Wyświęcanie żonatych mężczyzn na odległych terenach? "Kościół nie może pozostać bierny i zamknięty"


Celibat w Kościele katolickim to jeden z tematów, wokół których od dawna trwają wielkie dyskusje. Na odległych, trudno dostępnych terenach wiernych jest niewielu, a księży po prostu brakuje. Często niektóre ich obowiązki przejmują obecne na miejscu siostry zakonne. Zdaniem duchowych z Ameryki Południowej wyświęcanie mężczyzn posiadających rodziny mogłoby być dobrym rozwiązaniem. Nad rozwiązaniem tego problemu pracuje zebrany w Watykanie synod poświęcony Amazonii.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

W niewielkiej wiosce pośrodku amazońskiej puszczy nabożeństwo odprawiane jest przez świeckiego misjonarza, a nie przez księdza. Na tych ziemiach kościół katolicki jest obecny od blisko pół tysiąca lat.

- Nie mogę opuszczać wiernych, nawet jeśli mieszkają bardzo daleko. Muszę z nimi być. W przeciwnym razie stracą wiarę - wyjaśnił misjonarz Antelmo Pereira.

Na tych odległych, trudno dostępnych terenach wiernych jest niewielu, a księży po prostu brakuje. Często niektóre ich obowiązki przejmują obecne na miejscu siostry zakonne.

- Gdy w pobliżu nie ma księdza, a trzeba kogoś ochrzcić, to go chrzcimy. Jeśli jakaś para chce wziąć ślub, to wszyscy poświadczamy o jej miłości. Nie raz wysłuchiwałyśmy spowiedzi, choć nie udzielamy rozgrzeszenia - powiedziała siostra misjonarka z Kolumbii Alba Teresa.

- Musimy mieć tutaj księdza, żeby udzielał nam sakramentów. I żeby nas nauczał religii - zauważył mieszkaniec Satna Rosa w Brazylii Salvador Saldanha.

Więcej osób do udzielania sakramentów

W ostatnich latach coraz częściej i głośniej mówi się o zniesieniu celibatu i wyświęcaniu na księży również tych mężczyzn, którzy są żonaci.

- Ksiądz odwiedza nas tutaj bardzo rzadko, a nie mamy księdza, który mieszkałby tutaj na stałe. Pomysł wyświęcania mężczyzn, którzy są żonaci i mają rodziny, mógłby być pomocny. Byłoby więcej osób do udzielania sakramentów - stwierdził diakon Ferney Pereira.

Wyświęcanie mężczyzn to jeden z najważniejszych tematów trwającego w Watykanie specjalnego synodu poświęconego Amazonii. Ponad 250 duchownych z Ameryki Południowej dyskutuje o tym, jak podtrzymać w tym regionie katolicyzm.

Wstępnie wysunięta propozycja dotyczy wyłącznie najdalszych zakątków Ziemi, w których najtrudniej znaleźć duchownych i wyświęcania tam na księży żonatych mężczyzn.

- Kościół nie może pozostać bierny i zamknięty, skoncentrowany na sobie, otoczony przez wysokie mury. Nie może spoglądać z nostalgią w przeszłość. Kościół musi otworzyć swoje wrota, musi wybudować mosty. Musi wytyczyć nową ścieżkę - powiedział przedstawiciel z Brazylii kardynał Claudio Hummes.

Specyfikę regionu Brazylii bardzo dobrze zna i rozumie papież, który pochodzi z Argentyny.

W przeszłości już kilkakrotnie prosił o wybaczenie za grzechy popełnione w Amazonii, przez katolickich misjonarzy. Przepraszał także za lekceważący stosunek kościoła wobec rdzennych mieszkańców i ich kultury.

- Zasmuciły mnie sarkastyczne komentarze na temat mężczyzny, który składał tutaj dary z piórami wpiętymi we włosy. Powiedzcie, jaka to różnica czy masz na głowie pióra, czy też trójskrzydły kapelusz, który noszą niektórzy dostojnicy w Watykanie? - pytał papież Franciszek.

Zniesienie celibatu, nawet jeśli dotyczące wyłącznie księży pracujących w najmniejszych wspólnotach, byłoby rewolucją. Robocza propozycja przewiduje, że święcenia mogliby otrzymać tylko sprawdzeni, doświadczeni i dojrzali życiowo mężczyźni, od lat zaangażowani w działalność Kościoła katolickiego.

https://go.tvn24.pl/programy,7/fakty-o-swiecie-odcinki,15074/odcinek-121,S00E121,127980

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS