"Wczoraj byliśmy heretykami, dziś jesteśmy głównym nurtem". Skrajna prawica w Europie liczy na sukcesy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To miał być pokaz siły europejskiej skrajnej prawicy. Grupa europarlamentarna Patrioci dla Europy zorganizowała swój pierwszy wiec. Do Madrytu przyjechali między innymi premier Węgier Viktor Orban i przewodnicząca francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Prawicowi politycy twierdzą, że powrót Donalda Trumpa jest sygnałem, iż w Europie też nadszedł czas na zmiany.

Skrajna prawica w Europie spogląda w kierunku Donalda Trumpa i zapowiada, że "odzyska kontynent".

"Uczyńmy Europę znowu wielką" - takie hasło towarzyszyło liderom, którzy spotkali się na wiecu w Madrycie. "Nasz przyjaciel Trump zmienił świat w ciągu zaledwie kilku tygodni" - stwierdził premier Węgier Viktor Orban, który jest uważany za jednego z najbliższych sojuszników amerykańskiego prezydenta w Unii Europejskiej.

- Skończyła się pewna era. Wczoraj byliśmy heretykami, dziś jesteśmy głównym nurtem - ocenił premier Węgier.

Le Pen: jesteśmy świadkami prawdziwej globalnej zmiany

W spotkaniu zorganizowanym przez skrajnie prawicową hiszpańską partię Vox, oprócz Viktora Orbana, udział wzięli między innymi wicepremier Włoch Matteo Salvini, założyciel i lider holenderskiej Partii Wolności Geert Wilders oraz liderka francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Zmotywowani powrotem Trumpa do władzy, wzywali do zwrotu w polityce.

- Zwycięstwa Donalda Trumpa nie można postrzegać jako zwykłej zmiany władzy w demokratycznym kraju ani jako demokratycznego przebudzenia w upadającym narodzie. Jesteśmy świadkami prawdziwej globalnej zmiany - stwierdziła Marine Le Pen.

- Świat zmienia się szybko na naszych oczach. My jesteśmy na czele tej transformacji. Prezydent Trump zapowiada złoty wiek dla Ameryki, musimy zadać sobie pytanie: czy jesteśmy gotowi zrobić to samo w Europie? - powiedział Geert Wilders, lider holenderskiej Partii Wolności.

Republikański senator po słowach Muska: boję się, że tracimy 80 lat historii
Republikański senator po słowach Muska: boję się, że tracimy 80 lat historiiAngelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Patrioci dla Europy", bo tak nazywa siebie skrajnie prawicowa grupa polityczna w europarlamencie, omawiali w Madrycie strategię demontażu Zielonego Ładu i rozszerzenia swoich wpływów w Unii Europejskiej. Chwalili politykę Donalda Trumpa akceptującą wyłącznie dwie płcie. Stwierdzili, że źródłem społecznego i gospodarczego kryzysu w Europie są Komisja Europejska i jej przewodnicząca Ursula von der Leyen. Brukselę obwiniali o napływ imigrantów.

- Chciałbym podziękować wszystkim za wsparcie podczas trwającego trzy lata procesu, w którym zostałem oskarżony o uprowadzenie imigrantów poprzez blokowanie ich nielegalnego wjazdu do Włoch. W końcu w grudniu zostałem uniewinniony. Prawo do obrony granic przed inwazją zwyciężyło. Zwyciężyliśmy - oznajmił Matteo Salvini, wicepremier Włoch.

Na szczycie europejskiej skrajnej prawicy przemawiał Krzysztof Bosak

Hiszpańska partia Vox, która była gospodarzem wiecu, twierdzi, że w wydarzeniu wzięło udział około dwóch tysięcy osób. Na scenie w Madrycie w imieniu polskiego Ruchu Narodowego przemawiał Krzysztof Bosak. 

- Będziemy bronić wolności i niepodległości, nie tylko w Polsce czy Hiszpanii, ale we wszystkich europejskich krajach. Będziemy bronić tradycyjnej i normalnej rodziny - matki, ojca i wielu dzieci - zapowiedział Krzysztof Bosak, prezes Ruchu Narodowego i lider Konfederacji.

Był to pierwszy szczyt Patriotów dla Europy. Ugrupowanie, które powstało z inicjatywy Viktora Orbana po zeszłorocznych eurowyborach, twierdzi, że opiera się na suwerenności narodowej, tradycyjnych wartościach oraz na obronie wolności słowa i bezpieczeństwa. Obecnie jest trzecią siłą w Parlamencie Europejskim.

CZYTAJ TAKŻE: Orban ogłosił nowy sojusz w Europie. "To dzień, w którym rozpoczęła się odnowa polityki europejskiej"

- Świat zmienia się na lepsze. Europa zmienia się na lepsze i może się zmienić jeszcze bardziej. Nasi ludzie odzyskają wolność, a my spełnimy każdą z naszych obietnic - obietnic, o których mówili nam, że są niemożliwe do spełnienia. Z zazdrością patrzymy, jak są one skutecznie realizowane w innych krajach. Widzimy to w Argentynie, widzimy to w Stanach Zjednoczonych - mówił Santiago Abascal, lider hiszpańskiej partii Vox, przewodniczący Patriotów dla Europy.

Santiago Abascal podkreślał, że ugrupowanie musi nawiązać stałe kontakty ze swoimi sojusznikami w Europie. Choć niemiecka AfD nie należy do Patriotów dla Europy, lider partii Vox życzył ugrupowaniu sukcesu w nadchodzących wyborach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS