W Niemczech bieda i rozczarowanie politykami. W pewnej dzielnicy Duisburga mało kto głosuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce pięć lat temu na europosłów głosowała mniej niż połowa uprawnionych. W Niemczech głosowało więcej: 61 procent uprawnionych. Jednocześnie u naszych sąsiadów są takie miejsca, gdzie niegłosujący to przygniatająca większość. Na przykład w Duisburgu.

W dawnej dzielnicy hutniczej Duisburga w zachodniej części kraju mieszka około 20 000 ludzi ze 136 państw. Tylko co piąty wyborca głosował w ostatnich wyborach samorządowych. - Ludzie się poddają, mają dość - mówi mieszkaniec Duisburga. Nie ma zainteresowania polityką. - Jesteśmy zbyt leniwi, decyzje zostawiamy innym - przyznaje inny mężczyzna. Bezrobocie według najnowszych danych sięga w dzielnicy 12,8 procent.

- Po pierwsze, chodzi rzeczywiście o rozczarowanie, a po drugie, politycy nie dbają o ludzi - odpowiada Mirze Edis, lokalny polityk z partii Die Linke, zapytany o przyczynę tego zjawiska. On sam stara się zwiększyć frekwencję. Prawie codziennie spaceruje po mieście, aby informować o głosowaniu. W Niemczech w ostatnich wyborach europejskich wzięło udział 61 procent uprawnionych. W dzielnicy hutniczej Duisburga - 35 procent.

ZOBACZ TEŻ: Przeżyli Holokaust, teraz apelują: nie mogliśmy ich wtedy powstrzymać, ale wy dziś możecie

"Wybory dużych tematów". Jakie są wyzwania na najbliższe lata dla Unii Europejskiej
"Wybory dużych tematów". Jakie są wyzwania na najbliższe lata dla Unii EuropejskiejTVN24 BIS

Akcja aktywizacyjna władz Duisburga

- Chodzimy na plac zabaw, który od lat jest w opłakanym stanie. W innych miastach są inwestycje, tutaj nie zrobiono nic dla dzieci - zwraca uwagę mieszkanka. Twierdzi jednak, że nie głosuje, bo to, co mówią kandydaci, to jej zdaniem tylko obietnice.

Ci, którzy czują się społecznie marginalizowani, często trzymają się z daleka od urny wyborczej. - Nie, dotychczas nigdy nie chodziłem, szczerze mówiąc, nawet o tym nie słyszałem - powiedział jeden z mieszkańców dzielnicy, zapytany o wybory europejskie.

CZYTAJ TAKŻE: Co planuje Konfederacja i PiS? Europejskie media o scenariuszach w Brukseli po 9 czerwca

Miasto stara się aktywizować swoich mieszkańców. - Często słyszymy tę wymówkę: nawet nie słyszeliśmy o wyborach. Chcemy to zmienić takimi akcjami - mówi Martin Murrack, przedstawiciel miasta Duisburg. Ta akcja to lokal z darmowymi napojami. Wewnątrz są ulotki i asystenci gotowi wytłumaczyć, jak ważne jest głosowanie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS