawiedliwości, które wcześniej zostałyby zatuszowane" - podaje agencja Reuters, przytaczając stanowisko polskich władz.

"Orban jest bliskim sojusznikiem prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość, która została odsunięta od władzy przez proeuropejską koalicję premiera Donalda Tuska" - przypomina portal Euractiv. "To wszystko doprowadziło do rzadkiego sporu prawnego między dwoma państwami członkowskimi Unii Europejskiej" - podsumowuje portal.

"Łatwo byłoby dać się zamknąć". Marcin Romanowski zabiera głos i kreuje się na bohatera
"Łatwo byłoby dać się zamknąć". Marcin Romanowski zabiera głos i kreuje się na bohateraMaciej Knapik/Fakty TVN

Media niemieckie piszą o gniewnej reakcji polskich władz na udzielenie przez Węgry azylu Marcinowi Romanowskiemu.

"Polski były wiceminister jest poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania w związku z podejrzeniem o korupcję. Węgry powinny ten nakaz wykonać, ale mężczyzna otrzymał tam azyl. Warszawa postrzega to jako wrogi akt" - czytamy w portalu tygodnika "Der Spiegel".

Politico ocenia wprost - Orban rozwścieczył Warszawę, a jego decyzja doprowadziła do kolejnego już sporu między Polską a Węgrami. "Tusk w piątek potępił decyzję Węgier, porównując rząd w Budapeszcie do dyktatury Aleksandra Łukaszenki na Białorusi" - czytamy w portalu.

TEKST PREMIUM: 12 słów kluczy na 12 miesięcy. Podsumowujemy pierwszy rok rządu

Bloomberg przypomina, jakie stosunki łączyły w przeszłości rządy w Warszawie i w Budapeszcie, i jak zmieniły się one po wyborach 15 października ubiegłego roku.

"Premier Węgier Viktor Orban przez długi czas był sojusznikiem poprzedniego rządu w Polsce, kiedy obydwa kraje były krytykowane przez Unię Europejską za podważanie demokracji" - zauważa Bloomberg.

"Od kiedy Donald Tusk objął władzę, jego rząd pomógł przywrócić Polsce dostęp do miliardów euro pomocy zablokowanej z powodu obaw o łamanie praworządności. Bruksela nadal wstrzymuje 20 miliardów euro funduszy dla Węgier" - czytamy w portalu.

Niemcy popadają w coraz większe kłopoty
Niemcy popadają w coraz większe kłopotyJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry po raz kolejny udzielają azylu osobie ściganej za korupcję

"Tusk często krytykował Orbana za przymilanie się do prezydenta Rosji i jego niechęć do udzielenia wojskowego wsparcia Ukrainie" - dodaje Bloomberg. Inny amerykański magazyn o profilu biznesowym - "Barron's" - nadmienia, że to nie pierwszy raz, kiedy Węgry udzielają schronienia zagranicznym sojusznikom Orbana, ściganym w ich własnych krajach.

"W 2018 roku ten środkowoeuropejski kraj udzielił azylu byłemu premierowi Macedonii Północnej Nikoli Gruewskiemu po tym, jak został skazany na dwa lata więzienia za nadużycie władzy. W tym roku były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro w połowie lutego zatrzymał się na dwa dni w ambasadzie Węgier w brazylijskiej stolicy, bo wcześniej policja skonfiskowała jego paszport i aresztowała dwóch współpracowników" - wskazuje "Barron's".

Na początku tego roku na Węgrzech przebywał też były prezes Orlenu Daniel Obajtek, aż został członkiem Parlamentu Europejskiego - przypominają media. Zagraniczne portale podsumowują, że ostatni ruch Węgier w sprawie Marcina Romanowskiego jeszcze bardziej pogłębia rozłam między byłymi już sojusznikami, jak niegdyś określano Budapeszt i Warszawę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS