Wyświęcanie żonatych mężczyzn na odległych terenach? "Kościół nie może pozostać bierny i zamknięty"


Celibat w Kościele katolickim to jeden z tematów, wokół których od dawna trwają wielkie dyskusje. Na odległych, trudno dostępnych terenach wiernych jest niewielu, a księży po prostu brakuje. Często niektóre ich obowiązki przejmują obecne na miejscu siostry zakonne. Zdaniem duchowych z Ameryki Południowej wyświęcanie mężczyzn posiadających rodziny mogłoby być dobrym rozwiązaniem. Nad rozwiązaniem tego problemu pracuje zebrany w Watykanie synod poświęcony Amazonii.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

W niewielkiej wiosce pośrodku amazońskiej puszczy nabożeństwo odprawiane jest przez świeckiego misjonarza, a nie przez księdza. Na tych ziemiach kościół katolicki jest obecny od blisko pół tysiąca lat.

- Nie mogę opuszczać wiernych, nawet jeśli mieszkają bardzo daleko. Muszę z nimi być. W przeciwnym razie stracą wiarę - wyjaśnił misjonarz Antelmo Pereira.

Na tych odległych, trudno dostępnych terenach wiernych jest niewielu, a księży po prostu brakuje. Często niektóre ich obowiązki przejmują obecne na miejscu siostry zakonne.

- Gdy w pobliżu nie ma księdza, a trzeba kogoś ochrzcić, to go chrzcimy. Jeśli jakaś para chce wziąć ślub, to wszyscy poświadczamy o jej miłości. Nie raz wysłuchiwałyśmy spowiedzi, choć nie udzielamy rozgrzeszenia - powiedziała siostra misjonarka z Kolumbii Alba Teresa.

- Musimy mieć tutaj księdza, żeby udzielał nam sakramentów. I żeby nas nauczał religii - zauważył mieszkaniec Satna Rosa w Brazylii Salvador Saldanha.

Więcej osób do udzielania sakramentów

W ostatnich latach coraz częściej i głośniej mówi się o zniesieniu celibatu i wyświęcaniu na księży również tych mężczyzn, którzy są żonaci.

- Ksiądz odwiedza nas tutaj bardzo rzadko, a nie mamy księdza, który mieszkałby tutaj na stałe. Pomysł wyświęcania mężczyzn, którzy są żonaci i mają rodziny, mógłby być pomocny. Byłoby więcej osób do udzielania sakramentów - stwierdził diakon Ferney Pereira.

Wyświęcanie mężczyzn to jeden z najważniejszych tematów trwającego w Watykanie specjalnego synodu poświęconego Amazonii. Ponad 250 duchownych z Ameryki Południowej dyskutuje o tym, jak podtrzymać w tym regionie katolicyzm.

Wstępnie wysunięta propozycja dotyczy wyłącznie najdalszych zakątków Ziemi, w których najtrudniej znaleźć duchownych i wyświęcania tam na księży żonatych mężczyzn.

- Kościół nie może pozostać bierny i zamknięty, skoncentrowany na sobie, otoczony przez wysokie mury. Nie może spoglądać z nostalgią w przeszłość. Kościół musi otworzyć swoje wrota, musi wybudować mosty. Musi wytyczyć nową ścieżkę - powiedział przedstawiciel z Brazylii kardynał Claudio Hummes.

Specyfikę regionu Brazylii bardzo dobrze zna i rozumie papież, który pochodzi z Argentyny.

W przeszłości już kilkakrotnie prosił o wybaczenie za grzechy popełnione w Amazonii, przez katolickich misjonarzy. Przepraszał także za lekceważący stosunek kościoła wobec rdzennych mieszkańców i ich kultury.

- Zasmuciły mnie sarkastyczne komentarze na temat mężczyzny, który składał tutaj dary z piórami wpiętymi we włosy. Powiedzcie, jaka to różnica czy masz na głowie pióra, czy też trójskrzydły kapelusz, który noszą niektórzy dostojnicy w Watykanie? - pytał papież Franciszek.

Zniesienie celibatu, nawet jeśli dotyczące wyłącznie księży pracujących w najmniejszych wspólnotach, byłoby rewolucją. Robocza propozycja przewiduje, że święcenia mogliby otrzymać tylko sprawdzeni, doświadczeni i dojrzali życiowo mężczyźni, od lat zaangażowani w działalność Kościoła katolickiego.

https://go.tvn24.pl/programy,7/fakty-o-swiecie-odcinki,15074/odcinek-121,S00E121,127980

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN