USA zaostrzyły przepisy dla Węgrów w ruchu bezwizowym

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Stany Zjednoczone wprowadziły ograniczenie dla Węgier w ruchu bezwizowym. Chcą mieć większą kontrolę nad tym, kto korzysta z przywilejów dostępnych dla Węgrów. Amerykańska dyplomacja tłumaczy, że decyzja w sprawie wiz nie ma nic wspólnego z coraz mocniej napiętymi relacjami na linii Waszyngton-Budapeszt.

Podróżowanie do Ameryki będzie od teraz dla obywateli Węgier bardziej skomplikowane. Nadal nie będą musieli starać się o wizy, ale każdorazowo będą musieli uzyskać zgodę na wjazd i każda taka zgoda będzie ważna tylko przez rok.

Amerykańskie władze tłumaczą zaostrzenie przepisów względami bezpieczeństwa. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Budapeszcie powiedział, że "rząd Węgier wydał setki tysięcy paszportów w ramach uproszczonego programu naturalizacji, bez rygorystycznych mechanizmów weryfikacji tożsamości".

- Wyśledzone przez służby amerykańskie podróże i wstęp (do Stanów Zjednoczonych - przyp. red.) osób nieuprawnionych, osób skazanych za działalność przestępczą w ostatnich latach, a posługujących się paszportami węgierskimi, było bezpośrednim powodem zablokowania tej ogólnej dostępności, z której teraz korzystają Polacy - wyjaśnia Wojciech Przybylski, redaktor naczelny "Visegrad Insight", Fundacja Res Publica.

Choć rząd Viktora Orbana uczynił swoim znakiem rozpoznawczym sprzeciw wobec imigracji, to jednocześnie od lat prowadzi wyjątkowo liberalną politykę przyznawania obywatelstwa. Reuters zauważa, że Budapeszt rozdał w ostatniej dekadzie milion paszportów w większości etnicznym Węgrom mieszkającym w sąsiednich państwach. Ci, w ramach wdzięczności, głosowali na Orbana.

Dodatkowo Węgry jeszcze kilka lat temu aktywnie rozdawały tak zwane złote wizy i złote paszporty, również rosyjskim politykom oraz biznesmenom - w tym między innymi synowi szefa rosyjskiego wywiadu. Zasada była prosta - płacisz, dostajesz odpowiednie dokumenty, a po kilku latach nawet obywatelstwo. "Inwestujesz mniej więcej 180 tysięcy euro w nieruchomości, zakładasz na miejscu firmę. Dzięki temu dostajesz wizę, która pozwala Ci na podróżowanie bez problemu po całej Unii Europejskiej" - radzono w poradniku internetowym.

Orban: Ukraina nie jest suwerennym krajem, Putin nie jest zbrodniarzem wojennym
Orban: Ukraina nie jest suwerennym krajem, Putin nie jest zbrodniarzem wojennymMichał Tracz/Fakty TVN

Sprawa rozszerzenia NATO o Szwecję

Amerykańska dyplomacja tłumaczy, że decyzja w sprawie wiz nie ma nic wspólnego z coraz mocniej napiętymi relacjami na linii Waszyngton-Budapeszt. Viktor Orban uchodzi za konia trojańskiego Putina w strukturach Zachodu. "Nasi sojusznicy nie dzielą się już z nami informacjami wywiadowczymi, ponieważ słusznie obawiają się, że zostaną one natychmiast ujawnione Rosjanom, świadomie lub nieświadomie" - mówi poseł opozycyjnej partii LMP Antal Csardi.

W poniedziałek na wniosek opozycji miała odbyć się nadzwyczajna sesja węgierskiego parlamentu w sprawie zgody na przystąpienie Szwecji do NATO, ale posłowie partii Orbana nie przyszli na salę obrad.

- Rząd węgierski opóźnia tę decyzję, okłamuje partnerów w Grupie Wyszehradzkiej, wobec których podjął zobowiązanie w zeszłym roku, by na początku 2023 roku tę decyzję ratyfikować w parlamencie - wskazuje Przybylski.

Szwecja w NATO. Co to oznacza dla Sojuszu?
Szwecja w NATO. Co to oznacza dla Sojuszu?Jacek Tacik/Fakty TVN

Wejście Szwecji do NATO wciąż jest blokowane nie tylko przez Budapeszt, ale i Ankarę. Co prawda w lipcu prezydent Turcji Recep Erdogan dał zielone światło dla ratyfikacji szwedzkiego wniosku, ale dziś już wiadomo, że nie nastąpi to przed październikiem.

W piątek w Budapeszcie spotkali się szefowie dyplomacji Węgier i Turcji. Na konferencji prasowej w sprawie rozszerzenia Sojuszu ograniczyli się do pustych frazesów. - W kwestii członkostwa Szwecji w NATO działamy w bliskim porozumieniu z Węgrami. Mamy otwarte kanały komunikacji, dzięki którym możemy wymieniać się poglądami w tej kwestii - mówił Hakan Fidan, turecki minister spraw zagranicznych.

Węgry za swoją antyzachodnią i proputinowską postawę płacą już nie tylko utratą dobrego imienia. W czerwcu za blokowanie rozszerzenia NATO amerykański Senat wstrzymał wartą ponad 700 milionów dolarów sprzedaż broni dla węgierskiej armii.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS