Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora
Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora
Angelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatoraAngelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

7 stycznia Cheryl Koo, wracając do swojego domu w Altadenie w Kalifornii, zauważyła płomienie w pobliżu elektrycznej wieży transmisyjnej w Eaton Canyon. 34 minuty później ogień zajął już większość okolicy. Cheryl i Jeffrey Koo nie są jedynymi świadkami - ich zdaniem - pierwszego ogniska pożaru Eaton, który wciąż trawi hrabstwo Los Angeles.

- Widziałem błysk na zboczu wzgórza Eaton Canyon. Gdy się tam zbliżyłem, zauważyłem, że całą wieżę wysokiego napięcia otacza pierścień ognia - relacjonuje Marcus Errico, mieszkaniec Altadeny.

Kolejni obywatele pozywają Southern California Edison - przedsiębiorstwo energetyczne, które odpowiada za wieżę. Firma zaprzecza, że to ich sprzęt doprowadził do zaprószenia ognia, a lokalne władze podkreślają, że nadal nie ustaliły przyczyny pożaru. 

Dramatyczne skutki pożarów w Kalifornii
Dramatyczne skutki pożarów w KaliforniiJustyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trwa szukanie przyczyn pożarów

Szukanie winnych jednej z najkosztowniejszych klęsk żywiołowych w Stanach Zjednoczonych trwa i jest źródłem kolejnych politycznych przepychanek oraz fali dezinformacji. - Musimy sobie z tym poradzić. Mamy do czynienia z dezinformacją i kłamstwami. Są ludzie, którzy chcą podzielić ten kraj - powiedział Gavin Newsom, gubernator Kalifornii, w rozmowie z prezydentem Joe Bidenem i jego współpracownikami.

Demokraci na czele z gubernatorem Kalifornii znaleźli się w ogniu krytyki republikanów za niewłaściwe gospodarowanie zasobami wodnymi w południowej Kalifornii, co zarzuca im między innymi prezydent elekt Donald Trump.  

"Gubernator Gavin 'szumowina' Newsom powinien natychmiast udać się do północnej Kalifornii, otworzyć magistralę wodną i pozwolić wodzie płynąć do płonącego stanu, zamiast wypuszczać ją do Oceanu Spokojnego" - skomentował w mediach społecznościowych Trump. 

Hydrolodzy twierdzą jednak, że w momencie wybuchu pożarów poziom wody w zbiornikach w Los Angeles był rekordowy, choć jeden z nich, w Pacific Palisades, rzeczywiście był wtedy zamknięty z powodu prac konserwacyjnych. 

Pożary w Kalifornii. Akcja w AltadeniePAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

Przyszły prezydent wini gubernatora Kalifornii

Donald Trump wini też gubernatora Kalifornii za brak wody w niektórych hydrantach, co utrudniało akcję ratunkową. Gavin Newsom potwierdził, że takie problemy wystąpiły i zapowiedział przeprowadzenie niezależnego dochodzenia w tej sprawie, ale wielu ekspertów podkreśla, że nawet w pełni sprawne hydranty przy pożarach o takiej skali niewiele by zmieniły. 

- Nasze systemy wodne nie są zaprojektowane do gaszenia pożarów lasów ani całych zboczy gór, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z ogniem tej wielkości - podkreśla Edith de Guzman z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Elon Musk wtórował zaś znanemu zwolennikowi teorii spiskowych Alexowi Jonesowi, który utrzymuje, że pożary są "częścią, globalnego spisku, który ma wywołać wojnę gospodarczą i deindustrializację Stanów Zjednoczonych". W serii postów najbogatszy człowiek świata zaatakował też burmistrz Los Angeles Karen Bass za cięcia w budżecie straży pożarnej. Ten w ostatnim roku został zmniejszony o ponad 17 milionów dolarów, na co zwracała uwagę także szefowa miejscowej straży. 

- Cięcia budżetowe i redukcja zatrudnienia wśród na przykład mechaników poważnie wpłynęły na naszą pracę. Mamy teraz ponad 100 wozów strażackich wyłączonych z eksploatacji - przyznała Kristin Crowley, szefowa straży pożarnej w Los Angeles.

Ogniste tornado w Los Angeles
Ogniste tornado w Los AngelesCable News Network Inc. All rights reserved 2024

Dziennik "Los Angeles Times" wylicza jednak, że w ostatnim czasie rada miasta zatwierdziła podwyżki dla strażaków w wysokości 53 milionów dolarów oraz 58 milionów dolarów na zakup nowego sprzętu, więc budżet operacyjny straży pożarnej, technicznie rzecz biorąc, wzrósł. 

Szefowa straży pożarnej w Los Angeles, którą republikanie również krytykują za złe zarządzanie służbą, przyznała jednak, że nawet dodatkowe 100 wozów strażackich nie wpłynęłoby znacząco na powstrzymanie szalejących w Kalifornii pożarów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ALLISON DINNER

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS