Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Węgry będą nawać ton w Unii. Jak to wykorzysta Orban?
Węgry będą nawać ton w Unii. Jak to wykorzysta Orban?
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Węgry będą nawać ton w Unii. Jak to wykorzysta Orban?Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Już samo hasło węgierskiej prezydencji jest prowokacją, być może nawet żartem. "Make Europe Great Again", czyli "Uczyńmy Europę znów wielką" to wprost nawiązanie do słynnego sloganu Donalda Trumpa.

Dalej jest już bez ekstrawagancji. Logo prezydencji to kostka Rubika z flagami Węgier i i Unii. Z kolei twarzą węgierskiej prezydencji został człowiek z trzeciego szeregu politycznego - minister do spraw europejskich.

- Jeśli nasza prezydencja okaże się sukcesem, to da Węgrom większe pole politycznego manewru. Co ważne, udana węgierska prezydencja będzie sukcesem całej Europy - mówi János Bóka, węgierski minister do spraw Unii Europejskiej.

Na ten dzień Europa z niepokojem przygotowywała się od miesięcy. Pracami Unii przez pół roku będzie kierować kraj, na czele którego stoi najbardziej antunijny i jednocześnie najbardziej prorosyjski i prochiński polityk Europy. Najdalej idące głosy wzywały wręcz, by Viktorowi Orbanowi wytrącić z ręki potężne narzędzie wpływu na cały kontynent.

- Jedyną długoterminową odpowiedzią na tego autokratę jest rozbrojenie go poprzez odebranie mu prawa głosu, zamrożenie funduszy unijnych i anulowanie węgierskiej prezydencji - mówiła w PE Tineke Strik, eurodeputowana z frakcji Zielonych.

- Proszę o zawieszenie węgierskiej prezydencji i uruchomienie procedury artykułu siódmego, aby odebrać Orbanowi prawo weta - apelował Damian Boeselager, eurodeputowany Zielonych.

Jakie priorytety swojej prezydencji mają Węgry?

Według definicji, "prezydencja kieruje pracami nad unijnym ustawodawstwem oraz dba o ciągłość działań Unii Europejskiej, porządek procedur legislacyjnych i współpracę państw członkowskich. Musi więc być uczciwym i bezstronnym mediatorem".

Potencjalnie Węgry mogłyby paraliżować unijną współpracę, dlatego przywódcy krajów członkowskich robili wszystko, żeby obsadzić najważniejsze stanowiska w Unii przed nadejściem Orbana. Ustępująca prezydencja belgijska w ostatniej chwili doprowadziła do przyjęcia nowego pakietu sankcji wobec Rosji i formalnie rozpoczęła rozmowy akcesyjne z Ukrainą.

Węgry obiecują, że będą "uczciwym pośrednikiem". Wśród priorytetów swojej prezydencji wymieniają poprawę konkurencyjności Unii Europejskiej i powstrzymanie niekontrolowanej imigracji.

Nad Węgrami wciąż "wisi" unijna procedura artykułu siódmego, która może doprowadzić do zawieszenia niektórych praw państwa członkowskiego.

- Procedura artykułu siódmego stała sie kwestią polityczną w kampanii wyborczej do europarlamentu i narzędziem politycznego nacisku na Węgry, by przyjęły konkretne rozwiązania - ocenia János Bóka.

Ewentualny bałagan po Orbanie sprzątać będzie Polska, bo to nasz kraj od stycznia przejmie unijną prezydencję.

"Wkraczamy w nową erę polityki europejskiej"

Premier Węgier będzie chciał wykorzystać najbliższe pół roku do budowy własnego zaplecza politycznego w Brukseli. 30 czerwca Orban ogłosił, że jego partia Fidesz utworzy w europarlamencie nową frakcję razem z partią ANO byłego premiera Czech Andreja Babiša i skrajnie prawicową Austriacką Partią Wolności (FPOe).

- Dziś mamy historyczny dzień, ponieważ wkraczamy w nową erę polityki europejskiej, w epokę wolności, w epokę suwerenności, pokoju, dobrobytu i wartości - mówi Herbert Kickl, lider Austriackiej Partii Wolności.

By utworzyć frakcję w europarlamencie, potrzeba partii z minimum siedmiu krajów członkowskich, więc Orban i spółka wciąż potrzebują wsparcia z co najmniej czterech innych państw. Nieformalnie rozmowy toczą się między innymi z Prawem i Sprawiedliwością.

CZYTAJ TAKŻE: Orban ogłosił nowy sojusz w Europie. "To dzień, w którym rozpoczęła się odnowa polityki europejskiej"

Orban ogłosił nowy sojusz w Europie
Orban ogłosił nowy sojusz w EuropieReuters

- Od tej chwili, od tego dzisiejszego impulsu, sygnału wyjściowego, mile widziane będą wszystkie siły polityczne, które zechcą przyłączyć się do naszych wysiłków na rzecz reform. I z tego, co słyszałem w ciągu ostatnich kilku dni, będzie tych sił więcej, niż niektórzy z Was przypuszczają - mówi Herbert Kickl.

Frakcje polityczne w Brukseli powinny uformować się w najbliższych dniach. Pierwsze posiedzenie nowego europarlamentu - 16 lipca. Niewykluczone, że zamiast zapowiadanej jednej wielkiej grupy eurosceptyków powstaną aż trzy mniejsze.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS