Wąsik i Kamiński nie są więźniami politycznymi. "Przestrzegamy przed nadużywaniem tego pojęcia"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Wąsik i Kamiński nie są więźniami politycznymi. "Przestrzegamy przed nadużywaniem tego pojęcia"
Wąsik i Kamiński nie są więźniami politycznymi. "Przestrzegamy przed nadużywaniem tego pojęcia"
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Wąsik i Kamiński nie są więźniami politycznymi. "Przestrzegamy przed nadużywaniem tego pojęcia"Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W świetle tego, jak w Polsce nadużywa się zwrotu "więzień polityczny", warto wiedzieć, na czym naprawdę polega takie przekleństwo. To piekło dla tych ludzi i dla ich bliskich.

Prawdopodobnie to dzisiaj najbardziej znany więzień polityczny na świecie. Po długich tygodniach niepewności dostaliśmy naoczny dowód na to, że Aleksiej Nawalny żyje. Wychudzony, z ogoloną głową i nieodmiennym poczuciem humoru. Więźniami politycznymi są także Aleś Białacki, Andrzej Poczobut oraz mąż Swiatłany Cichanouskiej - Siarhiej. Wszyscy przetrzymywani są za kratami przez białoruski reżim.

- Nie wiem, czy mój mąż żyje. Nie wiem, w jakim stanie jest Andrzej Poczobut. Od miesięcy nie mam żadnych informacji. Łukaszenka blokuje jakikolwiek kontakt, żeby po pierwsze gnębić rodziny, a po drugie, żeby złamać więźniów - wyjaśnia Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji. Reżim w Mińsku próbuje złamać więźniów, bijąc ich do nieprzytomności i powodując rozległe ślady. To niewinni ludzie, którzy trafili za kraty, bo walczyli o demokratyczną Białoruś. - To, że polityk jest w więzieniu, nie znaczy, że jest więźniem politycznym - podkreśla Maria Ejchart, wiceministra sprawiedliwości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Aleksiej Nawalny z nowymi zarzutami. "Nie wiem, czy określić to jako smutne, śmieszne czy absurdalne"

Nie ma jednolitej definicji więźnia politycznego, która zostałaby zapisana w prawie międzynarodowym. Powszechnie jednak uznaje się, że więzień polityczny, czy też więzień sumienia, to osoba ukarana i uwięziona nie z powodu popełnienia rzeczywistych przestępstw, ale ze względu na osobiste przekonania czy głoszone idee, które najczęściej stanowią krytykę władzy. - Amnesty International nazywa więźniami sumienia tych, którzy zostali skazani bądź uwięzieni czy to w nierzetelnym postępowaniu sądowym, czy to w ogóle bez procesu sądowego, tylko i wyłącznie z tego powodu, że korzystali z przysługujących im praw i wolności. Na przykład korzystali z wolności słowa, krytykując władze, korzystali z wolności zgromadzeń - wyjaśnia Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International w Polsce. Amnesty International to pozarządowa organizacja walcząca o prawa człowieka na całym świecie, aktywnie działająca na rzecz uwolnienia właśnie nielegalnie przetrzymywanych więźniów sumienia.

Kolejna sądowa rozprawa przeciwko Nawalnemu
Kolejna sądowa rozprawa przeciwko NawalnemuReuters

Wyraźne nadużycie

Gdy po zatrzymaniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika środowiska związane z Prawem i Sprawiedliwością zaczęły ich nazywać więźniami politycznymi, Amnesty International oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka zdecydowanie zaprotestowały. "Określanie osadzonych Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego mianem więźniów politycznych stanowi głęboko niesprawiedliwe przekłamanie, godzące wprost w pamięć o osobach faktycznie osadzonych z powodu ich przekonań, postaw, walki o demokrację i prawa człowieka" - brzmi komunikat Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. "Pojęcia "więzień polityczny" najczęściej używa się w odniesieniu do osób, które są więzione za wyznawane idee, na podstawie niezasadnych zarzutów, a do ich uwięzienia doszło z naruszeniem gwarancji sprawiedliwego procesu. (...) Przestrzegamy przed nadużywaniem tego pojęcia, bowiem umniejsza to jego wagę w odniesieniu do osób faktycznie znajdujących się w dramatycznej sytuacji" - dodaje Amnesty International.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Swiatłana Cichanouska: nie wiem, czy mój mąż żyje

Prawdziwymi więźniami sumienia byli między innymi Aleksandr Sołżenicyn, który w radzieckich gułagach spędził dekadę, czy walczący z apartheidem Nelson Mandela, który na wolność wyszedł po 27 latach więzienia. Więźniem politycznym był także Lech Wałęsa - w PRL-u wielokrotnie zatrzymywany, a w stanie wojennym internowany.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters (archiwum)

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS