W Niemczech bieda i rozczarowanie politykami. W pewnej dzielnicy Duisburga mało kto głosuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce pięć lat temu na europosłów głosowała mniej niż połowa uprawnionych. W Niemczech głosowało więcej: 61 procent uprawnionych. Jednocześnie u naszych sąsiadów są takie miejsca, gdzie niegłosujący to przygniatająca większość. Na przykład w Duisburgu.

W dawnej dzielnicy hutniczej Duisburga w zachodniej części kraju mieszka około 20 000 ludzi ze 136 państw. Tylko co piąty wyborca głosował w ostatnich wyborach samorządowych. - Ludzie się poddają, mają dość - mówi mieszkaniec Duisburga. Nie ma zainteresowania polityką. - Jesteśmy zbyt leniwi, decyzje zostawiamy innym - przyznaje inny mężczyzna. Bezrobocie według najnowszych danych sięga w dzielnicy 12,8 procent.

- Po pierwsze, chodzi rzeczywiście o rozczarowanie, a po drugie, politycy nie dbają o ludzi - odpowiada Mirze Edis, lokalny polityk z partii Die Linke, zapytany o przyczynę tego zjawiska. On sam stara się zwiększyć frekwencję. Prawie codziennie spaceruje po mieście, aby informować o głosowaniu. W Niemczech w ostatnich wyborach europejskich wzięło udział 61 procent uprawnionych. W dzielnicy hutniczej Duisburga - 35 procent.

ZOBACZ TEŻ: Przeżyli Holokaust, teraz apelują: nie mogliśmy ich wtedy powstrzymać, ale wy dziś możecie

"Wybory dużych tematów". Jakie są wyzwania na najbliższe lata dla Unii Europejskiej
"Wybory dużych tematów". Jakie są wyzwania na najbliższe lata dla Unii EuropejskiejTVN24 BIS

Akcja aktywizacyjna władz Duisburga

- Chodzimy na plac zabaw, który od lat jest w opłakanym stanie. W innych miastach są inwestycje, tutaj nie zrobiono nic dla dzieci - zwraca uwagę mieszkanka. Twierdzi jednak, że nie głosuje, bo to, co mówią kandydaci, to jej zdaniem tylko obietnice.

Ci, którzy czują się społecznie marginalizowani, często trzymają się z daleka od urny wyborczej. - Nie, dotychczas nigdy nie chodziłem, szczerze mówiąc, nawet o tym nie słyszałem - powiedział jeden z mieszkańców dzielnicy, zapytany o wybory europejskie.

CZYTAJ TAKŻE: Co planuje Konfederacja i PiS? Europejskie media o scenariuszach w Brukseli po 9 czerwca

Miasto stara się aktywizować swoich mieszkańców. - Często słyszymy tę wymówkę: nawet nie słyszeliśmy o wyborach. Chcemy to zmienić takimi akcjami - mówi Martin Murrack, przedstawiciel miasta Duisburg. Ta akcja to lokal z darmowymi napojami. Wewnątrz są ulotki i asystenci gotowi wytłumaczyć, jak ważne jest głosowanie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS