Wąsik i Kamiński nie są więźniami politycznymi. "Przestrzegamy przed nadużywaniem tego pojęcia"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Wąsik i Kamiński nie są więźniami politycznymi. "Przestrzegamy przed nadużywaniem tego pojęcia"
Wąsik i Kamiński nie są więźniami politycznymi. "Przestrzegamy przed nadużywaniem tego pojęcia"
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Wąsik i Kamiński nie są więźniami politycznymi. "Przestrzegamy przed nadużywaniem tego pojęcia"Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W świetle tego, jak w Polsce nadużywa się zwrotu "więzień polityczny", warto wiedzieć, na czym naprawdę polega takie przekleństwo. To piekło dla tych ludzi i dla ich bliskich.

Prawdopodobnie to dzisiaj najbardziej znany więzień polityczny na świecie. Po długich tygodniach niepewności dostaliśmy naoczny dowód na to, że Aleksiej Nawalny żyje. Wychudzony, z ogoloną głową i nieodmiennym poczuciem humoru. Więźniami politycznymi są także Aleś Białacki, Andrzej Poczobut oraz mąż Swiatłany Cichanouskiej - Siarhiej. Wszyscy przetrzymywani są za kratami przez białoruski reżim.

- Nie wiem, czy mój mąż żyje. Nie wiem, w jakim stanie jest Andrzej Poczobut. Od miesięcy nie mam żadnych informacji. Łukaszenka blokuje jakikolwiek kontakt, żeby po pierwsze gnębić rodziny, a po drugie, żeby złamać więźniów - wyjaśnia Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji. Reżim w Mińsku próbuje złamać więźniów, bijąc ich do nieprzytomności i powodując rozległe ślady. To niewinni ludzie, którzy trafili za kraty, bo walczyli o demokratyczną Białoruś. - To, że polityk jest w więzieniu, nie znaczy, że jest więźniem politycznym - podkreśla Maria Ejchart, wiceministra sprawiedliwości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Aleksiej Nawalny z nowymi zarzutami. "Nie wiem, czy określić to jako smutne, śmieszne czy absurdalne"

Nie ma jednolitej definicji więźnia politycznego, która zostałaby zapisana w prawie międzynarodowym. Powszechnie jednak uznaje się, że więzień polityczny, czy też więzień sumienia, to osoba ukarana i uwięziona nie z powodu popełnienia rzeczywistych przestępstw, ale ze względu na osobiste przekonania czy głoszone idee, które najczęściej stanowią krytykę władzy. - Amnesty International nazywa więźniami sumienia tych, którzy zostali skazani bądź uwięzieni czy to w nierzetelnym postępowaniu sądowym, czy to w ogóle bez procesu sądowego, tylko i wyłącznie z tego powodu, że korzystali z przysługujących im praw i wolności. Na przykład korzystali z wolności słowa, krytykując władze, korzystali z wolności zgromadzeń - wyjaśnia Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International w Polsce. Amnesty International to pozarządowa organizacja walcząca o prawa człowieka na całym świecie, aktywnie działająca na rzecz uwolnienia właśnie nielegalnie przetrzymywanych więźniów sumienia.

Kolejna sądowa rozprawa przeciwko Nawalnemu
Kolejna sądowa rozprawa przeciwko NawalnemuReuters

Wyraźne nadużycie

Gdy po zatrzymaniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika środowiska związane z Prawem i Sprawiedliwością zaczęły ich nazywać więźniami politycznymi, Amnesty International oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka zdecydowanie zaprotestowały. "Określanie osadzonych Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego mianem więźniów politycznych stanowi głęboko niesprawiedliwe przekłamanie, godzące wprost w pamięć o osobach faktycznie osadzonych z powodu ich przekonań, postaw, walki o demokrację i prawa człowieka" - brzmi komunikat Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. "Pojęcia "więzień polityczny" najczęściej używa się w odniesieniu do osób, które są więzione za wyznawane idee, na podstawie niezasadnych zarzutów, a do ich uwięzienia doszło z naruszeniem gwarancji sprawiedliwego procesu. (...) Przestrzegamy przed nadużywaniem tego pojęcia, bowiem umniejsza to jego wagę w odniesieniu do osób faktycznie znajdujących się w dramatycznej sytuacji" - dodaje Amnesty International.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Swiatłana Cichanouska: nie wiem, czy mój mąż żyje

Prawdziwymi więźniami sumienia byli między innymi Aleksandr Sołżenicyn, który w radzieckich gułagach spędził dekadę, czy walczący z apartheidem Nelson Mandela, który na wolność wyszedł po 27 latach więzienia. Więźniem politycznym był także Lech Wałęsa - w PRL-u wielokrotnie zatrzymywany, a w stanie wojennym internowany.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters (archiwum)

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS