Wąsik i Kamiński nie są więźniami politycznymi. "Przestrzegamy przed nadużywaniem tego pojęcia"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Wąsik i Kamiński nie są więźniami politycznymi. "Przestrzegamy przed nadużywaniem tego pojęcia"
Wąsik i Kamiński nie są więźniami politycznymi. "Przestrzegamy przed nadużywaniem tego pojęcia"
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Wąsik i Kamiński nie są więźniami politycznymi. "Przestrzegamy przed nadużywaniem tego pojęcia"Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W świetle tego, jak w Polsce nadużywa się zwrotu "więzień polityczny", warto wiedzieć, na czym naprawdę polega takie przekleństwo. To piekło dla tych ludzi i dla ich bliskich.

Prawdopodobnie to dzisiaj najbardziej znany więzień polityczny na świecie. Po długich tygodniach niepewności dostaliśmy naoczny dowód na to, że Aleksiej Nawalny żyje. Wychudzony, z ogoloną głową i nieodmiennym poczuciem humoru. Więźniami politycznymi są także Aleś Białacki, Andrzej Poczobut oraz mąż Swiatłany Cichanouskiej - Siarhiej. Wszyscy przetrzymywani są za kratami przez białoruski reżim.

- Nie wiem, czy mój mąż żyje. Nie wiem, w jakim stanie jest Andrzej Poczobut. Od miesięcy nie mam żadnych informacji. Łukaszenka blokuje jakikolwiek kontakt, żeby po pierwsze gnębić rodziny, a po drugie, żeby złamać więźniów - wyjaśnia Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji. Reżim w Mińsku próbuje złamać więźniów, bijąc ich do nieprzytomności i powodując rozległe ślady. To niewinni ludzie, którzy trafili za kraty, bo walczyli o demokratyczną Białoruś. - To, że polityk jest w więzieniu, nie znaczy, że jest więźniem politycznym - podkreśla Maria Ejchart, wiceministra sprawiedliwości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Aleksiej Nawalny z nowymi zarzutami. "Nie wiem, czy określić to jako smutne, śmieszne czy absurdalne"

Nie ma jednolitej definicji więźnia politycznego, która zostałaby zapisana w prawie międzynarodowym. Powszechnie jednak uznaje się, że więzień polityczny, czy też więzień sumienia, to osoba ukarana i uwięziona nie z powodu popełnienia rzeczywistych przestępstw, ale ze względu na osobiste przekonania czy głoszone idee, które najczęściej stanowią krytykę władzy. - Amnesty International nazywa więźniami sumienia tych, którzy zostali skazani bądź uwięzieni czy to w nierzetelnym postępowaniu sądowym, czy to w ogóle bez procesu sądowego, tylko i wyłącznie z tego powodu, że korzystali z przysługujących im praw i wolności. Na przykład korzystali z wolności słowa, krytykując władze, korzystali z wolności zgromadzeń - wyjaśnia Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International w Polsce. Amnesty International to pozarządowa organizacja walcząca o prawa człowieka na całym świecie, aktywnie działająca na rzecz uwolnienia właśnie nielegalnie przetrzymywanych więźniów sumienia.

Kolejna sądowa rozprawa przeciwko Nawalnemu
Kolejna sądowa rozprawa przeciwko NawalnemuReuters

Wyraźne nadużycie

Gdy po zatrzymaniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika środowiska związane z Prawem i Sprawiedliwością zaczęły ich nazywać więźniami politycznymi, Amnesty International oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka zdecydowanie zaprotestowały. "Określanie osadzonych Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego mianem więźniów politycznych stanowi głęboko niesprawiedliwe przekłamanie, godzące wprost w pamięć o osobach faktycznie osadzonych z powodu ich przekonań, postaw, walki o demokrację i prawa człowieka" - brzmi komunikat Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. "Pojęcia "więzień polityczny" najczęściej używa się w odniesieniu do osób, które są więzione za wyznawane idee, na podstawie niezasadnych zarzutów, a do ich uwięzienia doszło z naruszeniem gwarancji sprawiedliwego procesu. (...) Przestrzegamy przed nadużywaniem tego pojęcia, bowiem umniejsza to jego wagę w odniesieniu do osób faktycznie znajdujących się w dramatycznej sytuacji" - dodaje Amnesty International.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Swiatłana Cichanouska: nie wiem, czy mój mąż żyje

Prawdziwymi więźniami sumienia byli między innymi Aleksandr Sołżenicyn, który w radzieckich gułagach spędził dekadę, czy walczący z apartheidem Nelson Mandela, który na wolność wyszedł po 27 latach więzienia. Więźniem politycznym był także Lech Wałęsa - w PRL-u wielokrotnie zatrzymywany, a w stanie wojennym internowany.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters (archiwum)

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS