Stan Montana zakazuje TikToka. Firma idzie do sądu, użytkownicy aplikacji kpią. "Jak to będzie egzekwowane?"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

TikTok jest oskarżany o zbieranie danych użytkowników na potrzeby chińskiego aparatu władzy. Wiele rządów zabroniło swoim pracownikom korzystania z TikToka na swoich smartfonach. Stan Montana poszedł dalej: zakaz obejmie wszystkich, ale użytkownicy nie będą karani. Kary grożą TikTokowi i dystrybutorom aplikacji. Właściciel TikToka ma zamiar zaskarżyć prawo.

Popularny zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży TikTok od dawna jest na cenzurowanym w Ameryce i innych krajach Zachodu. Zakaz korzystania z chińskiej aplikacji - albo przynajmniej zalecenie, by jej unikać - dostali w ostatnich miesiącach pracownicy rządowi na całym świecie. Teraz amerykański stan Montana wprowadza zakaz, który obejmuje wszystkich lokalnych użytkowników. Oto uzasadnienie. "TikTok stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ta aplikacja kradnie informacje i dane od użytkowników, a możliwość udostępniania tych danych Komunistycznej Partii Chin jest niedopuszczalna i narusza prawo do prywatności stanu Montana" - oświadczył Brandon Ler, członek parlamentu stanowego Montany.

Od 2024 roku w Montanie nie będzie można korzystać z TikToka. Internauci kpią z władz stanowych. Pytają: jak taki zakaz ma funkcjonować w praktyce? - Myślę, że nasz gubernator jest trochę głupkowaty. Jak teraz będzie to egzekwowane? Świetne pytanie. Nie wiem i myślę, że władze też nie wiedzą - mówi Christian W. Poole, użytkownik TikToka.

Władze stanowe wiedzą, że nie da się zmusić zwykłych ludzi do odinstalowania aplikacji z ich telefonów. Nie zamierzają karać swoich obywateli. Obowiązek egzekwowania zakazu przerzucają na TikToka i sklepy, z których można ściągnąć tę aplikację. Grzywna 10 tysięcy dolarów wydaje się być śmiesznie mała, ale to tylko pozory. - Grzywna 10 tysięcy dolarów za każdego użytkownika, który wejdzie na TikToka, albo ściągnie go ze sklepu, to sporo, kiedy zsumuje się wszystkich użytkowników - wylicza Jenna Leventoff, prawniczka.

TikTok na nagraniu ilustracyjnym
Montana zakazuje TikTokaReuters Archive

Niedoskonałe prawo

W Montanie TikTok ma 200 tysięcy użytkowników. Z aplikacji korzysta około 6 tysięcy firm. - To prawo próbuje wymusić na firmach Apple i Google, które mają sklepy z aplikacjami, i na firmie TikTok wyłączenie dostępu dla ludzi, którzy łączą się ze stanu Montana. Te firmy nie wiedzą, gdzie tak naprawdę jest użytkownik, widzą jedynie jego numer IP - tłumaczy profesor David Choffnes, wykładowca cyberbezpieczeństwa na Northeastern University.

Adres IP to unikalny identyfikator każdego urządzenia, które łączy się z internetem. Przeciętny internauta wie, że IP da się bardzo łatwo zmienić. Tak, żeby pokazywał, że użytkownik z Montany łączy się na przykład z Kalifornii czy z Polski. Pytanie, czy każdy użytkownik będzie chciał zadać sobie tyle trudu. Być może prędzej zrezygnuje z TikToka na rzecz innej aplikacji.

Montana być może da odpowiedź na pytanie, czy ma sens delegalizacja TikToka w całej Ameryce. Chińska firma Bytedance, do której należy TikTok, chce zaskarżyć decyzję stanu do sądu. Ma spore szanse na wygraną. Według niej przepisy stanu Montana naruszają prawa użytkowników wynikające z pierwszej poprawki do konstytucji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS