W Brazylii przybywa chorych na dengę. "W Rio de Janeiro możemy mówić już o epidemii"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nadszedł czas, by cały kraj zjednoczył się przeciwko dendze - apeluje minister zdrowia Brazylii, bo od początku roku w zanotowano już ponad 350 tysięcy zakażeń. To cztery razy więcej niż przez cały ubiegły rok. Denga to tropikalna choroba przenoszona przez komary. Warto wiedzieć, jakie są jej objawy i jak chronić się przed zakażeniem. Zwłaszcza planując wyjazd na piękne brazylijskie plaże.

Każdy uczestnik karnawału w Rio - oprócz lekkiego stroju - powinien mieć w tym roku coś na komary. W Brazylii znowu szaleje przenoszona przez nie denga. To infekcyjna choroba tropikalna. Jej przebieg przypomina ciężkie zachorowanie na grypę. Objawy to dochodząca do 40 stopni gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, charakterystyczna wysypka i czasem trudności z poruszaniem się. W skrajnych przypadkach choroba prowadzi do zagrażającej życiu gorączki krwotocznej. - Od czterech dni wszystko mnie boli. Boli całe ciało, nawet oczy. Nie mogę nawet podnieść głowy. Boję się, że zemdleję - mówi Vilma Maria, pacjentka chora na dengę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: WHO: Śmiertelna choroba znana z tropików zagraża Europie

Tuż przed rozpoczęciem słynnego karnawału władze trzech brazylijskich stanów wprowadziły stan zagrożenia zdrowia publicznego. W całym kraju od początku roku odnotowano ponad 350 tysięcy przypadków zakażeń wirusem dengi. - Wzrost liczby zakażeń sprawia, że w Rio de Janeiro możemy mówić już o epidemii. To nie pierwszy raz. Mieliśmy już podobne epidemie w przeszłości - wyjaśnia Daniel Soranz, sekretarz zdrowia Rio De Janeiro.

W największych miastach Brazylii na ulice wyszło wojsko, by pomóc w wyśledzeniu wylęgarni komarów rodzaju Aedes aegypti, bo to one przenoszą wirusa. Ich ulubione warunki lęgu to wilgoć i stojąca woda. Ryzyko zakażeń jest poważne zwłaszcza w przeludnionych fawelach. - Jeśli komar ugryzie kogoś w jednym domu, to średnio może przelecieć nawet do jednego kilometra. Przez dwa miesiące swojego życia może zainfekować całą okolicę - podkreśla doktor Raquel Muarrek, specjalistka chorób zakaźnych.

Denga przenoszona jest przez komary
Denga przenoszona jest przez komaryReuters Archive

Globalny problem

Denga szaleje w całej Ameryce Łacińskiej. Zdaniem WHO - najnowsza epidemia to efekt rosnących temperatur, za którymi idą większe opady atmosferyczne, a więcej deszczu oznacza więcej komarów. W 2023 roku na całym świcie odnotowano pół miliarda zakażeń wirusem dengi. Choroba zabiła 40 tysięcy ludzi. Denga to problem globalny. Wirus - szerzący się dotychczas głównie w Ameryce Południowej i Azji - jest coraz groźniejszy w Ameryce Północnej i Afryce. Epidemiolodzy mówią, że to efekt globalizacji i powszechnego ruchu lotniczego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Stan zagrożenia dla zdrowia publicznego tuż przed słynnym karnawałem

Mimo ostrzeżeń do Brazylii - jak co roku - przyleciały tłumy turystów. - Słyszałem o zagrożeniu, ale człowiek zawsze myśli, że to go nie dotyczy. Trzeba zaakceptować ryzyko i cieszyć się wakacjami - podkreśla Hernan Maldonado, turysta z Hiszpanii.

W Europie, która do tej pory był wolna od dengi, z roku na rok pojawia się coraz więcej przypadków zakażeń. Denga to oczywiście nie COVID-19. Źródłem zakażenia są rzadko występujące na naszym kontynencie rodzaje komarów, ale naukowcy ostrzegają, że ocieplenie klimatu sprawia, że przenoszące groźnego wirusa insekty mają w naszej części świata coraz lepsze warunki do rozwoju.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS